Ziņas

Sabiedrība

Vecpilsēta aizvien vairāk seno ēku iegūst jaunu izskatu

Jau nokrāsota. Tos, kas kādu laiku Cēsu vecpilsētā nav gājuši pa Lielo Katrīnas ielu, gaida pārsteigums - jauna māja senā stilā.Foto: Māris Buholcs

Cēsu vecpilsētā Lielās Katrīnas un Mazās Katrīnas ielu krustpunktā tagad paceļas nams – skaists kā bilde. Pilsētnieki atcerēsies, ka pirms vairāk nekā diviem gadu desmitiem te sāka celt māju, bet nekas no tā nesanāca. Tika salikti sienu bloki un uzlikts jumts, bet tukšas logu ailes to vērta par spoku namu. Senajai mājas vietai vecpilsētā atlika gaidīt labākus laikus. Nu tie ir pienākuši, un “Druva” devās noskaidrot, kas vecpilsētā ceļ māju un kādam nolūkam.

“Man jau kādreiz piederēja šī mājas vieta,” saka Guntars Zicāns. “Kopā ar kolēģi māju no blokiem nopirkām 2003. gadā. Cerējām uzcelt dzīvojamo ēku, taču pēc gada Latvijā sākās trakā cenu celšanās nekustamajiem īpašumiem. Mēs vēl nebijām sākuši neko darīt, kad jau saņēmām piedāvājumu māju pārdot nekustamo īpašumu fondam no Amerikas. Tas Cēsu vecpilsētā pirka īpašumus lielā skaitā. Fonda piedāvātā pārdošanas summa bija tiem laikiem tik grandioza, ka vietu pārdevām, tā labi nopelnot.

Pagāja laiks, un es ar šo māju jau biju aizmirsis. Taču tad uzzināju, ka tas pats nekustamo īpašumu fonds lielu daļu no iepirktajiem īpašumiem sācis pārdod, vārdu sakot, meklē pircējus. Apjautājos, par kādu summu tagad pārdod manu kādreizējo īpašumu, un cena izrādījās krietni zemāka, nekā savulaik fondam pārdevām.

Man visu laiku bijusi doma, ka vēlos Cēsīs ko paliekošu un skaistu uzcelt. Gluži cēsnieks gan neesmu, jo man ir rūpnīca “Vidzemes betons” Priekuļos, dzīvoju Raiskumā, bet tas viss tepat vien ap Cēsīm. Tā tagad būvēju dzīvojamo māju Cēsīs, zinot, ka pats gan tajā nedzīvošu. Man patīk māja, kurā dzīvoju Raiskumā, bet divās mājās dzīvot – tas būtu pārāk sarežģīti. Ir jau izmēģināts.”

Uzņēmējs Guntars Zicāns domā, ka rudenī viņa celtajā dzīvojamajā ēkā būs pabeigti arī iekšdarbi. Redzams, ka fasāde jau tagad gatava. Tuvākajā laikā tikšot arī labiekārtota teritorija ap māju. Jautāts, vai Cēsu novada dome, kura rūpējas, lai vecpilsētas nami, kas piedzīvo atjaunotni, būtu atbilstoši vēsturiskajam izskatam, uzstādījusi augstas prasības, Guntars Zicāns stāsta, ka parādes durvis, kā prasīts, ir izgrieztas ar koka ornamentiem, tuvu tam, kā izskatījās oriģinalās durvis. Ar roku kā senos laikos, darbs gan nav darīts. Kā prasīts, ielikti arī koka logi ar attiecīgu senlaicīgu rūtojumu un namam uzlikts dakstiņu jumts. “Mājas fasādes krāsojums gan dokumentos nebija noteiks. Man patīk koša māja, lai izceļas. Tagad tāda arī ir.”

Vēl pāris mēnešu, un būs jādomā par mājas pircēju. Guntars Zicāns saka: “Nedomāju, ka jau nākamajā dienā pēc mājas pabeigšanas tai būs pircējs. Taču esmu pārliecināts, ka ēka Cēsu vecpilsētā interesēs potenciālos pircējus. Jau tagad zinu, ka viena, otra, trešā ēka vai pamati Cēsu vecpilsētā jau nopirkti, lai sāktos būvniecība. Tas viss būs un paliks pilsētai.