Ziņas

Sabiedrība

Vecpiebalgas novadā sāk atveseļoties no “Covid-19”

Nedēļas izskaņā sasniedzot 92 saslimušos, pirmie šonedēļ apkopotie dati liecina, ka saslimstība novadā sāk mazināties, jo pirmdien bija 89 kovida gadījumi. Savukārt Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra ilgstošas sociālās aprūpes centra “Vecpiebalga” direktore Ilze Bukovska apliecināja, ka jau apmēram puse no saslimušajiem ir atveseļojušies.
I.Bukovska vērtē: “Veseļojamies, situācija ir stabila, turklāt ar katru dienu arvien labāka. Tā kā no pirmajiem saslimšanas gadījumiem ir pagājušas vairāk nekā divas nedēļas, ciešā sadarbībā ar ģimenes ārstu, katru dienu pārskatot saslimušo veselības stāvokli, jau novērtēts, ka daļa ir izveseļojušies. Ceram, ka tuvākajās pāris dienās atveseļojušies būs lielākā daļa kovida pacientu.” Direktore apstiprina, ka lielākā daļa vīrusu pārslimo bez simptomiem vai kā vieglu saaukstēšanos, bet ir dažus klientus tomēr bijis nepieciešams nogādāt stacionārā: “Jāsagaida atpakaļ tie, kas nogādāti ārstniecības iestādē, un tad varēsim teikt, ka esam pilnīgi veseli.”

Atgādinām, ka Vecpiebalgas novadā “Covid-19” uzliesmojums sākās aprūpes centrā “Vecpiebalga”, kur slimība noritēja bez simptomiem un tika atklāta tikai kārtējā testēšanā. Tā kā saslima arī darbinieki, tad par kontaktpersonām tika noteikti vairāki Vecpiebalgas novada iedzīvotāji, daļa arī saslima. Tā kā viens no šiem cilvēkiem bija uzturējies arī Vecpiebalgas doktorātā, Ilonas Radziņas ģimenes ārstes prakse nolēma desmit dienas doties karantīnā, strādājot attālināti: “Tā kā ārstu praksē ir kontakts ar daudziem cilvēkiem, nevaram atļauties riskēt, negribam apdraudēt citus. Bet konsultācijas turpinām sniegt telefoniski, elektroniski izsniedzam nosūtījumu pie speciālista, izrakstām medikamentus.” Ceturtdien būs pagājušas desmit dienas. Ja darbinieku testēšanas rezultāti būs negatīvi, no piektdienas doktorāts atsāks darbu klātienē.

Ģimenes ārste aicina cilvēkiem būt piesardzīgiem, ja ir bijis kontakts ar “Covid-19” saslimušo, pašizolēties, domāt ne tikai par sevi, bet citiem: “Un pašizolāciju ievērot visas desmit dienas. Gadās, ka cilvēks astotajā dienā arvien jūtas labi, bet desmitajā, uztaisot testu, atklājas, ka rezultāts ir pozitīvs. Tikmēr jau vīruss nodots tālāk. Savukārt kovida slimniekam būtu jāatceras ne tikai vakar, bet arī pirms desmit un vairāk dienām satiktie, viņi arī jāinformē.” Tāpat daktere norāda, ka katram jāizvērtē aizsargmaskas nēsāšanas paradumi: vai tā uzlikta pareizi, vai ir tīra, izmazgāta un veic savu aizsardzības funkciju. Sarunas nobeigumā I.Radziņa piebilst: “Pārbaudījums cilvēkiem ir uzlikts liels. Bet jo vairāk mēs viens ar otru runāsim, domāsim ne tikai par sevi, bet citiem, jo ātrāk vīrusu uzvarēsim.”

Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš vērtē, ka pēc viņa rīcībā esošās informācijas, sazinoties gan ar sociālās aprūpes iestādi, gan reģionālajiem Slimību profilakses un kontroles centra koordinatoriem, joprojām vērtējams, ka saslimšana ar vīrusu pamatā ir saistīta ar pansionātu, kur saslima gandrīz visi klienti. Pirmdienas pēcpusdienā uzrunāts, I.Putniņš pozitīvi vērtēja to, ka pēc lielā saslimušo skaita jau divas dienas pagājušas bez jauniem saslimšanas gadījumiem: “Ļoti gribētu cerēt, ka šīs nedēļas vidū jau būs ievērojams kritums un pēc divām nedēļām jau būs pavisam labi, līdz ar to maijā varēsim laist bērnus mācīties klātienē.”