Ziņas

Sabiedrība

Vecpiebalgas novadā nodeg zāģētava

Cīņa ar liesmām. Naktī uz sestdienu liesmas gandrīz pilnībā nopostīja kokapstrādes uzņēmumu Vecpiebalgas novadā.Foto: Māris Buholcs

Vecpiebalgas pagastā aizvadītās nedēļas izskaņā plašs ugunsgrēks izcēlās kokapstrādes cehā netālu no “Cepļiem”.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes brigādes Cēsu daļas komandieris Kaspars Dravants pastāstīja, ka izsaukums uz notikuma vietu saņemts piektdien neilgi pēc sešiem vakarā. Ierodoties norādītajā teritorijā, ugunsdzēsēji konstatējuši, ka ēka jau deg ar atklātu liesmu visā aptuveni pusotra tūkstoša kvadrātmetru platībā: “Tā kā šis tika izziņots kā paaugstinātas kategorijas ugunsgrēks, ieradās dzēsēji no vairākām vienībām – Cēsīm, Madonas, Jaunpiebalgas, Ērgļiem, Cesvaines, kā arī Taurenes un Vecpiebalgas brīvprātīgo ugunsdzēsēju brigādes. Tas ir nopietns spēks, arī ar ūdensapgādi problēmu nebija, taču, ja uguns pārņēmusi tik milzīgu platību, arī lieli dzēsēju spēki nespēj neko daudz glābt. Izdevās izglābt blakus esošos kokmateriālus, taču pašu ēku glābt neizdevās.

Mistiskā veidā ugunsgrēks tika pamanīts pārāk vēlu. Acīmredzot, kad degšana sākās, uz vietas neviena darbinieka vairs nebija, tāpēc ugunsgrēku pamanīja vien tad, kad liesmas jau bija pārņēmušas visu ēku.”

Pēc divu stundu intensīvas cīņas ar liesmām ugunsgrēku izdevās lokalizēt, bet pilnībā likvidēts tas tika vien ap pusčetriem no rīta. Tiek pieļauta versija, ka ugunsnelaimi izraisīja bojāta apkures iekārta, bet konkrētu iemeslu noskaidros Valsts policija. K.Dravants stāsta, ka VUGD Cēsu daļas teritorijā sen nav bijis tik plaša ugunsgrēka kādā kokapstrādes cehā. Tajos gan tiek rūpīgi pārbaudīta ugunsdrošības noteikumu ievērošana, bet šis nav bijis aktīvs uzņēmums, darbojies vien periodiski, tāpēc pēdējā laikā kontrole tajā nav veikta.

Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētāja Ella Frīdvalde – Andersone pastāstīja, ka viņa tikusies ar uzņēmēju, kam pieder šis īpašums, pārrunājusi notikušo, kā arī piedāvājusi pašvaldības palīdzību, ja tāda nepieciešama. Šonedēļ arī domes komitejās iecerēts šo jautājumu pārrunāt. Minētais īpašums piederējis Vecpiebalgas uzņēmējam, kurš to iznomājis firmai, kas nav no Vecpiebalgas novada.

Apkures sezona sākusies, bet pagaidām lielākas ugunsnelaimes, ko izraisītu problēmas apkures ierīcēs, nav konstatētas. Aizvadītajā nedēļā reģistrēta tikai viena skursteņa degšana, bet K. Dravants aicina apkures sezonai sagatavoties atbilstoši prasībām: “Katru gadu par to tiek runāts, diemžēl situācija neuzlabojas. Ir pat otrādi, jo statistikas dati par pēdējiem gadiem liecina, ka ar apkures problēmām saistīto ugunsgrēku skaitam ir tendence pieaugt. Katru gadu apmēram desmitā daļa ugunsgrēku izceļas apkures problēmu dēļ, tāpēc ieteiktu privātmāju īpašniekiem nopietnāk attiekties pret sava īpašuma ugunsdrošību.”

Līdz šai nedēļai VUGD Cēsu daļā bija reģistrēti 188 ugunsgrēki. Salīdzinājumam pērn līdz oktobrim bija reģistrēti 265 ugunsgrēki.