Ziņas

Sabiedrība

Vecpiebalgā saslimstot skolas darbiniekam, Covid-19 konstatēts vēl vismaz 50 cilvēkiem

Ilustratīvs attēls Foto: Marta Martinsone - Kaša

Rīga, 16.okt., LETA. Vecpiebalgā saslimstot kādam skolas darbiniekam, saslimšana ar Covid-19 konstatēta vēl vismaz 50 personām, piektdien preses konferencē norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Viņš minēja, ka jauns uzliesmojums konstatēts Vecpiebalgā, kur ar Covid-19 saslimis kāds izglītības iestādes darbinieks, kurš piedalījās kora nodarbībās. Tad epidemiologi noskaidroja, ka pavisam nesen arī notikusi ekskursija, ko eksperti neiesaka.

Perevoščikovs uzsvēra, ka situācija šai uzliesmojumā bijusi līdzīga Natālijas Draudziņas vidusskolas gadījumā, un atklājies, ka starp ekskursijas dalībniekiem bija pietiekami daudz cilvēku, kas ar simptomiem palika mājās. Šī informācija liecinājusi, ka Covid-19 izplatības risks bija daudziem un slimība varēja izplatīties daudz plašāk nekā epidemiologi sākotnēji domājuši.
Vēl vakar divi gadījumi bijuši saistīti ar šo kori. Savukārt papildu testēšana, ko organizēja sadarbībā ar pašvaldībām, iestādēm un E. Gulbja laboratoriju atklāja, ka ir inficētas vairāk par 50 personām.
Epidemiologi pagaidām plašāk nevar komentēt šo uzliesmojumu, taču viņš norādīja, ka ekspertiem pagaidām šķiet, ka sākotnējais infekcijas izplatības faktors bijusi kora nodarbība, kurā atklājās vismaz sešas inficēšanās. “Jāņem vērā, ka koris nav šo cilvēku pamatdarbs, un šie ir cilvēki, kuriem katram ir savs sociālais burbulis un sociālās komunikācijas loks,” atzīmēja Perevoščikovs, piebilstot, ka tā noris šī inficēšanās ķēde, kad viņi slimību varēja nodot arī citiem “rutīnas sociālajiem burbuļiem”.

Viņš norādīja, ka šajā uzliesmojumā saslimuši pedagogi, audzēkņi un citi skolas darbinieki.

Tāpat viņš atklāja, ka konkrētā izglītības iestāde jau pēc sākotnējās informācijas pieņēma lēmumu, ka bērni paliek mājās un mācības turpinās attālināti, kamēr situācija nebūs līdz galam noskaidrota.
Vecpiebalgas novada pamatskolas direktors Andris Sakss, kura pakļautībā ir arī pirmsskolas izglītības grupas Taurenē un Dzērbenē, aģentūrai LETA stāstīja, ka ar Covid-19 ir saslimuši gan bērni, gan pedagogi, gan izglītības iestāžu darbinieki. Katrā bērnudārza grupā ir saslimis kāds no darbiniekiem. Direktors atzina, ka infekcijas slimība izplatījusies ļoti strauji pēc tam, kad tā atklāta vienam darbiniekam. Viņš uzskata, ka inficēšanās notikusi pirms pirmsskolas pedagogi devušies ekskursijā. Savukārt pedagogiem, kuri dziedājuši korī “Pie Gaujas”, kurā saslimuši seši cilvēki, Covid-19 testi bijuši negatīvi.

“Slimība ir ļoti lipīga, tādēļ mēs rīkojāmies operatīvi. Trešdien, saņemot informāciju no SPKC, visus bērnus aizvedām uz mājām, lai mazinātu kontaktēšanos. Karantīnā visi būsim 21 dienu,” sacīja Sakss. Viņš pieļāva, ka pēc brīvlaika mācības turpināsies attālināti, jo vairākiem pedagogiem karantīna beigsies tikai novembra sākumā. Tas būs atkarīgs arī no tā, kāds būs skolotāju veselības stāvoklis un vai viņi varēs strādāt, piebilda direktors.

Kora “Pie Gaujas” vecākā Mārīte Ozolante stāstīja, ka korī dzied aptuveni 30 cilvēku un pēdējais mēģinājums bijis 5.oktobrī. “Korī dzied dažādu profesiju un vecumu cilvēki, viņu vidū ir arī pedagogi. Pašlaik ir zināms, ka no mums seši ir slimi ar Covid-19, taču viņiem visiem ir viegla slimības gaita,” sacīja Ozolante.
Kā aģentūru LETA informēja novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš (“Novada attīstībai”), lai ierobežotu koronovīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību Vecpiebalgas novadā, līdz 30.oktobrim slēgtas visas pašvaldības iestādes un struktūrvienības, kuras atrodas Vecpiebalgas, Inešu, Kaives, Taurenes un Dzērbenes pagastos.
Viņš stāstīja, ka infekcijas slimība, iespējams, sākusies pašdarbības kolektīvā, tādēļ operatīvi slēgtas izglītības iestādes Taurenes un Dzērbenes pagastos un veikta masveidīga testēšana ar siekalu testiem, kas visticamāk atklās vairākus desmitus saslimušo.

Abos pagastos skolas būs slēgtas divas nedēļas. “Testēsim arī Vecpiebalgas vidusskolas darbiniekus un skolēnus. Atbilstoši testu rezultātiem nākamās nedēļas beigās lemsim, kā mācības turpinās Vecpiebalgas vidusskolas skolēni,” teica pašvaldības vadītājs.

Pašvaldības iestādes darbu turpinās attālināti. Sociālā dienesta darbinieki sekos līdzi novada iedzīvotāju vajadzībām un sniegs nepieciešamo atbalstu, piebilda Putniņš.