Ziņas

Sabiedrība

Veclaicenē konstatēts jauns ĀCM gadījums mežacūkai

Laboratorisko analīžu rezultāti šodien ir apstiprinājuši jaunu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) gadījumu Alūksnes novada Veclaicenes pagastā atrastajai beigtajai mežacūkai, informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Mežacūka atrasta aptuveni 500 metru attālumā no Igaunijas robežas un 10 kilometrus no vietas, kur pagājušajā nedēļā Igaunijā, Veru apriņķī, ĀCM tika konstatēts četrām mežacūkām.

Sakarā ar konstatēto gadījumu noteikti papildu ierobežojumi Apes novada Gaujienas, Trapenes un Apes pagastos, kā arī Alūksnes novada Veclaicenes, Jaunlaicenes pagastos, Alsviķu, Jaunalūksnes, Mārkalnes un Pededzes pagastos.

No cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas teritorijā, bez PVD izsniegtās atļaujas aizliegts izvest mājas, tajā skaitā arī nebrīvē audzētas mežacūkas. Tāpat bez saskaņošanas ar PVD aizliegts organizēt mežacūku medības. Nomedītajām mežacūkām minētajā teritorijā jāveic laboratoriskā izmeklēšana, un tikai pēc negatīvu laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanas tās var laist pārtikas apritē.

Tāpat PVD informē, ka laika periodā no 27.oktobra līdz 4.novembrim saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusu atrastajām jau beigtajām, kā arī nomedītājām deviņām mežacūkām gan Ziemeļvidzemē, gan Dienvidlatgalē. Visas teritorijas atrodas jau iepriekš noteiktajā ĀCM ārkārtas situācijas teritorijā.

ĀCM ir apstiprināts piecām atrastajām jau beigtajām mežacūkām un trim nomedītajām mežacūkām. No tām trīs ir Ziemeļvidzemē: divas atrastas Burtnieku novada Ēveles pagastā un viena nomedīta Strenču novada Jērcēnu pagastā, kā arī divām nomedītajām un trim atrastajām mežacūkām Dienvidlatgalē: Dagdas novada Asūnes pagastā, Krāslavas novada Izvaltas pagastā, Daugavpils novada Dubnas un Biķernieku pagastos. Dienvidlatgalē līdz šim ĀCM mežacūkām nebija konstatēts Dubnas pagastā.

Līdz šim ĀCM konstatēts 150 mežacūkām 12 novadu 30 pagastos.

PVD aicina visus, kuri atrod beigtas meža cūkas, nekavējoties par to informēt.

Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 17.septembrī.

LETA