Ziņas

Sabiedrība

Vecāku pabalstu izmaksās nestrādājošiem vecākiem

Valdība akceptējusi, ka vecāku pabalstu izmaksās tiem vecākiem, kuri bērna pirmajā dzīves gadā atradīsies bērna kopšanas atvaļinājumā un nestrādās, ziņo Labklājības ministrija Ievērojot tiesiskās paļāvības principu, plānots, ka šāda prasība stāsies spēkā pēc 306 dienām, kad likums būs stājies spēkā, proti, no 2010.gada 3.maija.Tas noteikts Labklājības ministrijas izstrādātajā likumprojektā Par maternitātes un slimības apdrošināšanu. Par šīm izmaiņām vēl lems Saeima.

Labklājības ministrija skaidro, ka, izslēdzot no likumprojekta tiesības vecāku pabalstu saņemt cilvēkam, kurš bērna kopšanas laikā gūst ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, plānots nodrošināt valstī ieviestā valsts sociālā apdrošināšanas pamatprincipa darbību. Tas garantē cilvēkam noteiktu ienākumu aizvietojumu, zaudējot darba ienākumus. Patlaban cilvēki, kuri, kopjot bērnu vecumā līdz gadam, turpina strādāt, nezaudē nekādus darba ienākumus. Turklāt šie cilvēki, vienlaicīgi saņemot gan darba algu, gan vecāku, ir labākā situācijā, nekā tie, kuri, kopjot bērnu, atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem tikai vecāku pabalstu. Vienlaikus plānots, ka, sākot no 1.jūlija vecāku pabalsta izmaksu pārtrauks uz laiku, kamēr cilvēks saņem bezdarbnieka pabalstu.

Patlaban strādājošiem vecākiem pabalsta apmērs tiek noteikts, aprēķinot 70% no personas vidējās sociālās apdrošināšanas iemaksu algas.

2009.gada martā vidējais piešķirtais vecāku pabalsta apmērs bija 417,57 Ls (sievietēm – 355,27 Ls, vīriešiem – 494,42 Ls). 2009.gada martā pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem vecāku pabalstu saņēma 17 594 cilvēki, tajā skaitā 9723 sievietes jeb 55% un 7871vīrietis jeb 45%.