Ziņas

Sabiedrība

Vasara dara brīnumus tūrismā

Tūristi Pils laukumā. Prognozes liecina, ka šogad būs uzstādīti jauni rekordi tūristu uzņemšanā Cēsīs, jo vecpilsētā un parkos nemitīgi sastopami atbraucēji. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Cēsīs jau visai pieredzējušie tūrisma speciālisti šovasar vairākkārt tikuši pārsteigti. Tāds tūristu pieplūdums vēl nebija piedzīvots. Tas veicinājis kafejnīcu, viesnīcu un viesu namu darbību.

Vakar Cēsu Tūrisma un informācijas centra vadītāja Andra Magone prognozēja, ka sasniegti jauni rekordi tūristu uzņemšanā. To apliecināšot statiskas pārvalde, kad apkopos precīzus datus. Ceļotāju pieplūdumu Latvijā šogad varējis just jau ziemā un agrā pavasarī. Trīs tūrismam ne sevišķi sekmīgos mēnešos – janvārī, februārī un martā – Cēsīs par 13 tūkstošiem ceļotāju vairāk nekā citugad.

Siltā un garā vasara vēl vairāk veicinājusi tūristu ierašanos grupās, ar ģimenēm, individuāli. Cēsis tagad sasniedzamas diezgan viegli, lai arī no kuras valsts atbraucēji būtu. Vakar Cēsu Tūrisma un informācijas centrā, kas tagad pārcelts vecpilsētā, Baznīcas ielā 1, darbiniekus pamatīgi pārsteidzis kāds ceļotājs no Amerikas. Ienākot viņš vispirms pajautājis, vai joprojām ir Rīgā, vai varbūt izbraucis ārpus tās? Saruna apliecināja, ka viesim no aizokeāna brauciens no Rīgas līdz Cēsīm bijis tik ātrs un vienkāršs, ka attālumu nepaspējis novērtēt.

“Tas ir trakums, ko šogad piedzīvojām!” cilvēku lielo apjomu komentēja Andra Magone, kura šo tēmu apspriedusi ar citiem tūrisma jomas speciālistiem. Viņi uzskata, ka lielo interesi šogad veicina Latvijas simtgade. Ie­spējams, citu gadu tas neatkārtosies. Par to, cik necerēti daudz tūristu vasarā bijis, liecinājušas vairākas problēmsituācijas. Cēsīs dažubrīd nav bijis neviena apartamenta, un nakšņot gribētājiem nācies atteikt, iesakot kādu citu pilsētu. Līdzīgi noticis, meklējot iespēju laivu nobraucienam pa Gauju. “Nevienam no mums zināmajiem pakalpojuma sniedzējiem kādā otrdienā nebija neviena peld­līdzekļa, pat piepūšamās laivas ne. Mūsu datu bāzē ir seši uzņēmumi, kas ar to nodarbojas,” bilst Andra Magone.
Speciālisti atzīst, ka siltā vasara veicinājusi arī pašu latviešu ceļotgribu. Tas, ka nelija lietus un vasara bija nemainīgi silta, rosinājis arī tūristus, kuri apmetušies Rīgā, uz vienu dienu izbraukt ārpus tās. Vilcieni un autobusi uz Cēsu staciju atveduši ceļotājus, kuri kādas stundas pastaigājās pa pilsētu. “Ērta un laba sabiedriskā satiksme šogad veicināja tūristu izbraukšanu no Rīgas,” secinājusi A. Magone.

Statistika liecina, ka šogad tūristu skaits no Lietuvas samazinājies. “Tam izskaidrojuma pagaidām nav,” zina teikt cēsniece un piebilst, ka nākamajā gadā valsts mērogā tiek gatavotas iespaidīgas kampaņas tieši Lietuvā, lai kaimiņus ieinteresētu apceļot Latviju. Toties vācieši un krievi, nīderlandieši un beļģi, itāļi un spāņi, kā arī somi un igauņi šovasar lielā skaitā apmeklējuši Cēsis un apkārtni. Maijā pārsteidzoši daudz ceļotāju bijis arī no Jaunzēlandes un Aus­trālijas, Brazīlijas un Argentīnas.
Ar šo pirmdienu tūristu skaits pilsētā ir samazinājies ļoti krasi, jo aktīvā sezona beigusies. Vā­ciešu šogad vairs nebūšot – spriež pieredzes bagāti tūrisma speci­ālisti, jo Vācijā pieņemts ar 1. septembri ceļošanu pārtraukt. Taču Cēsīs un apkārtnē šonedēļ uzturas daudz ceļotāju, kas atbraukuši ar kemperiem no Nīder­landes un Beļģijas. Igauņiem arī atvaļinājumu laiks beidzies, tāpēc viņus Cēsīs varēšot sastapt vienīgi nedēļu nogalēs. Lai Cēsu pusē tūrisma sezona būtu veiksmīga arī gada otrā pusē, jātur īkšķis par vēlamām dabas norisēm – krāsainu rudeni un ar sniegu bagātu ziemu.