Ziņas

Sabiedrība

Varēs labāk redzēt, drošāk staigāt

Tuvāk lāčiem. No jaunizbūvētās platformas Līgatnes dabas taku apmeklētāji varēs vērot lāčus daudz labāk. Pa taku būs ērtāka iešana.Foto: Sarmīte Feldmane

Šomēnes apmeklētājiem uz laiku bija slēgtas Gaujas nacionālā parka Līgatnes dabas takas. Te notiek vērienīgi labiekārtošanas un būvniecības darbi. Piesaistot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzekļus, ievērojami tiek uzlabota dabas tūrisma infrastruktūra.

“Tas jau ir sens sapnis, lai takas būtu pieejamas iespējami vairākiem cilvēkiem, arī ar īpašām vajadzībām, lai viņi var pabūt dabā, apskatīt dzīvniekus,” pagājušajā nedēļā stāstīja Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange un paskaidroja, ka takās notiek intensīvi darbi, brauc būvniecības tehnika, tāpēc ir ierobežota dzīvnieku apskate. Tāpat nebija iespējams iziet pa loku, tālab tika nolemts takas apmeklētājiem līdz oktobrim slēgt.

Kā vēsta jaunākā informācija Gaujas nacionālā parka mājas lapā, pretēji prognozēm intensīvākie būvdarbi Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takās noslēgušies ātrāk nekā plānots, un objekts no šīs nedēļas atkal atvērts apmeklētājiem.

Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange pastāstīja, ka teritorijā joprojām turpinās jaunās infrastruktūras izbūve, tomēr vairs nav tik intensīva transporta kustība, kas vēl pagājušajā nedēļā traucēja apmeklētājiem baudīt gaidīto un cerēto mierīgo atpūtu dabā. Pagaidām apmeklētājiem arī atvērta tikai daļa no jaunās pastaigu infrastruktūras. Baudīt atpūtu svaigā gaisā, iepazīstot Latvijā mītošo meža dzīvnieku ikdienu, ir iespējams, mērojot maršrutu pēc īpašā pagaidu marķējuma.

No “Pauguriem” uz lāču voljeru tiek labiekārtota taka, tā kļuvusi platāka, vairs nav nelīdzena, pa to varēs noiet gar sprostiem, apskatīt mazos dzīvniekus, tālāk no skatu platformas vērot lāčus. “Lāči būs daudz labāk redzami no augšas. Pa platformu varēs aiziet līdz piekalnes vidum, arī tālāk tiks labiekārtots, lai ziemā var tikt kalnā,” stāsta dabas taku vadītāja.

Labiekārtots tiek arī takas posms uz staltbriežu voljeru. Kādreiz ierīkotā taka bija jānojauc, jo ir nokalpojusi. Atjaunotā taka no staltbriežu voljera vedīs uz bērnu laukumu. Turpat tuvumā būs labiekārtota atpūtas vieta ar velo statīviem un piknika vietu. Kā pastāsta Inta Lange, daudzas ģimenes, draugu grupas labprāt brauc uz Līgatnes dabas takām, tās izstaigā un te rīko pikniku. Pie “Pauguriem” ir āra kamīns, to labprāt daudzi izmanto.

“Izveidota jauna taka, tā būs īsākais ceļš no aļņiem līdz apmeklētāju centram, bet tiem, kam patīk vērot dabu, tā noteikti būs atklājums, jo jāiet cauri dažādiem mežu tipiem – var iepazīt mētrāju, damaksni, vēri, silu,” pastāsta Inta Lange un atklāj, ka nākotnē ir plāns šīs takas malās ierīkot voljerus jauniem dzīvniekiem, jo patlaban ne visi Latvijā mītošie savvaļas dzīvnieki Līgatnē ir aplūkojami.

Lai gan šķiet, ka dabas takās ir viegli orientēties, tomēr cilvēki ir ļoti dažādi, ne reizi vien kāds negribot noiet lielāku gabalu. “Kartes ir katram pieejamas, bet ir cilvēki, kuri kartēs neorientējas. Lai labāk varētu orientēties, kurp iet, būs jaunas norādes – virzienu rādītāji ar informāciju, kurp var nokļūt. Taku tīkls kļūst plašāks, un apmeklētājiem ir būtiski ātri orientēties,” par novēroto un gaidāmajām pārmaiņām pastāsta Līgatnes dabas taku vadītāja.

Tā kā Līgatnes dabas takās apmeklētājus gaida visu gadu un ziemā te ir jauka vieta slēpošanai, tiek domāts arī par slēpotāju un to apmeklētāju, kuri brauc pa takām ar auto, drošību. Taku krustojumos būs barjeras, kas liegs braukt automašīnām, tās būs takas slēpotājiem.

“Taku labiekārtošana, platformu izveide ir būtiska, domājot arī par vides saudzēšanu. Ejot pa izveidotām takām, samazinās slodze videi, apmeklētāji tik daudz nenomīda, turklāt viņiem ir ērtāk iet pa laipām, nevis iemītiem meža celiņiem,” paskaidro Inta Lange.

Šogad Līgatnes dabas takas atzīmē 40.darbības gadu. Tik vērienīgi darbi, kas nodrošinās tālāku attīstību, nav veikti gadiem. Šogad pēc remonta atvērts skatu tornis, no kura var vērot Gaujas nacionālā parka ainavu. Skatu tornis bija uzbūvēts 1976. gadā Cepurīšu kalnā – Līgatnes dabas taku teritorijas un tuvākās apkārtnes augstākajā vietā. Gadu gaitā tornis ir vairākas reizes remontēts, tomēr tā galvenie balsti – četri gari ozolkoka baļķi – ir saglabājušies kopš torņa pirmsākumiem. Tas tika slēgts 2014. gada vasarā slikta tehniskā stāvokļa dēļ. Tornis ir 22 metrus augsts, un tas ir ļoti iecienīts apmeklētāju objekts, no tā paveras lielisks skats uz iespaidīgo un mežiem klāto Gaujas senleju vismaz 20 kilometru rādiusā. No torņa saskatāmas arī Gūdu klintis. Ar uzņēmēju atbalstu teritorijā izveidots bērnu rotaļu laukums un ierīkoti soliņi. Izsludināts iepirkums saimniecības ēkas būvei, kur atradīsies dzīvnieku virtuve.