Ziņas

Sabiedrība

Varēs iepazīt aptieku kādreiz un tagad

Aptieka ar stāstu. Ilggadējā aptiekas vadītāja Maija Silvija Šūmane, uzņēmējs Ainars Vanags un novada vadītājs Ainārs Šteins ieinteresēti, lai Līgatnē būtu aptieka.Foto: Sarmīte Feldmane

Līgatnieši uztraukušies, ka vairs nebūs aptiekas. “Satraukumam nav pamata,” saka ilggadējā aptiekas vadītāja Maija Silvija Šūmane un uzņēmējs Ainars Vanags. Maija Silvija aptiekā Līgatnē nostrādājusi 47 gadus. Pēc augst­skolas dažus mēnešus pastrādāja Sedā, kur ļoti nepatika, tad atbrīvojās vieta Līgatnē. “Pat neatbraucu paskatīties, kad piekritu strādāt,” bilst farmaceite. Tagad viņa nolēmusi privāto aptieku nodot jaunajam kolēģim.

Šodienas darbu aptiekā nevar salīdzināt ar to, kas bija jādara kādreiz. “Strādājām trīs farmaceites, gatavojām zāles, nodrošinājām slimnīcu, destilējām ūdeni, gatavojām injekcijas, pulverus. Darba bija daudz. Jaunie farmaceiti nevar pat iedomāties,” stāsta farmaceite un uzsver, ka gadu gaitā katrs līgatnietis iepazīts, katra vai­nas zināmas.

Pusi ēkas, kurā atrodas aptieka un dzīvoklis, nesen iegādājās uzņēmējs A.Vanags. “Esmu apsolījis, ka aptieka te būs arī turpmāk. Meklēju farmaceitu, kurš turpinātu Maijas iesākto. Protams, lai nāktu uz Līgatni,jāmaina dzīve. Farmaceitam pilsētas centrā būs plašs dzīvoklis ar skatu uz Lī­gatnes upi. Viņam nebūs jānodarbojas ar saimnieciskām lietām, bet tikai jādara profesionālais darbs,” stāsta A.Vanags un atklāj, ka par piedāvājumu interesējušies farmaceiti no Kurzemes, Vidze­mes un Rīgas.

Zem mājas ir plašs, velvēts pagrabs, kur kādreiz tika glabātas zāles. Vēsturiskā ēka atrodas pie alām, gar kurām ir tūristu plūsma, uzņēmējs iecerējis, ka, to izmantojot, varēs tūristiem piedāvāt ko jaunu.

“Arī to, kas saistīts ar aptiekas vēsturi, negribu nolikt malā. Te ir saglabājies viss, kā kādreiz bija. Un svarīgākais ir Maijas zināšanas, kuras var izmantot, lai organizētu ekskursiju senajā aptiekā, rādītu, kā gatavoja zāles. Esam aizmirsuši, ka farmaceits nav tikai zāļu tirgotājs,” pastāsta A.Vanags.

Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins tāpat kā A.Vanags no bērnības atceras, kā uz aptieku gājuši pēc saldumiem : hematogena un glikozes tabletēm. “Aptieka Līgatnē bijusi vienmēr. Protams, ar katru gadu mazāk problēmu sagādā mobilitāte, un aptiekas ir pieejamas. Bet jārēķinās, ka pilsētā ap 30 procenti iedzīvotāju ir seniori, jādomā, lai viņiem nav jābrauc uz Augšlī­gatni. Vēl svarīgi, ka ēka tieši aptiekai celta. Ja runājam par Lī­gatnes kultūrvēsturisko centru, aptieka ir viena no Mencendorfu celtajām ēkām. Arī tāpēc ir svarīgi to saglabāt kā aptieku,” saka novada vadītājs un uzsver, ka jaunam farmaceitam strādāt vēsturiskā vietā un veidot savu aptieku, tā ir vienreizēja iespēja.

“Te viss ir, esmu pārliecināts, farmaceitu atradīsim,” saka gan uzņēmējs, gan novada vadītājs.