Ziņas

Uzņēmējdarbība

“Valmiermuižas alus” atjauno zīmolu “Kokmuižas alus”

Alus darītava AS “Valmiermuižas alus” ir atjaunojusi vienu no Latvijas senākajiem alus zīmoliem “Kokmuižas alus”, ar kuru atbilstoši 17.gadsimta alus brūvēšanas tradīcijām tiks darīts vairāku šķirņu “ale” tipa alus, aģentūru LETA informēja uzņēmuma līdzīpašnieks Aigars Ruņģis.

Pirmās divas šķirnes jau ir izbrūvētas, un to izveidē ieguldīti 30 000 eiro. “Salmu krāsas eils” ir 6,8% alus ar vienas šķirnes apiņiem un “Rudais eils” – 6,5% alus ar trīs dažādu šķirņu apiņiem. Nākotnē plānots piedāvāt arvien jaunas intensīvas garšas. Plānots, ka “Kokmuižas alus” veidos ap 5% no kopumā “Valmiermuižas alū” izbrūvētā alus.

Kā norādīja Ruņģis, pirmās ziņas par alus darīšanu Kokmuižā minētas 1688.gadā, bet 1867.gadā tā kļuva par lielāko alus darītavu Livonijā, vēlāk saņemot godalgas izstādē Parīzē. Savu darbību alus darītava Kokmuižā pārtrauca Otrā pasaules kara laikā. Pirmo reizi pēc 70 gadu pārtraukuma “Kokmuižas alu” varēs nobaudīt sestdien, 12.septembrī, “Kokmuižas alus” vēstures ekspozīcijas atklāšanā pagasta svētku laikā.

Tāpat Ruņģis norādīja, ka šā gada astoņos mēnešos, salīdzinot ar tādu pašu laika posmu pērn, “Valmiermuižas alus” darītava piegādājusi klientiem par 5% vairāk alus – 1,43 miljonus litru, bet apgrozījums audzis par 12%, sasniedzot 2,75 miljonus eiro. Izaugsmi veicināja “Valmiermuižas alus” garšu klāsta papildināšana ar “Kviešu alu” un pieprasījuma pieaugums restorānos un eksportā.

“Patlaban ieņemam ap 1% alus tirgus un kāpināt apjomus neplānojam. Taču aizvien biežāk cilvēki par labu atzīst restorānu ar ne tikai plašu vīna, bet arī izmeklētu alus piedāvājumu. Tāpēc piedāvāsim restorāniem arvien bagātākas un daudzveidīgākas alus garšas buķetes,” norādīja Ruņģis.

“Valmiermuižas alus” klāstā ir gaišais, tumšais un kviešu alus, alus kokteilis “Frišs” ar plūškoka zelteri un pēc oriģinālām receptēm nelielā daudzumā brūvēts alus par godu svētkiem. Šobrīd “Valmiermuižas alus” attīsta arī bezalkoholiskos dzērienus – iesala dzērienu “Zelta zirgs”, kā arī brūkleņu un cidoniju zelteri “Gardu muti”.

Kā ziņots, “Valmiermuižas alus” 2014.gadu noslēdzis ar apgrozījumu 3,39 miljoni eiro, kas ir par 36% vairāk nekā iepriekšējā gadā, savukārt peļņa bijusi 310 162 eiro salīdzinājumā ar 79 624 eiro 2013.gadā.

Pārdotā alus daudzums pērn audzis par 27,3%, kopumā sasniedzot 1,86 miljonus litru. No saražotā apjoma apmēram 1% eksportēts uz Igauniju. Šogad eksportu uz Igauniju plānots dubultot, bet ilgākā laika posmā šo rādītāju paredzēts palielināt līdz 10%.

Plānots, ka šogad “Valmiermuižas alus” ar Lauku atbalsta dienesta atbalstu attīstībā investēs 1,1 miljonu eiro. Puse no investīcijām tiks ieguldīta portera alus darīšanā eksporta tirgum, otra puse – bezalkoholisko Latvijas augļu-ogu zelteru un kvasa darīšanā no Latvijas iesala graudiem.

“Valmiermuižas alus” reģistrēts 2005.gadā, uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 396 691 eiro. “Valmiermuižas alus” īpašnieks ar 100% kapitāldaļu ir SIA “Valmiermuižas ieguldījumu fonds”. Savukārt 60% fonda daļu pieder Ruņģim, 24% – Austrijas ieguldījumu fondam “Industrieliegenschaftenverwaltungs AG” (ILAG), bet 16% – Austrijas uzņēmumam “Alcor”.