Ziņas

Izklaide

Valmiermuižā svinēs Miķeļdienu

Sagaidot rudens saulgriežus jeb Miķeļus, 19.septembrī no plkst.11 līdz 15 pie Valmiermuižas alus darītavas notiks Miķeļdienas svinības un tirdziņš “Ar gardu muti Valmiermuižā”.

Kā aģentūru LETA informēja Sintija Milberga, ikviens aicināts izzināt Miķeļdienas tradīcijas, piedalīties radošajās darbnīcās, nobaudīt, kā garšo dedzināts alus, un mieloties ar Valmiermuižas garšu meistaru gatavotiem ēdieniem. Svētku izskaņā, plkst.20, Valmiermuižas klētī varēs skatīt režisores Ināras Kolmanes dokumentālo filmu “Ručs un Norie”.

Miķeļdiena ir laiks, kad diena un nakts ir vienlīdz garas, novākta rudens raža un nopļautā labība savesta klētī. Savu meistarīgo veikumu galdā cels arī “Ar gardu muti Valmiermuižā” tirgotāji. Tirdziņā būs iespēja iegādāt siera izlases, kūpinājumus, zivis, gaļas delikateses, mājās ceptus maizes klaipus, dzirkstošos vīnus, stiprinošas zāļu tējas, medu, kā arī palutināt sevi ar sēkliņu našķiem un piparkūkām. Savukārt amatnieku pūrā būs gan grezni māla trauki, koka karotes, lina galdauti, priekšauti, gan arī krāšņumlietas – auskari, gredzeni, tauriņi, cepures, piespraudes, aproces un izšuvumi.

Miķeļdienas tradīcijas varēs izzināt, lecot lustīgos dančos, ejot rotaļās un ielūkojoties latvju dziesmu vācelē kopā ar Rencēnu folkloras kopu “Rota”. Gardēžu priekam “Mālkalnes siera” meistari ierādīs, kā pagatavot ceptu sieru un citus pie mājas pavarda tapušus gardumus. Savukārt, lai ar sparu sagaidītu gada vēsākos mēnešus, zāļu sieva Zeltīte Kaviere dalīsies zinībās par veselību spēcinošu dzērienu un tēju gatavošanu, bet uz kārā zoba varēs likt ugunskurā ceptu rožainu ābolu vai kraukšķīgu kartupeli. Mazākos tirdziņa viesus priecēs galerija “Laipa” un VJC “Vinda”, kas ierādīs, kā no rudens veltēm pagatavot daiļu piespraudīti vai greznu rotu, izmantojot dabas krāšņākos materiālus. Pils parkā kā allaž gaidīs Valmiermuižas staļļa saime, lai dotos izjādēs zirga vai ponija mugurā.

Miķeļdiena raksturota kā ražas bagātākais laiks, tamdēļ arī Valmiermuižas alus virtuves garšu meistari galdā cels kā sātīgu dārzeņu-sakņu zupu, tā saldas ābolu pankūkas ar pašu gatavotu ievārījumu. Savukārt Valmiermuižas alus darītavas meistari vērtēšanai nodos dedzinātu alu, kas gardēžiem atklās arvien jaunas garšas nianses.

Svētku izskaņā, plkst.20, Valmiermuižas klētī sadarbībā ar nacionālo filmu festivālu “Lielais Kristaps” varēs skatīt režisores Ināras Kolmanes dokumentālo filmu “Ručs un Norie”. Tā stāsta par divu eksotisku pasauļu sastapšanos, kas uzšķiļ pārsteidzošu emocionālu un dvēselisku radniecību. Antropoloģijas maģistratūras studente Norie Tsuruta no Japānas ierodas Latvijā, lai pētītu un rakstītu savu maģistra darbu par suitu novadu. Te viņa satiek vienu no vecākajām suitu sievām Mariju Steimani, sauktu par Ruču. Antropoloģiskā interese pamazām pārvēršas patiesā gara tuvībā, kas neapdziest pat tad, kad Norie ir spiesta atgriezties Japānā.

Gadskārtu svinības atbalsta SIA “Valmiermuižas alus”, Burtnieku novada pašvaldība, SIA ZAAO, Valmieras kultūras centrs, “Valleta”, laikraksts “Liesma”, nacionālais filmu festivāls “Lielais Kristaps” un tīmekļa vietne “Gadatirgi.lv”.