Ziņas

Izklaide

Valmieras teātrī top Aspazijas “Vaidelote”

24.martā Valmieras teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos Aspazijas luga “Vaidelote” režisores Ineses Mičules režijā, aģentūru LETA informēja Valmieras drāmas teātra Literārās daļas vadītāja Madara Rutkēviča.

Pēdējo reizi iestudēta Valmieras teātrī 1926.gadā, tā ir ne tikai Aspazijas lugas atgriešanās uz Valmieras teātra skatuves pēc 90 gadiem, bet vienlaikus arī Raiņa un Aspazijas 150.jubilejas gadam veltīto izrāžu cikla noslēdzošais darbs.

“Strādājot ar šo Aspazijas lugu, sajūta ir kā pa trauslu ledu. “Vaidelotē” mani ļoti saista poētiskā un senā valoda, esmu to atstājusi tādu, kādu Aspazija to ir radījusi,” atklājusi režisore Mičule, kurai šis būs jau sestais iestudējums Valmieras teātrī.

Pavisam nesen, 22.janvārī, pirmizrādi Jaunajā Rīgas teātrī piedzīvoja Mičules iestudētā Māras Zālītes dramatiskā poēma “Pilna Māras istabiņa”. Aspazijas luga režisorei savā ziņā ir savdabīgs turpinājums darbā ar poētisku dramaturģijas materiālu.

“Vaidelote”, kas pirmizrādi piedzīvoja 1894.gada 19.janvārī Rīgas Latviešu teātrī, kļuva par tā laika vispopulārāko un iestudētāko Aspazijas lugu. Izrādes komponists bija Jāzeps Vītols. Nozīmīgākā “Vaidelotes” versija 20.gadsimtā tika iestudēta 1958.gadā Dailes teātrī Eduarda Smiļģa režijā ar Viju Artmani galvenajā lomā, toties 1981.gadā to Liepājas teātrī iestudēja Oļģerts Kroders, bet 1989.gadā Edmunds Freibergs – Nacionālajā teātrī.

Iestudējuma radošajā komandā ir arī scenogrāfes un kostīmu mākslinieces Inga Bermaka-Apiaha un Agnese Leilande, komponists Emīls Zilberts, horeogrāfe Alise Putniņa. Izrādes galvenajās lomās – Māra Mennika un Inese Pudža. Pārējās lomās – Kārlis Freimanis, Rihards Rudāks, Januss Johansons, Dace Everss, Ieva Džindža un Eduards Johansons.