Ziņas

Redzeslokā

Valmieras novads – igauņiem nemainīgs top galamērķis

Darbs neapstājas. Valmieras Tūrisma informācijas centrs apmeklētājiem piedāvā dažādas iespējas, arī vajadzīgo uzzināt klātienē. Foto: publicitātes

Tūrisms pēdējos divos gados ir viena no visvairāk skartajām nozarēm pasaulē. Arī Valmieras novada Tūrisma pārvalde, apkopojot informāciju par 2021. gadu, secina, ka nozarei novadā gads ir bijis izaicinošs, bet pandēmijas laikā gūtā pieredze noderīga, plānojot turpmāko darbu.

Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītājs Toms Trei­manis laikraksta lasītājiem pastāstīja: “2021. gadā piedzīvojām lielas pārmaiņas, kopā apvienojoties astoņām pašvaldībām, veidojām Valmieras novadu. Tūrisma pārvalde darbojusies ļoti aktīvi un paspējusi īstenot dažādus pasākumus, lai maksimāli atbalstītu novada tūrisma uzņēmējus, piemēram, uzņēmām igauņu, lietuviešu, vācu žurnālistus un blogerus, ukraiņu tūroperatorus un citus.”

Aizvadītajā gadā diezgan ilgu periodu tūrisma jomā strādājošajiem bija ievērojami ierobežojumi. Valmieras Tūrisma informācijas centrs tāpat kā daudzas tūristu pakalpojumu sniegšanas vietas bijis slēgts klātienes apmeklētājiem pusgadu, tomēr esot novērota pieaugoša tendence informāciju iegūt attālināti pa telefonu, e-pastu un tiešsaistē. Tomēr dati liecina, ka joprojām lielāko daļu interesējošo jautājumu cilvēki noskaidro, ierodoties klātienē. Taču, salīdzinot 2021.gada datus ar 2020. gadu, parādās cita tendence, proti, klātienes pieprasījumu skaits ir krities par 44%, savukārt vislielākais pieaugums ir informācijas pieprasījumiem rakstiski (115%) vai pa tālruni (135%). Jaunums ir informācijas pieprasījumi tiešsaistē, kas tiek uzskaitīti tikai no 2021.gada (informācijas sniegšana caur ZOOM, Google Meet vai citām tiešsaistes platformām, piemēram, attālinātās ekskursijas skolēniem).

Lai gan ārzemju ceļojumi varēja notikt, globālā situācija iezīmējusi tendenci palielināties iekšzemes tūrismam, ko apliecina arī Valmieras Tūrisma informācijas centra rādītāji: 94% informācijas pieprasījumu saņemti no Latvijas rezidentiem (t.sk. ap 70% valmierieši), savukārt 6% no ārvalstu. Vietējais tūrisms īpaši palielinājies tad, kad globālās pandēmijas dēļ ārzemju ceļojumi bijuši ierobežoti.

“Protams, no statistikas viedokļa vērtējot, skaitļi klātienes apkalpošanā Valmieras novada Tūrisma informācijas centros tikai sarūk, tā ir tieša COVID-19 radītā situācija. Neraugoties uz manāmo apmeklētāju (-46%) un informācijas pieprasījumu skaita (-27%) samazinājumu, salīdzinot ar 2020. gadu, izjūtams ievērojams informācijas meklējumu skaits digitālajā vidē, vortāla apmeklējumu skaits pērn, salīdzinot ar gadu iepriekš, palielinājies par vairāk nekā 36 tūkstošiem,” skaidro Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītājs Toms Treimanis.

Apmeklētāju skaita pieaugums Valmieras TIC, protams, ir aktīvās tūrisma sezonas laikā no jūnija līdz septembrim, kā arī decembra mēnesī, kad lielākoties apmeklētāji vēlējušies iegādāties Ziemassvētku dāvanām dažādas praktiskas lietas ar Valmieras simboliku.

Kādi ir iecienītākie tūrisma galamērķi Valmieras pusē? Pēdējo gadu tendence palielināties pieprasījumam pēc dabas un aktīvās atpūtas tūrisma piedāvājuma apstiprinājusies arī pērn, secina Valmieras novada Tūrisma pārvalde. Tam sekojusi arī pastiprināta interese par kultūrvēstures objektiem, piedāvājuma piedzīvojumiem. Ceļotājus interesējošie jautājumi esot nemainīgi – “Kur nakšņot?”, “Kur paēst?” un “Kur atrodas?”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde uzsver, ka pēdējos divos gados jūtami palielinājies tūristu skaits no Baltijas valstīm un paredzams, ka globālās pandēmijas dēļ tas tā arī kādu laiku saglabāsies, tādēļ nepieciešams turpināt koncentrēties uz piedāvājuma veidošanu ceļotājiem no šīm valstīm. Ja analizē ārzemju tūristu informācijas pieprasījumu un apmeklētāju skaitu novadā, tad nemainīgi pirmo vietu ieņem Igaunija. Otra valsts, kuras ceļotājiem bijusi lielākā interese par Valmieras novadu, ir Lietuva (iepriekš Somija), bet trešo vietu saglabā Vācija.

Šogad Valmieras novada Tūrisma pārvalde turpinās darbu pie tūrisma piedāvājuma izstrādes, raugoties gan ārvalstu, īpaši Baltijas valstu, gan Latvijas virzienā. Ievērojot, ka palielinās informācijas centra tīmekļvietnes izmantošana, to pilnveidos, lai mājaslapa būtu ērti pārlūkojama arī mobilajās ierīcēs, tā veicinot kvalitatīvākas informācijas nodrošināšanu digitālajā vidē. “Tajā būs apkopotas ziņas par tūristu piesaistēm – daba, kultūra, vēsture, aktīvā atpūta un citiem piedāvājumiem -, kā arī par novada tūrisma uzņēmējiem, kuri viesmīlīgi ciemos uzņem ikvienu viesi,” papildina Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītājs Toms Treimanis.