Ziņas

Sabiedrība

Valmieras muzejā no izrakumos atrastām lauskām atjauno vairākus gadsimtus senus traukus

Ilustratīvs foto.Foto: no valmiera.lv

Četras topošās materiālu dizaina speciālistes pedagogu un vēsturnieku klātbūtnē Valmieras muzejā atjauno vairākus gadsimtus senus traukus, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Gandrīz 18 000 keramikas lausku tika atrastas Valmierā 2013.gada arheoloģiskajos izrakumos.

Šobrīd ir pilnībā atjaunota māla bļoda, top liels pods, kurā tika glabāti graudi vai pupas, kā arī vēl vairāki trauki pamazām pieņem to formu, kāda tiem bija 17., 18.gadsimta saimniecībā. Visi atjaunotie priekšmeti un lauskas būs skatāmi Valmieras muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā.

“2013.gadā izrakumos atradām katra arheologa sapni – vairākus gadsimtus senus atkritumus. Tie parāda, kāda bijusi sadzīve un ko cilvēki izmantojuši. Turklāt šie “atkritumi” ir labi saglabājušies, jo bija ieskauti kultūrslānī,” stāstījusi Valmieras muzeja galvenā pētniece Liene Rokpelne.

Tika atrastas sudraba adatas un citi priekšmeti, bet lielākais ieguvums – 17 955 keramikas lauskas. “Kad lauskas attīrījām, sapratām, ka tās var savienot, ka varam atjaunot un redzēt, kādi izskatījās tā laika trauki. Ir gan vienkārši – bez rotājumiem, gan arī ar ļoti skaistiem zīmējumiem,” piebildusi Rokpelne.

Atbilstošos senās “puzles” gabaliņus vēsturnieku un pasniedzēju uzraudzībā kopā liek un līmē četras Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas keramikas izstrādājumu dizaina specialitātes audzēknes, Valmieras muzejā veicot prakses uzdevumus.

“Darbs ir ļoti nopietns. Ir lauskas, kurām uzreiz var atrast pāri zīmējumu dēļ, bet neapgleznotos fragmentus savietot ir daudz grūtāk. Tas ir ļoti interesanti. Protams, arī lauskām ir liela vērtība, bet no tām atjaunoti trauki ļauj mums iepazīt un saprast, kāda bija tolaik sadzīve, varam redzēt formu, zīmējumus,” skaidrojusi Rokpelne.

2013.gadā Valmieras vecpilsētas teritorijā, izbūvējot Valmieras Mūzikas skolas kāpnes, tika atklāts senas ēkas sienas fragments. Tika sākti arheoloģiskie izrakumi, kuru laikā atrasta daļa no senas ēkas, kas, iespējams, celta 17.gadsimtā, kā arī liels senlietu un keramikas lausku klāsts.