Ziņas

Sabiedrība

Valmieras industriālā parka teritorijā par 3350 eiro veikta militārā piesārņojuma izpēte

Teritorijā, kur plānots izveidot Valmieras industriālo parku, pēc Valmieras pilsētas pašvaldības pasūtījuma atbilstoši iepirkuma rezultātiem SIA “Demil.lv” par 3350 eiro ir veicis militārā piesārņojuma priekšizpēti.

Kā aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa, teritoriju Valmieras industriālā parka izveidei Valmieras pilsētas pašvaldība ieguva, mainot pilsētas administratīvās robežas.

“Lai pārliecinātos, ka topošā Valmieras industriālā parka teritorija ir pilnīgi droša, tika pieņemts lēmums veikt militārā piesārņojuma izpēti. Priekšizpēte tika veikta aptuveni 10 hektāru platībā līdz 30 centimetru (cm) dziļumam”, skaidro Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums (“Valmierai un Vidzemei”).

Izpētes rezultātā tika atrasti sprādzienbīstami priekšmeti, līdz ar to apstiprinājās valmieriešu un Beverīnas novada iedzīvotāju liecības, ka vēsturiski šajā teritorijā atradušās munīcijas noliktavas. Otrā pasaules kara laikā tās tika iznīcinātas, taču teritorijā ir palikuši vēl nesprāguši lādiņi, kas sprādziena rezultātā ir izmētāti apkārtnē, tikuši aprakti vai pazuduši.

“Izpētes darbu laikā pa daļām plānveidīgi tika pārmeklēta teritorija un pārbaudīti tajā atrastie metāliskie priekšmeti. No atrasto priekšmetu signāla, blīvuma un sprāgstošo priekšmetu skaita var izrēķināt, cik un kāds ir potenciālais piesārņojuma blīvums un kādās zonās tas atrodas”, skaidrojis SIA “Demil.lv” valdes priekšsēdētājs Jānis Daudze.

Lai teritoriju pilnībā attīrītu no militārā piesārņojuma, sanācijas darbi ir jāveic vismaz metra dziļumā. Šīs izpētes laikā visi teritorijā atrastie sprādzienbīstamie priekšmeti Valsts policijas darbinieku uzraudzībā tiks nodoti Nacionālo bruņoto spēku munīcijas neitralizēšanas vienībām.

Jebkurš lādiņš šajā teritorijā ir potenciāli bīstams ikvienam – sēņotājam, zinātkāram pusaudzim, bērnam un citiem. Valmieras pilsētas pašvaldība aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un uzmanīgiem un ziņot policijai, ja teritorijā tiek atrasti militāra rakstura priekšmeti, kā arī, ja tas ir iespējams, ar GPS palīdzību uzņemt koordinātes par priekšmeta atrašanās vietu.

LETA jau informēja, ka pirmais uzņēmums Valmieras industriālajā parkā varētu tikt atvērts ne ātrāk par 2017.gada otro pusi, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”).

Pērn Valmieras pilsētas teritorijai tika pievienotas septiņas Beverīnas novada zemes vienības ar kopējo platību 117,4 hektāri.

Galvenais iemesls Valmieras pilsētas un Beverīnas novada robežu maiņai bija Valmieras attīstības plānošanas dokumentos paredzētā industriālā parka izveide, kam bija nepieciešama vismaz 50 hektāru liela zemes platība. Dažādu kritēriju ietekmē par vispiemērotāko vietu parka izveidei atzina pilsētas dienvidu robežu ar Beverīnas novadu. Publiskajā apspriešanā Valmierā to atbalstīja 98% dalībnieku, savukārt Beverīnas novadā – 64% dalībnieku. Tas ļāva pašvaldībai pieņemt lēmumu par piekrišanu grozīt administratīvo teritoriju robežu starp Beverīnas novada pašvaldību un Valmieras pilsētas pašvaldību.