Ziņas

Sabiedrība

Valmierā sākusies Sv.Sīmaņa baznīcas torņa atjaunošana

Sākušies Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas torņa atjaunošanas darbi, kuru laikā tiks atjaunotas bojātās torņa jumta koka konstrukcijas un nomainīts jumta segums, kā arī plānots renovēt pulksteni un baznīcas gaili, darbus pabeidzot līdz 1.jūnijam.

Kā aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Moča, atjaunošanas darbi sākti ar sastatņu uzstādīšanu apkārt baznīcas tornim līdz pat baznīcas gailim. Tas ļaus novērtēt baznīcas torņa pulksteņa un gaiļa tehnisko stāvokli un lemt par tālāko darbu gaitu. Lēmums par gaiļa nomaiņu vai atjaunošanu tiks pieņemts pēc ekspertīzes veikšanas un konsultācijas ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.

Tuvākajā laikā plānots nomērīt un pasūtīt kaparu jaunajam baznīcas torņa jumta segumam un veikt esošā seguma demontāžu. Tad būs iespējams novērtēt koka konstrukciju stāvokli un precīzāk noteikt veicamo darbu apjomu.

Veicot renovācijas darbus, plānots iespēju robežās saglabāt veselās jumta koka konstrukcijas. Projekta realizācijas gaitā nav paredzēts mainīt jau esošo jumta siluetu. Oriģinālo jumta koka konstrukciju nomaiņa plānota tikai gadījumos, kad nebūs iespējama to saglabāšana sliktā tehniskā stāvokļa dēļ vai gadījumā, ja šis elements vai tā izpildījums pavājinās jumta konstrukcijas nestspēju kopumā.

Projekta laikā baznīcā tiks izveidoti arī interaktīvi stendi. Tajos baznīca būs apskatāma virtuālā tūrē, iegūstot plašu informāciju audio un vizuālā formātā par baznīcu un tās vēsturi. Baznīcas apmeklētājiem ar kustību traucējumiem, kas paši baznīcas tornī uzkāpt nevar, 360 grādu kamera ļaus apskatīt Valmieru no torņa skatu laukuma augstuma, atrodoties baznīcas pirmā stāva priekštelpā.

Darbus veic būvfirma SIA “Ekers”. Kā norāda būvnieki, darbus iespējams veikt arī ziemā līdz -15 grādu temperatūrā.

Kopējās Sv.Sīmaņa baznīcas torņa atjaunošanas projekta izmaksas (bez gaiļa un pulksteņa restaurācijas) ir aptuveni 165 000 eiro. No tā 49 286 eiro būs Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, aptuveni 20 000 eiro – Gustava Ādolfa fonda finansējums, 15 000 eiro – Valmieras pilsētas pašvaldības finansējums, 10 000 eiro – Valmieras Sv.Sīmaņa draudzes finansējums un 7500 eiro – Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas finansējums. Visa projektā nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai turpinās arī ziedojumu vākšanas akcija. Ziedot iespējams speciāli šim mērķim atvērtā kontā vai ziedojumu lādē baznīcā. Konta rekvizītus var atrast mājaslapā “www.simanadraudze.lv”.

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca ir viens no vecākajiem Latvijas dievnamiem, kas celts 1283.gadā un ir atzīts par Valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Pašreizējais Sv.Sīmaņa baznīcas tornis celts 1739.gadā. Pēdējie apjomīgākie renovācijas darbi, kuros baznīcai pieslēdza centrālapkuri, restaurēja jumtu, torni, torņa gaili un lodi, vitrāžas, ērģeles, atsedza torņa galeriju, iekārtojot tajā skatu laukumu, veikti no 1969. līdz 1972.gadam.

LETA