Ziņas

Sabiedrība

Valmierā sākta Ģīmes upes dabas takas izveide

Foto: publicitātes

Šomēnes Valmieras pilsētas pašvaldība sākusi dabas takas izveidi pie Ģīmes upes dzirnavu dīķa, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāve Līga Bieziņa. Labiekārtotā 1,28 hektārus plašā dabas izziņas taka gar Ģīmes dzirnavu dīķi atradīsies starp Leona Paegles un Smilšu ielām. Tā sāksies pie Ģīmes upītes slūžām Leona Paegles ielā, kuras paredzēts atjaunot, izbūvējot kā skatu platformu. No slūžām virzienā uz Valmieras sākumskolu pār Dzirnavu dīķi plānots izbūvēt laipu. Uz tās tiks veidotas divas zemūdens dzīves vērošanas platformas. Laipas otrā galā būs laivu piestātne, ko varēs izmantot arī cilvēki ar speciālām vajadzībām.

Taka vedīs cauri dažādiem Ģīmes upes ielejas biotopiem, vairākās izglītojošās platformās aicinot apmeklētājus uzzināt gan par teritorijā dzīvojošajiem putniem, gan tur sastopamajiem augiem. Blakus esošo skolu audzēkņi, apmeklējot taku, varēs mācīties atpazīt un pielietot ārstniecības augus un purvā esošās bagātības. Dabas takas informatīvais materiāls iepazīstinās arī ar diviem Valmierā un tās apkaimē dzimušiem un dzīvojušiem Latvijas ornitologiem – Haraldu Loudonu un Nikolaju fon Tranzē.

Projekts paredz arī takas papildināšanu ar parka soliem, velosipēdu statņiem, atkritumu urnām. Uz blakus esošo skolu teritoriju vedīs koka kāpnes. Būs iekārtota arī brīvdabas klase mācību norisei svaigā gaisā. Dažādās vietās izvietos gan informācijas stendus un virziennorādes, gan interaktīvus elementus dabas izzināšanai. Dažādos purva biotopus varēs iepazīt, izpētot augstā un zemā purva demonstrācijas dobes.

Kā pastāstīja Bieziņa, taku paredzēts veidot, pēc iespējas neiejaucoties un nemainot teritorijas zemsedzi. Tieši tādēļ arī takas būvniecība sākta vēlā rudenī, kad zemes virskārta ir sasalusi, jo tādējādi pārbūves darbi mazāk ietekmēs teritorijā augošos augus un sastopamo dzīvo radību. Arī projektā plānotās laipas būvniecību vieglāk ir veikt ziemā, kad dīķa virsmu klāj ledus.

Takas izveidei pieejami 60 000 eiro no Latvijas vides aizsardzības fonda.

Jau vēstīts, ka Ģīmes upes dabas takas izveide izmaksās 141 323 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli.

No trim pretendentiem tiesības veikt šos darbus ieguvis SIA “Būvinženieris”.

Kā liecina “Firmas.lv” dati, Tukumā reģistrētais uzņēmums pieder Irinai Vētrai. Pērn tas nopelnīja 2042 eiro un apgrozīja 320 234 eiro. Tur nodarbināti astoņi strādnieki.

Ģīmes upes dabas taka tiek veidota par līdzekļiem, kas piešķirti Latvijas valsts pastāvēšanas simtgades organizēšanai.

Dabas takas izveidi paredzēts pabeigt 2018.gadā.