Ziņas

Izklaide

Valmierā sāksies XXV Starptautiskais ziemas mūzikas festivāls

Ceturtdien, 28. janvārī, Valmierā ar Latvijas Radio kora koncertu tiks atklāts XXV Starptautiskais ziemas mūzikas festivāls, aģentūru LETA informēja Valmieras Kultūras centra sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Tarbuna.

Festivālā ik gadu piedalās profesionāli mūziķi, mūzikas skolu audzēkņi, absolventi un citi mākslinieki no Latvijas un kaimiņvalstīm. Šogad festivālā piedalīsies Latvijas Radio koris (diriģents Sigvards Kļava), pianiste Jautrīte Putniņa, baroka orķestris “Collegium Musicum Riga” (diriģents Māris Kupčs), soliste Elīna Šimkus un Igaunijas, Lietuvas un Latvijas mūzikas skolu audzēkņi.

Festivāla atklāšanas koncerts notiks 28.janvārī plkst.19 Valmieras Kultūras centrā, kur Johannesa Brāmsa un Franča Šūberta skaņdarbus izpildīs Latvijas Radio koris un pianisti Dace Kļava un Aldis Liepiņš. Koncertprogrammā Brāmsa romantiskā mūzika sastapsies ar Šūberta dziesmu plašo sajūtu gammu. Kora diriģents Kļava šo programmu dēvē par ideālās mīlestības meklējumu ceļu, uz kura Brāmsa “Mīlas valši” sastapsies ar latviešu romantisko dzejnieku liriku.

Savukārt 29.janvārī plkst.18 ikviens aicināts uz pianistes Jautrītes Putniņas koncertu Valmieras 5.vidusskolā. Plkst.20 Valmieras 5.vidusskolas zālē norisināsies Igaunijas, Lietuvas un Latvijas mūzikas skolu audzēkņu koncerts. Ieeja uz pasākumiem – bez maksas.

Sestdien, 30.janvārī, plkst.11 festivāla gaitā Valmieras 5.vidusskolā notiks Guntara Prāņa lekcija “Viduslaiku mūzikas aizraujošais stāsts Eiropas kultūras vēsturē”, bet plkst.15 turpat notiks Valmieras Mūzikas skolas audzēkņu koncerts. Festivāla trešo dienu noslēgs Igaunijas, Lietuvas un Latvijas mūzikas skolu audzēkņu koncerts plkst.19 Valmieras 5.vidusskolā. Ieeja uz pasākumiem – bez maksas.

31.janvārī plkst.16 Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcā ikviens aicināts uz festivāla noslēguma koncertu, kurā piedalīsies baroka orķestris “Collegium Musicum Riga”, soliste Elīna Šimkus, kā arī Agnese Kanniņa-Liepiņa (baroka vijole) un Kristīne Kupča (baroka oboja). Koncertprogrammā skanēs Georga Frīdriha Hendeļa, Antonio Vivaldi, Džona Daulenda, Antonio Sartorio, Johana Valentīna Mēdera, Henrija Pērsela un Tomasa Kempiona skaņdarbi.

Baroka orķestra nosaukums aizgūts no kolektīva, kas darbojies Rīgā 17.gadsimtā. Mūziķus gan toreiz, gan tagad vieno kopīga aizraušanās un mīlestība pret baroka mūziku. Mūsdienu orķestri 1990.gadā dibinājis Kupčs, kurš ir Latvijā mērķtiecīgākais baroka un klasicisma mūzikas pētnieks, nenogurstošs jaunu mūziķu izglītošanā, aizraudams tos ar baroka laikmeta mūzikai vien raksturīgo greznumu un virtuozitāti. Kopš 2004.gada kolektīvs ir pilna sastāva baroka orķestris, kas pilda arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas baroka orķestra pienākumus un spēlē vēsturiskos instrumentus.

Soliste Elīna Šimkus ir VII starptautiskā “Klaudia Taev” konkursa jaunajiem operdziedātājiem laureāte. Elīna atzīst, ka blakus klasicisma un romantisma komponistu darbiem, nozīmīga vieta viņas radošajā biogrāfijā ir arī senajai mūzikai. Elīnas repertuārā ir vairāk nekā 30 lielformas skaņdarbu. Viņa ieguvusi bakalaura grādu operdziedāšanā Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā un maģistra grādu izpildītājmākslā Norvēģijas Mūzikas akadēmijā Oslo. No 2006.-2009.gadam vairākkārt piedalījusies prof. Monas Julsrū baroka mūzikas semināros.

29. un 30.janvārī Valmieras 5.vidusskolā būs apskatāma arī Valmieras Mākslas vidusskolas audzēkņu darbu izstāde.

Festivālu organizē Valmieras Mūzikas skola un Valmieras Kultūras centrs.