Ziņas

Sabiedrība

Valmierā plāno būvēt daudzdzīvokļu īres namu

Valmieras pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Valmieras Namsaimnieks” plāno sākt daudzdzīvokļu īres nama būvniecību, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”).

Baiks atklāja, ka rosinājumu būvēt daudzdzīvokļu īres namu izteikuši lielākie Valmieras uzņēmumi, jo apkārtējos novados un pilsētās dzīvo daudz cilvēku, kuri strādā Valmierā un ik dienu mēro ceļu uz Valmieru ar autobusu vai automašīnu.

Diemžēl liela daļa kvalificētā darbaspēka “paiet Valmierai garām” tieši šī iemesla dēļ, jo dzīvojamais fonds pašvaldības administratīvajā teritorijā ir deficīts – pieprasījums ir lielāks nekā piedāvājums. Līdz ar to privātie dzīvokļu nomātāji izīrē dzīvojamās platības par augstu cenu, ko liela daļa iedzīvotāju nevar atļauties maksāt.

“Šobrīd lielā daļā gadījumu maksa par dzīvesvietu pārsniedz pusi no cilvēka ienākumiem, ņemot vērā to, ka vidējā alga Valmierā ir ap 700 eiro. Proti, laba divistabu dzīvokļa īre bez komunālajiem maksājumiem sasniedz ap 300 eiro. Kopā ar komunālajiem maksājumiem summa pārsniedz pusi no vidējās algas Valmierā,” skaidro Baiks.

Valmieras pilsētas pašvaldība un SIA “Valmieras Namsaimnieks” plāno risināt problēmu, piedāvājot izveidot īres namu, kurā dzīvokļi netiktu pārdoti. “Māju celtniecība un dzīvokļu tirdzniecība paliks privātajam biznesam. Mēs domājam par pirmās dzīvesvietas, piemēram, jaunai ģimenei vai strādāt gribošam cilvēkam, kurš pārcēlies uz dzīvi Valmierā, nodrošināšanu. Nama īres dzīvokļiem būs mazāka kvadratūra nekā tiem, kas šobrīd ir pieejami tirgū, kā arī to īre būs par pieejamāku cenu,” norāda domes priekšsēdētājs.

Ja šī idejas domes sēdē gūs atbalstu no deputātu puses, tiks sākts darbs pie konkursa nolikuma. Tā kā Latvijā ir izstrādāts daudz šādu dzīvojamo ēku projektu, tas neprasīs ilgu laiku. Tāpat Baiks atklāj, ka pašvaldība plāno būvēt energoefektīvu ēku, tādējādi samazinot komunālo maksājumu apjomu.

Dzīvokļa īres ilgums vienam īrniekam būs 3-5 gadi. Baiks pamato: “Parasti cilvēkam paiet 3-5 gadi, lai saprastu, vai viņš šajā pilsētā sevi saredz uz pastāvīgu dzīvi. Piemēram, es zinu cilvēkus, kuri ik dienu darba gaitās uz Valmieru brauc no Rīgas, jo vai nu nevar atrast šeit piemērotu mājvietu, vai nevar atļauties dzīvokli augstās īres maksas dēļ. Nosakot konkrētu īres periodu, pašvaldība vēlas iekustināt nekustamā īpašuma tirgu. Proti, šis nebūs biznesa projekts, jo finansiāli tas atmaksāsies aptuveni 15-20 gadu laikā. Liela daļa privāto uzņēmēju tam nav gatavi, jo, uzceļot ēku, kurā dzīvojamās platības paredzētas tirdzniecībai, projekts atmaksājas 2-3 gadu laikā. Protams, ir teiciens, ka tirgus pats visu saregulē, bet, ja Rīgā cilvēki ir gatavi maksāt 300 eiro par divistabu dzīvokli, jo galvaspilsētā vidējā alga ir augstāka nekā Valmierā, tad nedomāju, ka šeit ir daudzi, kas to darītu. Līdz ar to ar šī nama palīdzību plānojam pierādīt, ka pieprasījums ir augsts un ar īres namu celtniecību arī ir iespējams pelnīt ilgtermiņā. Protams, mēs būsim devuši mājas daudziem valmieriešiem un radījuši viņos pārliecību, ka Valmiera rūpējas par saviem cilvēkiem un gaida arvien jaunus.”

Par to, vai šis projekts tiks realizēts, lems nākamajā Valmieras pilsētas pašvaldības domes sēdē, kas notiks ceturtdien, 24.septembrī. Paredzēts, ka kopumā tiks izbūvēti 150 dzīvokļi. Ēkā būs gan vienas, gan divu, gan trīs istabu dzīvokļi. Tie tiks piešķirti izsoles kārtībā, ko organizēs SIA “Valmieras Namsaimnieks”.