Ziņas

Sabiedrība

Valmierā – par janvāra dienām

Tradīcija. Valmiera ir viena no tām pilsētām, kurā ir izveidota konkrēta atceres vieta 1991. gada barikāžu aizstāvjiem un kurā ik gadu janvārī nostājas arī goda sardze.Foto: no arhīva

Pirms 25 gadiem Valmierā pa Rīgas ielu pastiprināti Rīgas virzienā kursēja smagā tehnika. Cilvēki no Valmieras un tās apkārtnes, nedomādami par briesmām veselībai un dzīvībai, devās uz barikādēm, veidojot tās apkārt atjaunotās Latvijas valsts nozīmīgākajiem punktiem, sargājot likumdevējus, televīziju, radio.

Valmierieši uzskata, ka viņi ir pirmie, kuri savā pilsētā radīja vietu atcerei un atgādinājumam valstij tik svarīgajam barikāžu laikam. Kopš 2002. gada 24. janvāra Rīgas ielas malā, iepretī 50.namam, uzstādīts piemiņas akmens barikāžu dalībniekiem. Tā izveidošanas idejas autors un aktīvists ir policijas majors Aleksandrs Melngāršs. Piemiņas akmeni veidojis tēlnieks Jānis Sprudzāns, interjera autors – Dainis Saulītis, viedos Ojāra Vācieša vārdus, kas iekalti akmenim līdzās novietotajā plāksnē, sameklējis žurnālists Andris Briedis. Valmieriešu ideju par piemiņas vietas izveidošanu morāli atbalstījis Dzintars Vītols no Burtniekiem, grāmatas “Ceļš uz barikādēm” autors.

Šodien Valmierā notiks atceres sarīkojumi 1991. gada barikāžu aizstāvjiem. “Pie Barikāžu piemiņas akmens to tradicionāli rīkos Valmieras Valsts ģimnāzija,” stāsta vēstures skolotāja Ineta Amoliņa, skolas muzeja vadītāja. Vispirms atcerei pulcēsies proģimnāzijas, pēc tam ģimnāzijas klašu audzēkņi. Skolotāju aicināti, jaunieši pie piemiņas akmens aizdegs svecītes, apzinoties, ka barikāžu dienās tika atņemtas arī cilvēku dzīvības. Vēstures skolotāja piebilst, ka, apritot ceturtdaļgadsimtam kopš tautas vienotās cīņas, paaudze, kas izaugusi neatkarīgās Latvijas valstī, aicināta to izzināt ne tikai ar faktiem, bet arī iztēloties emocionāli. Skolēni savas domas izteikuši arī dzejā. Skolēnu sajūtas un izpratni par vēsturisko notikumu valmierieši izdzirdēs sarīkojumā pie piemiņas akmens. Patriotisma stundā klāt būs pilsētas vadība, Zemessardzes 22. kājnieku bataljona zemessargi, Valmieras skolu jaunsargi un Valmieras Viestura vidusskolas skauti. Vārds tiks dots arī Valmieras Viestura vidusskolas bijušajam direktoram Ivaram Briedim – III šķiras Triju Zvaigžņu ordeņa kavalierim, apbalvotam arī ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Janvāris nav vienīgais mēnesis, kad audzināšanas un vēstures stundās skolotāji pievēršas stāstiem par barikāžu laiku. Valmieras Valsts ģimnāzijas mājaslapā ikvienam rodama informācija, ka vēstures skolotāja Ineta Amoliņa piedāvā ekskursiju un stāstījumu “1991. gada janvāra notikumi Latvijā un piemiņas akmens Valmierā”. Vaicāta, vai jauniešiem interesē šāda ekskursija, skolotāja sniedz apstiprinošu atbildi, piebilstot, ka visbiežāk informāciju meklē Vidzemes Augstskolas studenti, kuri apgūst tūrisma specialitāti. Viņi uzzināto izmanto, veidojot stāstus par Valmieras pieminekļiem ekskursijās pa pilsētu.

Šovakar garāka runāšana par 1991. gada janvāri notiks Valmieras muzeja pagalmā. Tur degs barikāžu piemiņai kurti ugunskuri, piedzīvotā stāsti, būs tēja un pīrāgi, lai atnākušos sasildītu un pacienātu. Tāpat kā pirms 25 gadiem Rīgā janvāra vakarā valmierieši klausīsies un līdzi dziedās brīvības dziesmas. Tās aizsāks Valmieras politiski represēto vīru kora “Baltie bērzi”, Valmieras pagasta senioru ansambļa “Dziesmotā senatne” un Valmieras kamerkora “Kaķi” dziedātāji.

“Lai Valmieras muzejs varētu izveidot barikāžu laika arhīvu, esam aicinājuši iedzīvotājus ne tikai dalīties atmiņu stāstos, bet arī atnest priekšmetus, fotogrāfijas vai video materiālus, lai tos atstātu mums glabāšanai,” teic Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma. Vēsturnieki pasākuma laikā dokumentēs skaļi stāstīto un pierakstīs arī sarunas par bijušo, kas par 25 gadu senu pagātni risināsies ap ugunskuriem. Šovakar laukumā pie muzeja būs uzstādīts ekrāns, lai demonstrētu muzeja krājumā jau nonākušās fotogrāfijas, bet pašā Valmieras muzejā, tā izstāžu namā, izrādīs dokumentālās filmas par barikāžu laiku – Jura Podnieka studijas filmas “Pēcvārds” un “Mūsu barikāžu laiks”, kā arī dokumentālos kadrus, kas uzņemti par 20. janvāra apšaudi Rīgā un arī par traģiskajiem notikumiem Viļņā.