Ziņas

Sabiedrība

Valmierā noteikti ierobežojumi mājputnu turēšanā

Saistībā ar putnu gripas draudiem no 1.marta līdz 31.maijam Valmierā noteikts, ka arī mājsaimniecībās, kurās tiek turēts viens vai divi mājputni, jāievēro biodrošības noteikumu, aģentūru LETA informē Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāve Līga Bieziņa.

Šajā laikā putnus atļauts turēt kūtī vai cita veida būvē, kas ir ar vai bez pamatiem un kas no augšas un sāniem ir pietiekami labi pasargāta no savvaļas putnu (sevišķi ūdensputnu), kā arī citu dzīvnieku piekļūšanas mājputnu turēšanas, dzirdināšanas un barošanas vietai. Šī telpa var būt norobežota ar smalku sietu un noklāta ar drošu, ūdensizturīgu jumtu. Tā var būt arī tikai slēgta nojume. Pastiprinātas biodrošības ievērošanas laikā aizliegts tirgoties ar mājputniem un inkubējamām olām. Nav atļauts organizēt tirgus, izstādes, skates un citus pasākumus, kuros iesaistīti mājputni.

Par putnu biodrošības pasākumiem ir informēta arī Valmieras pilsētas pašvaldības policija, kas veiks Valmieras mājputnu turētāju informēšanu par nepieciešamajiem piesardzības pasākumiem.

Lai pasargātu mājputnus no saslimšanas ar putnu gripu, visu gadu ir jāierobežo nepiederošu personu piekļūšanu mājputnu turēšanas vietām. Veicot darba pienākumus, ir jāievēro higiēnas pasākumi – jāmazgā rokas ar ziepēm un karstu ūdeni, jādezinficē apavi un rokas. Tāpat, lai pasargātu no inficēšanās, mājputnu barība un pakaiši ir jāglabā savvaļas putniem nepieejamās vietās. Svarīgi mājputnu barošanu un dzirdināšanu organizēt iekštelpās vai norobežotā teritorijā, nepieļaujot savvaļas putnu piekļūšanu. Mājputnu dzirdināšanai nedrīkst izmantot virszemes ūdenskrātuvēs iegūtu ūdeni. Visos gadījumos, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, ir jāziņo praktizējošam veterinārārstam.

Putnu gripa ir akūta, lipīga putnu infekcijas slimība. Galvenie vīrusa pārnesēji un izplatītāji ir savvaļas putni, īpaši ūdensputni. Mājputni var inficēties, kontaktējoties ar inficētiem putniem, uzņemot vīrusu ar barību vai ūdeni, kā arī uzturoties inficētā (aptraipītā) ārējā vidē. Vīrusu var izplatīt arī ar aptraipītu aprīkojumu, olu kastēm, transportlīdzekļiem, pakaišiem u.c.