Ziņas

Izklaide

Valmiera gatavojas “Mākslas mēnesim 2015”

Aprīlī Valmierā tiks aizvadīts “Mākslas mēnesis 2015”, kura organizēšanā iesaistījusies pašvaldība, vairākas Valmieras izglītības iestādes, Valmieras Kultūras centrs, Valmieras muzejs un mākslas galerija “Laipa” un “Valmiermuižas alus”, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Justīne Deičmane.

“2014.gada nogalē tika sapulcināta darba grupa, ko vienoja kopīgs mērķis – gribam, lai Mākslas dienas Valmierā atdzimst un iegūst jaunu, spilgtu un radošu veidolu. Vēlamies, lai iedzīvotāji izprot kultūras un mākslas daudzšķautņaino raksturu, tāpēc šogad dažādus pasākumus piedāvā ne tikai kultūras iestādes, bet arī skolas un uzņēmumi, tādējādi sperot pirmo soli radošās partnerības virzienā. Strādāsim, lai panāktu, ka nākotnē Valmieras Mākslas dienas brauks izbaudīt arī iedzīvotāji no citām Latvijas pilsētām,” par ieceri “ienest” Mākslas mēneša programmā jaunas vēsmas stāsta Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums (“Valmierai un Vidzemei”).

Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma norāda, ka Mākslas dienas Valmierā ir tradicionāls un īpašs pasākums, kas ticis atzīmēts jau 20.gadsimta 70.gados. “Valmieras muzejs šogad piedāvās nozīmīgu ekspozīciju – Vidzemes mākslinieku darbu izstādi “Es mīlu tevi tā…”. Tradīcija apkopot Vidzemes mākslinieku darbus vienā izstādē tika ieviesta 20.gadsimta 80.gados kā vairāku zināmu mākslas meistaru sadarbības projekts. Pirms trim gadiem Vidzemes mākslinieki un mākslas izstāžu kuratori nolēma, ka tradīcija jāatjauno, reizi gadā dodot iespēju satikties profesionāliem māksliniekiem, kuru “saknes” ir Vidzemē. Savukārt skatītājiem tas ļautu vienuviet ieraudzīt jaunākos darbus. Jāatzīmē, ka izstādē tiks eksponēti 77 mākslinieku darbi, kas nav vecāki par diviem gadiem.” Tāpat Valmieras muzejā 16.aprīlī plkst.17 notiks stāstu pēcpusdiena, kur runās par atļauto un aizliegto mākslā un par mākslas vēstures līkločiem. Interesenti varēs ne tikai klausīties, bet arī praktiski darboties, radot mākslas darbu.

Viena no aktīvākajām Mākslas mēneša līdzdalībniecēm arī šogad ir Valmieras Valsts ģimnāzija (VVĢ), kas ik gadu Valmieras pilsētai dod lielu ieguldījumu mākslas jomā – gan aicinot dažādāko mākslas žanru pārstāvjus veidot izstādes Valmierā, gan arī organizējot starptautiskus mākslas projektus. Piemēram, no 16.aprīļa līdz 18.aprīlim katru dienu plkst.20 mākslas projektā “Ainuaina” pie VVĢ sporta angāra klātesošie būs liecinieki un līdzautori projektam trīs daļās – sienas gleznojumam, instalācijai un audiovizuālai performancei. Skatītājus aizraujošā ceļojumā vedīs performances autori Kristaps Krievs, Raitis Hrolovičs un biedrības “Grafikas kamera” vadītāja Ieva Nagliņa. Jāpiebilst, ka Valmieras Valsts ģimnāzijas direktors Jānis Zemļickis ir pārliecināts, ka 20.gadsimta 80.gados aizsācies Valmieras tēlniecības uzplaukums. Proti, no 1984. līdz 1989.gadam Valmierā regulāri tika rīkoti mākslas simpoziji, kā laikā tika radītas daudz dažādu skulptūrau. Vienu no tām – skulptūru “Tēlnieks” – Mākslas mēneša laikā izvietos Stacijas ielas skvērā, tādējādi skulptūrai dodot otro elpu. Tās autors – Gvido Buls.

Savukārt Valmieras Kultūras centra direktors Toms Upners atzīmēja pasākumus, kas gaidāmi Kultūras centrā un kas mākslas mīļotājiem ļaus ikdienas rutīnu aizstāt ar nesteidzīgu “kultūras deserta” baudīšanu. “14.aprīlī plkst.18 Valmieras Kultūras centra kamerzālē notiks Valmieras kultūras kartes īpašnieku tikšanās – saruna ar rakstnieci, vairāk nekā 20 grāmatu autori Ingunu Baueri. Pasākuma laikā rakstniece iepazīstinās klātesošos ar savu daiļdarbu tapšanas radošo procesu, iedvesmas avotiem, kā arī atbildēs uz interesentu jautājumiem. 23.aprīlī plkst.19 Mākslas mēneša gaitā Valmierā ar koncertprogrammu “The Listening” viesosies izcils franču-šveiciešu duets Sūzanna Abuela (vokāls) un Stefans Oliva (klavieres). Abi skatuves mākslinieki Latvijā uzstāsies pirmo reizi. Savukārt 17.aprīlī plkst.19 Kultūras centrā skanēs Valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” (diriģents Normunds Šnē) un vijolnieces Evas Binderes koncerts,” stāsta Upners.

Bagātinot Mākslas mēneša pasākumu programmu, mākslas “Galerija Laipa” aicinās valmieriešus un pilsētas viesus pievērsties ekoloģiskajām problēmām, ar ko saskaramies ik dienas. 10.aprīlī plkst.19 galerijā tiks atklāta konceptizstāde “Jūra pie viena pleca”, kas būs veltījums Baltijas jūrai. “Rosinām apmeklētājus aizdomāties par to, cik būtiski ir saglabāt mūsu jūru tīru un “veselu” un kā mēs to katrs varam izdarīt. Šo pašu tēmu akcentēsim ''Vidzeme Fashion pre-party'', kas notiks 23.aprīlī plkst.20. Pasākumā paralēli sarunām par modi apmeklētāji varēs aplūkot īpašas kolekcijas, kas ieturētas dabai draudzīgā virzienā – lins, dabīgie aksesuāri, otrreiz pārstrādāti audumi un detaļas. Kā mēle tiks izmantota speciāli radīta instalācija, kas imitēs pastaigu pa jūras krastu,” atklāj “Galerijas Laipa” vadītāja Karlīne Cercina.

Jāpiemin, ka radoša improvizācija un mākslinieciska maģija tiks radīta arī Valmiermuižā, Valmieras Mākslas vidusskolā, Valmieras sākumskolā, Vecpuišu parkā, Valmieras jaunatnes centrā “Vinda”, Vidzemes Augstskolā un citviet pilsētā. Kopīgos mākslas projektos vienosies partneri, kas līdz šim nav redzēti savstarpējā mijiedarbībā. Pilnīgi jauna un unikāla būs Mākslas mēneša laikā īstenotā radošā partnerība starp ražojošiem uzņēmumiem, iestādēm un māksliniekiem, atklājot mākslas klātbūtni ikdienas procesos, kā arī liekot paskatīties uz norisēm no cita skatupunkta.

“Mākslas mēneša 2015” logo un vizuālo identitāti izstrādājis Valmieras Mākslas vidusskolas 4.kursa audzēknis Jorens Bemberis, un tā ideja ir attēlot krāsas triepienus.

Pasākumu programma pieejama Valmieras pilsētas pašvaldības mājaslapas “www.valmiera.lv” sadaļā “Mākslas mēnesis 2015”.

LETA