Ziņas

Izklaide

Valmierā demonstrēs filmu “Ručs un Norie”

Valmierā, kinoteātrī “Gaisma”, no 13.jūlija demonstrēs Ināras Kolmanes un filmu studijas “Deviņi” dokumentālo filmu “Ručs un Norie”.

Kā aģentūru LETA informēja filmas izpildproducente Marta Romanova, tā stāsta par suitu sievas Ruča un japāņu studentes Norie aizkustinošo draudzību. Kino kritiķi nosaukuši filmu par vienu no šā gada atmiņā paliekošākajiem latviešu dokumentālā kino notikumiem. Savukārt skatītāji ir sajūsmā un līdz asarām aizkustināti par sirsnību un pozitīvismu. Filmas pirmizrādē Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace”, kājās stāvot nerima aplausi. Šobrīd sociālajos tīklos viens otru mudina filmu skatīties kopā gan lieliem, gan maziem un vēlas iekļaut filmu savās mājas labāko filmu kolekcijās.

Filma “Ručs un Norie” izvirzīta Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvai “Kilograms kultūras” kā viens no šī gada izcilākajiem notikumiem Latvijas kultūrā.

Filma “Ručs un Norie” ir stāsts par divu eksotisku pasauļu sastapšanos, kas uzšķiļ pārsteidzošu emocionālu un dvēselisku radniecību. Antropoloģijas maģistrantūras studente Norie Tsuruta no Japānas ierodas Latvijā, lai pētītu un rakstītu savu maģistra darbu par suitu novadu. Te viņa satiek vienu no vecākajām suitu sievām Mariju Steimani, sauktu par Ruču, kura nezina ne vārda angliski, toties dzied. Norie iemācās latviešu valodu un dziesmas. Un antropoloģiskā interese pamazām pārvēršas patiesā gara tuvībā, kas neapdziest pat tad, kad Norie ir spiesta atgriezties Japānā. Turpmāk Latvija un Japāna ir saistītas ar neredzamu un ļoti personisku pavedienu – Ručs raizējas par Norie “tur, tālumā” un uztraucas par katru zemestrīci Japānā. Bet Norie sauc Ruču par savu Latvijas vecmāmiņu, vēlas atgriezties un savā dzimtenē iet uz futbola spēli latviešu tautastērpā un kopā ar draugiem sauc: “Sarauj, Latvija!”

Filmas režisores un scenārija autores Kolmanes filmas vienmēr ir gaidītas un plaši apmeklētas. Viņas iepriekšējās nesenās dokumentālās filmas “Pretrunīgā vēsture”, “Mans vīrs Andrejs Saharovs” un pilnmetrāžas spēlfilma “MONA” izpelnījušās atzinību arī starptautiskos filmu festivālos.

Filmas “Ručs un Norie” galvenais operators ir Andrejs Verhoustinskis, montāžas režisore Līga Pipare, muzikālo noformējumu veidojuši Pēteris Pāss, Mārtiņš Miļevskis un Rihards Kolmanis, skaņu režisori Jānis Juhņēvičs un Ilvars Veģis, izpildproducente Marta Romanova, producenti Jānis Juhņēvičs, Ināra Kolmane un Marta Mannenbach. Filmā izmantots Uģa Prauliņa skaņdarbs no albuma “Pagānu gadagrāmata”. Producējošā studija – filmu studija “Deviņi”.

Filmas veidošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Liepājas kultūras pārvalde, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un vēstniecība Japānā, ETP grupa Eiropas Parlamentā, SIA “Stenders”, SIA “Amserv Motors”, VAS “Latvijas Dzelzceļš”, SIA “LDZ CARGO”, AS “Latvijas Finieris”, AS “Capital”, SIA “Europeum”. Sadarbības partneri ir biedrība “Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs”, Etniskās kultūras centrs “SUITI” un ”Latvijas Avīze”.