Ziņas

Sabiedrība

Valmierā atzīmēs Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības 25 gadu darbību

Šodien Valmierā, Teātra Vīna Studijā, Vidzemes reģiona arodbiedrību aktīvisti, kustības veterāni, darba devēji, pašvaldību vadītāji un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadība tiksies kopīgā pasākumā, lai apspriestu arodbiedrību pēdējā laika izaicinājumus un paveikto 25 gados, aģentūru LETA informēja LBAS sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Birkenfelde.

“Par spīti darba tirgus mainīgumam un problemātikai, Vidzemē arodbiedrību kustība vienmēr bijusi aktīva. Mūsdienās, kad darba attiecības kļūst elastīgākas un tās arvien grūtāk ir iekļaut likumu rāmjos, pirmajā vietā izvirzās komunikācija – sociālais dialogs starp darbinieku un darba devēju un tās rezultāts – darba koplīgums. Tas liecina, ka arodbiedrības loma un izaicinājumi aizvien pieaug,” atklājis LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

LBAS izveidojās 1990.gadā līdz ar Latvijas neatkarības pasludināšanu un vēl aizvien ir lielākā nevalstiskā organizācija Latvijā un vienīgais arodbiedrību centrs – nacionālā līmeņa sociālais partneris valstī. Pagājušajā gadā tika pieņemts jauns Arodbiedrību likums, un LBAS līdz šim smagās diskusijās ar politiķiem ir izdevies nosargāt Darba likumu no darba devēju vēlmes to padarīt darbiniekiem nedraudzīgāku.

“Taču cīņas turpināsies, būs nepieciešamas atkal jaunas vēstuļu un cita veida protesta akcijas, mums jābūt stipriem un zinošiem, tādēļ mums ir jābūt daudz,” atzinusi LBAS priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča. “Laika gaitā esam spējuši pierādīt, ka spējam tiesiski aizstāvēt savus biedrus un uzlabot darba vidi – gan uzņēmumu, gan nozaru, gan nacionālajā līmenī, bet arodbiedrībām darba nekad nepietrūks. Ļoti svarīgi ir domāt par jauno maiņu – jaunatnes iesaistīšana arodbiedrībās ir vitāli nozīmīga.”

LBAS 25.gadskārtas pasākumā Valmierā piedalīsies LBAS vadība un pirmais LBAS priekšsēdētājs Andris Siliņš, tagad Saeimas deputāts, Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, AS “Valmieras stikla šķiedra” prezidents Andris Oskars Brutāns, Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis, Valsts darba inspekcijas un darba devēju pārstāvji.

Pasākuma laikā arī ar kritisku pieeju tiks izvērtēts arodbiedrību paveiktais 25 gados un akcentēts pozitīvais. Īpaši tiks atzīmēti tie Vidzemes arodbiedrību pārstāvji, kas arodbiedrību kustībā iesaistījušies pirms 10, 15 un 25 gadiem. Pasākuma dalībnieku vidū būs Vidzemes arodorganizāciju līderi no izglītības, kultūras, pašvaldību un veselības iestādēm, Sabiedrisko pakalpojumu un transporta darbinieku arodbiedrības LAKRS, Sakaru darbinieku arodbiedrības, Industriālo nozaru arodbiedrības, Lauksaimniecības un pārtikas nozaru arodu biedrības, Meža nozares, arodbiedrības “Enerģija” u.c. To vidū būs arodbiedrību aktīvisti no AS “Valmieras stikla šķiedra”, AS “Brīvais vilnis”, AS “Cēsu alus”, AS “Valmieras piens” u.c.

LBAS pasākums Valmierā notiek ar ESF projekta “Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības administratīvās kapacitātes stiprināšana 2009.-2015.gads” atbalstu.

LETA