Ziņas

Sabiedrība

Valkas pašvaldība akciju “Neatkarības vilciens” vēlas iekļaut Latvijas simtgades pasākumu plānā

Valkas novada pašvaldība ir nosūtījusi vēstuli Satiksmes un Kultūras ministrijai ar ierosinājumu iekļaut Latvijas simtgades pasākumu plānā akciju “Neatkarības vilciens”, aģentūru LETA informēja priekšsēdētāja sekretariāta sekretāre Gundega Veinberga.

Pirmajā akcijas posmā vienu no atjaunotajiem pasažieru dīzeļvilcieniem noformētu Latvijas valsts karoga krāsās, izmantojot arī citus nacionālos simbolus. Par šo noformējuma ideju varētu rīkot konkursu.

Otrajā akcijas posmā jau 2017.gadā rīkotu divus īpašus “Neatkarības vilciena” reisus Rīga-Rēzekne un Rīga-Valka, kur caur dziesmām, mūziku, dejām un nelielu pārvietojamu ekspozīciju tiktu stāstīti 1917.gadā notikušie notikumi Latvijas neatkarības ceļā. Vilciens piestātu katrā lielākajā stacijā, kur notiktu pasākums – koncerts vietējiem iedzīvotājiem, kuru caurvij stāsts par Latgales kongresu (Rēzeknes braucienā) un Latviešu Pagaidu Nacionālo padomi (Valkas braucienā).

Nākamajos gados šo vilcienu līdzīgā veidā izmantotu maršrutos Rīga-Liepāja (valdības laiks Liepājā), Rīga-Cēsis (Cēsu kaujas), Rīga-Jelgava (Bermonta padzīšana).

Pārējā laikā vilciens tiktu izmantots regulārajos maršrutos, tādējādi popularizējot Latvijas valsts jubileju.

“Esam pārliecināti, ka jāmeklē tādas pasākumu formas, kas ļauj demokrātiskā, visiem saprotamā veidā stāstīt par Latvijas neatkarības tapšanu arī tai sabiedrības daļai, kura ikdienā par vēsturi, politiku neinteresējas. Mūsuprāt, tam lieliski noderētu dzelzceļš un pasažieru vilciens, jo vairāk tāpēc, ka neatkarības cīņu laikā vilciens bija galvenais pārvietošanās līdzeklis un ir saglabājušās tās maģistrālās līnijas, kuras izmantoja 1917.-1920.gados Latvijas tapšanas laikā,” uzskata Valkas novada pašvaldības vadītājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).