Ziņas

Sabiedrība

Valkas novadā gatavojas Latvijas simtgadei

Valkas novada domē notikusi pirmā Latvijas simtgadei veltītā darba grupas sanāksme, kurā domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, kā arī pašvaldības izglītības un kultūras jomas pārstāvji diskutēja un apmainījās ar idejām par Latvijas simtgades sagaidīšanu un tai veltītajiem pasākumiem Valkas novadā.

Kā aģentūru LETA informēja Valkas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Brūvere, Krauklis sanāksmē pauda, ka, gatavojoties nozīmīgajai jubilejai, Valkā vērienīgākais pasākums varētu būt tieši Latviešu Pagaidu nacionālās padomes dibināšanas simtgade 2017.gadā, kam būtu jākļūst par vienu no centrālajiem simtgadei veltītajiem pasākumiem Latvijā.

“Faktu par padomes dibināšanu Valkā pagājušajā gadā sabiedrībai atgādināja Kārļa Ulmaņa pieminekļa uzstādīšana pilsētas centrā, taču vēl arvien tā nozīmīgums nav ticis pienācīgi novērtēts”, norādījis Krauklis. Pašvaldība domā, ka informāciju par vēsturisko faktu noteikti vajadzētu iemūžināt monumentālā objektā. Tiek plānots, ka 2017.gadā dome organizēs arī starptautisku zinātnisko konferenci, kas veltīta šai tēmai.

1917.gada beigās Valkā dibināta latviešu partiju politiska un sabiedriska organizācija – Latviešu Pagaidu nacionālā padome (LPNP) pieņēma deklarāciju par apvienotas un autonomas Latvijas izveidošanu Vidzemes, Kurzemes un Latgales latviešu apriņķos. Tāpat 1918.gada novembrī Valkā tika pieņemts lēmums, ka ir nepieciešams publiski deklarēt Latvijas valsts neatkarību, kas arī tika izdarīts 1918.gada 18.novembrī Nacionālajā teātrī Rīgā. “Valka ir neatkarīgās Latvijas valsts idejas šūpulis, un Valkas loma neatkarīgās Latvijas valsts tapšanā nav īsti līdz galam novērtēta,” jau agrāk norādījis Krauklis.

Arī Valkas novadpētniecības muzejā plānota jauna ekspozīcija par Latviešu Pagaidu nacionālo padomi.

Viens no pasākumiem simtgades gaidās būtu “Neiespējamais skrējiens”, kas plānots šī gada 14.novembrī. Distances garums pirmajā sacensību gadā būtu 98 kilometri, un tas ar katru sacensību gadu kļūtu garāks par vienu kilometru. Skrējiena dalībniekiem atraktīvā veidā būs iespēja iepazīties ar Valkas novada vēsturi, jo Valka ir pilsēta, kur sākas Latvija – gan ģeogrāfiskā, gan vēsturiskā izpratnē.

Valka nes Latvijas kultūrnācijas veidotāja Jāņa Cimzes vārdu. Sagaidot Latvijas simtgadi Valkā un godinot pedagogu, 2016.gadā pašvaldība rīkos starptautisku koru konkursu ar vērienīgu koncertu.

Savukārt 2018.gadā pašvaldība plāno organizēt “Lāčplēšu mazmazbērnu salidojumu”, kurš simbolizētu paaudžu sasaisti, uzsverot nacionālo jautājumu un atgādinot vēsturiskos notikumus. Atminoties Latvijas Brīvības cīņas, pasākumā godinās Ziemeļlatvijas brigādes piemiņu. Sanāksmē Valkas mākslas skolas direktore Maruta Stabulniece uzsvēra, ka mūsdienās tieši bērnos un jauniešos ir jāveicina nacionālā pašapziņa. Mūsdienās, kad jauniešu enerģija koncentrējas interneta vidē, ir svarīgi spēt viņus izraut ārā no šīs pseidorealitātes.

Sporta un jaunatnes daļas vadītāja Kristīne Karole informēja, ka jau 1.Valkas novada Jauniešu forumā, kas notika pagājušā gada rudenī, jaunieši bija pašvaldībai iesnieguši idejas, ko vēlētos īstenot Latvijas apaļajā jubilejā.

Valkas novada mājaslapā tiks izveidota speciāla Latvijas simtgadei veltīta sadaļa, kurā katrs iedzīvotājs varēs sekot līdzi pašvaldības īstenotajām aktivitātēm. Tāpat mājaslapā ir plānots arī izveidot atsevišķu vēstures sadaļu, kurā būtu koncentrētā veidā aprakstīta Valkas novada vēsture, kā arī cildināti novada dižvīri un sievas, kuri devuši nozīmīgu ieguldījumu ne tikai novada, bet visas nācijas attīstībā. Pašvaldība uzskata, ka ir jāuzstāda piemiņas plāksnes arī tiem novadniekiem, kuri Latvijas neatkarības vārdā ir zaudējuši savas dzīvības.

LETA