Ziņas

Sabiedrība

Valkā daudzdzīvokļu mājā uzstādīts dūmu detektors ļauj ugunsgrēku pamanīt ātrāk

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 16.novembra plkst. 6.30 līdz 17.novembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigāde saņēma piecus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un trīs uz glābšanas darbiem.

Vakar plkst. 14.16 tika saņemts izsaukums uz Jāņparka ielu Valmierā, kur dega atkritumi 0,2m2 platībā. Plkst. 14.29 ugunsgrēks tika likvidēts.

Plkst. 23.47 ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz Tālavas ielu Valkā, kur divstāva dzīvojamā mājā pirmā stāva dzīvoklī dega sadzīves mantas 4m2 platībā. Pirms VUGD ierašanās no ēkas evakuējās trīs cilvēki. Ēkas otrā stāva gaitenī bija nostrādājis dūmu detektors. Plkst. 1.02 ugunsgrēks tika likvidēts.

Traģiskākie ugunsgrēki nereti norisinās nelielās platībās, notiekot gruzdēšanai vai degšanai ar nelielu liesmu, kā rezultātā intensīvi izdalās degšanas produkti. Piedūmotā vidē cilvēkam pietiek veikt tikai dažas ieelpas, lai viņš sajustu veselības un vēlāk arī apziņas traucējumus. Tieši dūmu detektors ir tas, kas savlaicīgi ar skaļas skaņas palīdzību signalizē par izveidojušos sadūmojumu un ļauj cilvēkiem izglābties. VUGD atgādina, ka no 2020.gada 1.janvāra visos mājokļos ir jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, kas ar skaļas skaņas palīdzību brīdinās par ugunsgrēka izcelšanos. Savukārt, privātmājas papildus ir jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu.

Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama arī Cēsīs un Cesvaines novadā, kur māju dūmvados dega sodrēji. Vienā no gadījumiem, lai pārtrauktu sodrēju degšanu, ugunsdzēsēji glābēji skurstenī iebēra četrus kilogramus tehnisko sāli, kā arī no dūmvada iztīrīja 10 spaiņus sodrēju.

Maldīgs ir iedzīvotāju priekšstats, ka sodrēju degšana attīra skursteni un nav bīstama. Laika gaitā dūmvados veidojas mikroplaisas. Degot sodrējiem, karstums un dzirksteles pa šīm plaisām nokļūst dūmvada ārpusē un aizdedzina bēniņos esošās sadzīves mantas un ēkas jumta konstrukcijas, radot plašus un postošus zaudējumus. Lai novērstu ugunsnelaimi, VUGD aicina iedzīvotājus regulāri veikt dūmvadu tīrīšanu!

Aizvadītajā diennaktī visā Latvijā VUGD saņēma 31 izsaukumu – deviņus uz ugunsgrēku dzēšanu, no tiem divu meža ugunsgrēku dzēšanu, 18 uz glābšanas darbiem, bet četri izsaukumi bija maldinājumi.