Ziņas

Sabiedrība

Vakcīnas pret ērču encefalītu pieprasītas

PAR VAKCINĒŠANOS. Arī ģimenes ārste Gunta Kaugare atbalsta vakcinēšanos, tomēr izvēle paliek vecāku un viņu bērnu pārziņā.Foto: Māris Buholcs

Jau vairākus gadus pēc kārtas valsts apmaksā vakcināciju pret ērču encefalītu bērniem, kuri deklarēti dzīvesvietās, kur reģistrēta visaugstākā saslimšana. 2016. gadā tie ir 26 novadi, tai skaitā trīs vēsturiskā Cēsu rajona novadi – Pārgaujas, Amatas un Priekuļu.

Amatas novada Zaubes pagasta ģimenes ārste Olita Elmere informē, ka valsts apmaksātajā programmā Amatas novads tika iekļauts 2015. gadā un arī 2016. gadā bērniem būs iespēja vakcinēties bez maksas. “Jāteic, ka vecāki ir aktīvi, jo gandrīz visi bērni jau ir veikuši vakcināciju. Daži vecāki gan ir negatīvi noskaņoti pret vakcīnām, jo ieguvuši informāciju, kura nav patiesa. Droši vien pie vainas internetā atrodamie stāsti. Protams, katram ir tiesības uz savu viedokli, ja viņi nevēlas, lai bērnus vakcinē, tas netiek uzspiests. Tomēr tādā gadījumā uz viņiem gulstas atbildība par bērnu veselību. Tādu vecāku nav daudz, apmēram 10 procenti,” teic Olita Elmere.

Savukārt Priekuļu novada Priekuļu pagastā bezmaksas vakcīnas bērniem pieejamas jau trešo gadu pēc kārtas. “Mums ir pieejamas divu veidu vakcīnas – bērniem no 16 gadu vecuma un bērniem līdz 16 gadu vecumam. Pēc novērojumiem varu apgalvot, ka aktīvāk tiek vakcinēti bērni līdz 16 gadu vecumam, savukārt tie, kuriem ir 16 un vairāk gadu, ir diezgan neaktīvi, jo šajā vecumā jauniešiem ir izveidojušās savas domas par vakcinācijas nepieciešamību,” norāda ģimenes ārsta palīdze Līga Muceniece.

Pārgaujas novada Straupes pagasta ģimenes ārste Irita Stjade norāda, ka ērču encefalīta vakcīnu var veikt jebkurā laikā, bet visdrošāk to būtu darīt, kamēr ērces nav aktivizējušās. “Pēc pirmās potes neizveidojas imunitāte pret ērcēm un to pārnēsātajām slimībām, tāpēc garantija tiek dota pēc otrās potes, vidēji divu līdz četru nedēļu laikā. Vislabākais laiks, lai veiktu potes, ir vēls rudens vai ziemas sākums, kamēr vēl nav parādījušies visi gripas vīrusi. Tagad, protams, arī var potēt, bet ir jābūt pārliecībai, ka bērns pēdējās divās nedēļās ir bijis vesels. Nav bijusi temperatūra, ir regulāra vēdera izeja, nav klepus un iesnas, jo pret katru poti ir jāizturas atbildīgi,” teic Irita Stjade.

Apmaksātās potes pret ērču encefalītu var saņemt bērni vecumā no viena līdz 18 gadiem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir kādā no 26 novadiem: Alsungas, Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Pārgaujas, Engures, Dundagas, Kocēnu, Lubānas, Vaiņodas, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Amatas, Baldones, Talsu, Vārkavas, Mērsraga, Aizputes, Sējas, Rugāju, Priekuļu, Durbes, Mālpils, Grobiņas un Rojas.

Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir attiecīgajā teritorijā. Lai saņemtu bezmaksas poti pret ērču encefalītu, bērnu vecākiem jāsazinās ar ģimenes ārstu un jāvienojas par izdevīgāko vakcinācijas veikšanas laiku.