Ziņas

Sabiedrība

Vakar Gulbenes novadā piedūmotā mājoklī cieta cilvēks

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 3. janvāra plkst. 6.30 līdz 4. janvāra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigāde saņēma sešus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu, divus uz glābšanas darbiem, bet vēl viens bija maldinājums.

Vakar plkst. 12.53 tika saņemts izsaukums uz Gulbenes novada Jaungulbenes pagastu, kur divstāvu dzīvojamā mājā nepareizas apkures sistēmas ekspluatācijas dēļ izveidojies spēcīgs piedūmojums. Pirms VUGD ierašanās garāmgājējs pamanīja piedūmojumu un no ēkas izglāba cilvēku. Notikumā izglābtais cilvēks cieta un tika nodots Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem. Ugunsdzēsēji glābēji notikuma vietā no plīts iznesa tur degošo malku, kā arī veica telpu vēdināšanu. Mājoklī dūmu detektora brīdinošo signālu ugunsdzēsēji glābēji nesaklausīja. Plkst. 13.30 darbi notikuma vietā tika pabeigti.

Traģiskākie ugunsgrēki nereti norisinās nelielās platībās, notiekot gruzdēšanai vai degšanai ar nelielu liesmu, kā rezultātā intensīvi izdalās degšanas produkti. Piedūmotā vidē cilvēkam pietiek veikt tikai dažas ieelpas, lai viņš sajustu veselības un vēlāk arī apziņas traucējumus. Tādēļ ir būtiski, ka mājoklī ir uzstādīts dūmu detektors, kas savlaicīgi ar skaļas skaņas palīdzību signalizēs par izveidojušos sadūmojumu un ļaus cilvēkiem izglābties. Vēl svarīgi atcerēties, ka kurinot apkures ierīces, iedzīvotājiem ir jāievēro piesardzība un drošības noteikumi, lai neizraisītu traģisku ugunsgrēku. Aizliegts lietot bojātas apkures ierīces, tās pārkurināt, krāsns durtiņas atstāt vaļā, uz apkures ierīces žāvēt degtspējīgas mantas, kā arī pie krāsns durtiņām novietot malku un citu kurināmo. Ugunsgrēku visbiežākais cēlonis ir neuzmanīga rīcība, tai skaitā, ekspluatējot apkures ierīces.

Vēl vakar rīta pusē tika saņemts izsaukums uz Valkas ielu Alūksnē, kur divstāvu dzīvojamās mājas dūmvadā dega sodrēji 1m² platībā. Pirms VUGD ierašanās no ēkas bija evakuējušies divi cilvēki. Ugunsdzēsēji glābēji, izmantojot tehnisko sāli, degšanu pārtrauca, kā arī iztīrīja dūmvadu.

VUGD atgādina, ka dūmvadu attīrīšana no sodrējiem ir jāveic regulāri, lai novērstu to degšanu! Sadegot sodrējiem, dūmvadā veidojas augsta temperatūra, kas laika gaitā var bojāt dūmvada konstrukciju. Bojāts dūmvads ir ugunsbīstams, jo dzirksteles pa plaisām var nokļūt ārpus dūmvada uz jumta konstrukcijām, pārsegumiem un bēniņos esošajiem priekšmetiem, izraisot plašu un postošu ugunsgrēku!

Vakar plkst. 19.41 tika saņemts izsaukums uz Valkas novada Valkas pagastu, kur dega vienstāva saimniecības ēka un divas vieglās automašīnas 96m² platībā. Plkst. 22.21 ugunsgrēks tika nodzēsts.

Plkst. 2.56 ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Valmieras novada Rubeni, kur dega vieglā automašīna 6m² platībā. Plkst. 3.44 ugunsgrēks tika nodzēsts.

Plkst. 4.48 tika saņemts izsaukums uz Pils ielu Alūksnē, kur divstāvu sabiedriskās ēkas pagrabā uz eļļas elektriskā sildītāja dega drēbes 1m² platībā. Plkst. 6.00 ugunsgrēks tika likvidēts.

Visā Latvijā aizvadītajā diennaktī VUGD saņēma 47 izsaukumus – 12 uz ugunsgrēku dzēšanu, 21 uz glābšanas darbiem, bet 14 izsaukumi bija maldinājumi.