Ziņas

Sabiedrība

Vaives upe attīrīta

Upe kļūst tīrāka. Vaives upes attīrīšanā ko kritušajiem kokiem aktīvi strādā Gatis Turlajs (no kreisās)Foto: no albuma

Entuziastu grupa šomēnes ar motorzāģiem devās Vaives upē, lai attīrītu gultni no kritušajiem kokiem. Kā stāsta viens no talkas iniciatoriem Uldis Lencbergs, šis darbs bija nepieciešams, lai ļautu straumei pašai attīrīt upes gultni. Pirms gandrīz diviem gadiem “Druva” rakstīja, ka tika izjauktas slūžas pie Vaives dzirnavām un upes gultnē nonāca dūņas no dzirnavu dīķa, piesārņojot nārsta vietas.

“Upe spēj sevi attīrīt, taču tas prasa laiku, tādēļ mums jāiet tai palīgā. Bija nepieciešams izņemt iekritušos kokus, kas kavē upītei attīrīties. Šajā vasarā izstaigāju upi,

konstatēju, ka tā savu darbu jau paveikusi diezgan labi, taču koki, vienā vietā pat bebru dambis traucē attīrīšanās procesam notikt pilnvērtīgi,” stāsta U. Lencbergs.

Kopā ar Arti Rasmani abi ķērās pie ieceres īstenošanas, taču process ieilga, jo upe un zeme ap to ir privātīpašumā, vajadzēja arī Valmieras reģionālās vides pārvaldes saskaņojumu. Priekuļu novada pašvaldība nāca talkā, uzrakstot iesniegumu vides pārvaldei, lai tiktu izsniegti tehniskie noteikumi upes tīrīšanai. Kad tos saņēma, atlika ķerties pie darba.

“Noteikumi atļāva no nārsta brīvajā laikā veikt kritušo koku izņemšanu, neveicot grunts tīrīšanu. To arī negrasījāmies darīt, atļaujot to paveikt pašai upei, mums vajadzēja tikt galā ar kokiem,” teica talkas rīkotājs.

Kopumā darbu vajadzēja veikt gandrīz kilometru garā posmā no dzirnavām līdz ietekai Raunas upē. U. Lencbergs pirms tam

upes krastos izcirta latvāņus, lai tie netraucētu talciniekiem, kā arī atzīmēja vietas, kur jāveic koku izņemšana. Kopumā sanāca vairāk nekā 30 vietu. Visus kokus izņemt nedrīkstēja, jo daži kalpo par slēptuvi zivīm, veicina ūdens apskābekļošanu.

Sākotnēji bija pieteikušies apmēram 25 talcinieki, taču uz talku ieradās tikai 12. Kā norāda U. Lencbergs, darbs aizņēma gandrīz visu dienu, taču ieplānotais tika paveikts: “Beigās nogurums bija itin jūtams, bet sapratām, ka atlikt nevar, ir jāpadara. Kad nākamajā dienā aizbraucu paskatīties, varēja redzēt, ka upe gluži vai pārvērtusies, tecējums brīvs, tāpēc prieks par padarīto jo lielāks.”

Talkā piedalījās Latvijas Makšķernieku asociācijas

pārstāvji ar tās vadītāju Alvi Birkovu priekšgalā, Vides aizsardzības kluba aktīvisti, pārstāvji no biedrības “Braslas draugi” un citi.

Jānis Gabrāns