Ziņas

Sabiedrība

Vairākas Latvijas pašvaldību mājaslapas piedzīvojušas kiberuzbrukumus

Foto: Leta

Aizvadītajā nedēļā kibernoziedznieki veikuši uzbrukumus vairāku Latvijas pašvaldību mājaslapām, teikts informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” pārskatā par aizvadītajā nedēļā Latvijā notikušajiem IT drošības incidentiem.

“Cert.lv” vadītājas vietnieks Varis Teivāns konkrētas kiberuzbrukumus piedzīvojušās pašvaldības nosaukt nevēlējās, vienlaikus norādot, ka šajā gadījumā administratīvās teritorijas lielumam vai citam raksturlielumam nav nozīmes. “Šādi incidenti ir nozīmīgi paši par sevi, jo tās ir oficiālas iestāžu tīmekļa vietnes, kurās uzbrucēji var izvietot kaitīgu saturu, kas potenciāli var inficēt apmeklētāju datorus. Savukārt lietotāji uzticas šiem iestāžu resursiem, sagaidot, ka tie ir droši.”

Tāpat Teivāns sacīja, ka sekmīgi kiberuzbrukumi pašvaldībām un valsts iestādēm nenotiek katru dienu, taču tā saucamie “fona trokšņa” uzbrukumi ir novērojami 24 stundas septiņas dienas nedēļā. “Pagājusī nedēļa, pēc mums pieejamās informācijas, pagaidām nav klasificējama kā ārkārtēju aktivitāti demonstrējoša, taču visi politiskie saspīlējumi pēdējā laikā vienmēr ir jūtami arī kibervidē,” turpina Teivāns. “Prognozējams, ka arī bēgļu jautājumi kaut kādā mērā atspoguļosies kibervidē.”

Vēl pārskatā teikts, ka laikā no 31.augusta līdz 6.septembrim turpinājušies uzbrukumi “PayPal” maksājumu sistēmas lietotājiem, kā arī “Cert.lv” konsultējis kādu personu par iespējām panākt nesankcionēti publicētu kailfoto izņemšanu no interneta vietnēm.

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija “cert.lv” ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un “.lv” domēna vārdu zonā.