Ziņas

Sabiedrība

Vai būs pieci eiro par pensijas atnešanu!

Ja būtu pensija, cik ābolu ābelē. Raiskumiete Vēsma Zariņa, kurai jau 88. mūža gads, uzskata, ka noņemt piecus eiro no pensijas par tās piegādi ir nesamērīgi dārgi. Foto: Sarmīte Feldmane

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem pensiju ar piegādi mājās saņem 79 000 cilvēku jeb 14% no visiem pensiju saņēmējiem. Katrs otrais, kuram pensiju atved pastnieks, jau sasniedzis 80 gadus un vairāk, tie ir 38,2 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.

Pēdējās dienās patiesi satraukušies pensionāri un invalīdi, kuriem vecuma un invaliditātes pensiju mājās atnes pastnieks. Līdz šī gada beigām VAS “Latvijas Pastam” par pensiju piegādi katrs maksā 2,39 eiro. Jau ziņots, ka no nākamā gada maksa par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pensiju, pabalstu vai atlīdzību piegādi dzīvesvietā būs 4,88 eiro, bet no 2021.gada – 5,28 eiro. Šādas cenas apstiprinātas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) izsludinātajā publiskajā iepirkumā.

“Novadā daudziem pensijas nes pastnieki. Gandrīz pieci eiro par piegādi ir nesamērīga maksa, zinot, kādas ir pensijas, saka Vecpiebalgas pašvaldības  Sociālā dienesta vadītāja Velga Berķe un piebilst, ka saprot pasta izmaksu palielināšanos, pastnieku mazās algas, taču pensionāri nevar tik daudz samaksāt un pensijas katru gadu palielinās par mazākām summām.

“Tiek teikts, lai atver bankās kontus, nebūs problēmu. Inešos, Dzērbenē, Kaivē nav bankomātu. Un vēl – kā aizbraukt līdz pagasta centram? Daudzi nesaprot, ka īpaši jau gados veci cilvēki baidās kļūdīties, izņemot naudu no bankomāta, uztraucas. Bieži vien lūdz palīdzību kādam blakus,” pārdomās dalās V.Berķe un uzsver, ka laucinieki kuram katram arī neuzticas, bet pastnieks ir savs cilvēks.

“Mēs, pensionāri, sēdējām veikalā uz soliņa un spriedām – mums atvelk nodokļus, tagad vēl pieci eiro nost. Par tiem pieciem eiro es divas nedēļas varētu dzīvot un ēst maizi vien. Lai nekaitina pensionārus, neķeras klāt pensijām. Ne visiem arī laukos ir dārzi, ne visi spēj tos apkopt un kaut ko izaudzēt. Mums vēl pārmet, ka valsts daudz tērē par zāļu kompensēšanu, vai mēs vainīgi, ka tās tik dārgas, ja jau pat vecumā valsts nevar piegādāt to, kas mūžā nopelnīts,” viedokli pauž Vēsma Zariņa Raiskuma pagastā.Viņai jau 88. mūža gads, pensiju vienmēr piegādājis pastnieks. “Vīlos, kad bija naudas maiņa, kad bankas sāka ņemt maksu par naudas glabāšanu. Kopš tā laika ar bankām nav bijusi nekāda darīšana. Esmu uzticīga pastniekam,” pastāsta raiskumiete un slavē pastnieku Daumantu, kurš ir sirsnīgs, smaidīgs, jauks un precīzs cilvēks. Viņa pie pastnieka arī abonē avīzes.

Vēsma uzsver: “Tādiem kā man, kam nav riteņu zem kājām, bērni, mazbērni, mazmazbērni dzīvo un strādā, mācās citur Latvijā, ikdienā jārēķinās pašiem ar sevi un kaimiņiem. Gadās, ka pēc pensijas dienas jāaizņemas nauda, lai varētu aizbraukt uz Cēsīm un bankomātā izņemt naudu. Kam konti bankās, droši vien pieraduši.”

“Latvijas Pasta” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns skaidro, ka pensijas, pabalsta vai atlīdzības saņēmēju skaits, kas izvēlas piegādi dzīvesvietā, ik gadu strauji mazinās, līdz ar to palielinās pakalpojuma pašizmaksa. Piemēram, 2013.gadā mēnesī dzīvesvietā pensiju piegādāja 127 000 klientiem, pērn– 85 000 klientiem, bet 2019.gada pirmajos mēnešos – tikai 79 000 klientu. Pakalpojuma turpmāka piedāvāšana par zemāku cenu uzņēmumam radītu pat zaudējumus.

“Latvijas Pastā strādā ap 1300 pastnieku, kopš pērnā gada alga palielinājusies par 15,5%, un plānots, ka šis pieaugums pakāpeniski turpināsies.”
Par pensiju piegādes cenām tiek spriests un diskutēts arī valdībā. Satiksmes ministrija, kuras pārziņā ir “Latvijas Pasts”, uzskata, ka tas ir Labklājības ministrijas jautājums. Tikai pēc Ministru prezidenta iejaukšanās un atgādinājuma, ka finansējums pensiju piegādes izmaksu pieauguma kompensēšanai būs jāatrod Labklājības ministrijai pašai no saviem iekšējiem resursiem, arī labklājības ministre solījusi, ka nauda tiks atrasta.

Var vien piebilst, ka Igaunijā pensiju un pabalstu piegādes pakalpojuma maksa dzīvesvietā ir 8,10 eiro, savukārt Lietuvā pensiju piegāde mājās ar pasta starpniecību tiek nodrošināta tikai cilvēkiem ar invaliditāti un personām, kuru dzīvesvietas apkārtnē nav iespēju izņemt skaidru naudu, kā arī personām, kas pārsniegušas 80 gadu vecumu vai kam līgums par pensijas/pabalsta piegādi dzīvesvietā noslēgts līdz 2009.gadam.