Ziņas

Sabiedrība

Uzvar Straupes mednieki

Labākie. Mednieku biedrības “Mārkulīči” komanda festivālā “Minhauzens 2015”.Foto: No albuma

Pārgaujas novada Straupes mednieku un makšķernieku biedrības “Mārkulīči” komanda mednieku festivālā “Minhauzens”, kas aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Staļģenē, ieguva pirmo vietu.

Tomass Jaunzems no biedrības “Mārkulīči” sevi un kolēģus vērtē kā labus medniekus: “Mēs šo pasākumu uztveram kā kārtīgu sportošanu, nevis kā ballēšanos. Braucām, lai uzvarētu, un uzvarējām. Ieguvām pirmo vietu, lai gan domājam, ka būtu uzrādījuši vēl labāku rezultātu, ja tiesneši būtu nedaudz precīzāki.” Šaušana un orientēšanās ir jau ikgadējas disciplīnas, bet klāt nākušas arī jaunas un nepiedzīvotas stafetes, piemēram, šogad makšķerēšana. “Uzvaru mums nodrošināja izraušanās divās disciplīnās – medījuma pārvietošanā un jaunsargu sportā,” saka T.Jaunzems.

Latvijas Mednieku asociācijas (LMA) valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks ir gandarīts par festivāla norisi. Pagājušajā gadā dalībnieku vidū raisījās valodas, ka festivāls sāk atgādināt sporta spēles medniekiem un attālinās no festivāla idejas, kas būtu domāts plašākai sabiedrībai. LMA šos viedokļus ņēma vērā un šogad padomāja par līdzjutējiem, kuri varēja piedalīties baurošanas sacensībās, redzēt kinologu demonstrējumus ar viltoto zaķi, bet aktīvākiem ballētājiem divās teltīs skanēja disko mūzika. Tomēr H. Barviks uzsver: ”Plašāk ar publikas piesaistīšanu nevēlamies nodarboties, lai nepazaudētu festivāla identitāti, jo tas tomēr ir un paliek mednieku festivāls. Mēs to par “Positivus” pārvērst nekādā gadījumā negribam un to nedarīsim.”

Šogad mednieku komandām bija uzdots izpildīt Minhauzena uzdevumu, proti, svētku gājienam bija jāsagatavo pūšama, grabināma un jebkādi citādi skandināma atribūtika. Uzdevums bija arī iepazīstināt pārējos dalībniekus ar savu komandu un padižoties pašam Minhauzenam. Varēja nodejot medību rituālu deju, nodziedāt savu veiksmes dziesmu, rīmēt, dzejot, burties, stāvēt uz galvas vai nostāvēt uz mazā rokas pirkstiņa!

“Daudzas komandas bija ļoti nopietni gatavojušas mājasdarbu un ar izcilību rādīja uzdevumu,” stāsta LMA valdes priekšsēdētājs, “komandas bija piestrādājušas gan pie tērpiem, gan pie scenārija. Varēja redzēt, ka dalībnieki nemēģina uz vietas kaut ko improvizēt, bet tiešām pie uzdevuma strādājuši.” H.Barviks neviltoti pauž sajūsmu un gandarījumu par dalībnieku radošo izpausmi. Viņš atklāj, ka cilvēku atsaucība organizatorus pamudinājusi uz priekšdienām gādāt vēl bagātīgākas balvas, lai dalībniekiem ir motivācija radoši izpausties un ieguldīto darbu varētu kompensēt.

Arī Raunas novada mednieku klubs “Drusti” bija gatavojies pasākumam. Kluba valdes priekšsēdētāja vietnieks Egons Kļaviņš pastāstīja, ka viņi bija sagatavojuši “medniecisku” trokšņošanu, proti, tukšās plastmasas pudelēs sapildījuši tukšas ložu čaulītes un pieskandināja visu Jelgavas novadu. Priekšnesumā minūtes garumā izspēlēta medību rituāla deja, kurā izstāstīts vesels stāsts par medniekiem, kas klusītēm lavās pie medījuma, un skaļa pateicības deja beigās, kas pauž uzvaras garšu un gaviles. “Godalgotā vieta gan mums netika, tomēr makšķerēšanā izcīnījām ceturto vietu,” saka E. Kļaviņš.
Festivālā šogad bija padomāts arī par bērniem, nešķirojot, vai tie ir bērni, kas atbraukuši līdzi komandu dalībniekiem, vai līdzjutēju mazuļi. Bija organizētas divas “Minhauzena” disciplīnas jaunākajiem dalībniekiem. Veiksmīgākie dabūja atzinības rak-stus, un labākie vakara gaitā kopā ar pieaugušajiem tika apbalvoti.

Festivālu apmeklēja gandrīz četri tūkstoši cilvēku, un sīvu konkurenci nodrošināja 78 komandas. Pasākumu rīkoja Latvijas Mednieku asociācija.