Ziņas

Sabiedrība

Uzmanību, smagais auto!

Braucienam gatavi. Cēsu Pilsētas vidusskolas trešās klases audzēkņi pie akcijas "Apstājies. Paskaties. Pamāj" īpašā kravas auto.Foto: Līga Eglīte

Cēsu Pilsētas vidusskolā jaunāko klašu skolēni piedalījās ceļu satiksmes drošības mācībās “Apstājies. Paskaties. Pamāj”. Šāda kampaņa tiek rīkota 30 Latvijas pilsētās, kurās skolas atrodas lielo auto maģistrāļu tiešā tuvumā un bērniem katru dienu nākas šķērsot ielas vai ceļus ar paaugstinātas intensitātes satiksmi.

Pēc VAS “Latvijas Valsts ceļi” datiem Cēsīm diennaktī cauri izbrauc 616 lielizmēra kravas automašīnas, kas pārvadā preces, kokmateriālus, pienu, naftas produktus vai celtniecības blokus. Mācību procesā bērni pārliecinājās, cik ātri tuvojas kravas vai cita automašīna, vai šoferis paspēj bērnu pamanīt, nobremzēt un apstāties.

Akcijas nosaukumā iekļautie vārdi nozīmē reālas darbības, kas skolēnam jāveic, apstājoties pie gājēju pārejas, un tikai tad, ja autovadītājs mazo gājēju ir pamanījis, drīkst šķērsot ielu. Divos pilsētas ielu krustojuma modeļos, pārvietojot cilvēku un mašīnu figūriņas, varēja izmēģināt dažādas situācijas, gluži kā šoferu kursos. Bērni bija zinīgi un varēja atbildēt uz sarežģītiem jautājumiem – kas ir aklais punkts un kas ir bremzēšanas ceļš.

Skolotājas Elita Bujāne un Dace Puriņa atzinīgi novērtēja akcijas ideju un praktisko norisi, priecājās ka cēsniekiem atkal paveicies. Iepriekš pie skolas bija piestājis arī Eirobusiņš.

Akcijas rīkotāji uzdāvināja Cēsu Pilsētas vidusskolai pamācošu multiplikācijas filmu par kravas auto un tā šoferi, kā arī prezentācijas materiālus.

Speciālistu komanda, kurā bija gan autoapmācības treneri, gan “Neste” pārstāvji, vadīja teorētiskās un praktiskās nodarbības otro un trešo klašu grupām, taču interese par notiekošo bija visā skolā. Galvenais apskates objekts, kura dēļ daudzi kavējās pie mācību iestādes logiem vai atrada iespēju uz brīdi iziet pagalmā, bija īpašais kravas auto. Skolēni varēja pārliecināties par kravas automašīnas izmēriem, izpētīt iekšpusi, iejusties smagās automašīnas šofera lomā un pārliecināties, kas un cik tālu redzams no kabīnes, ko var vērot atpakaļskata spoguļos.

Šādas mācības būtu nepieciešamas atkārtot regulāri un rīkot arī citās skolās, lai samazinātu satiksmes negadījumu skaitu, kuros cietēji ir bērni. Akcija “Apstājies. Paskaties. Pamāj” Latvijas skolās turpināsies līdz maijam.