Ziņas

Sabiedrība

Uz veikalu pēc grāmatas, cepures un zīmuļa

Jāpagaida. Pie lielveikala “Maxima” pircēji nedrūzmējās, bet, ievērojot distancēšanos, stāvēja rindā, lai varētu ieiet veikalā.Foto: Sarmīte Feldmane

Pēc ilgā ierobežojumu perioda vakar (8. februārī) atsevišķos veikalos atkal varēja nopirkt preces, kuras līdz šim stāvēja plauktos nožogotas aiz lentēm, bet tikai tajās tirdzniecības vietās, kuru preču klāstā vismaz 70 procenti ir pārtika vai higiēnas preces. Atvērtas arī grāmatnīcas. Veikali ir atbildīgi, lai tirdzniecības zālē iepirktos vien atļautais pircēju skaits, lai visiem būtu sejauti.

Cēsīs pie lielveikala “Maxima” ārdurvīm vakar pusdienlaikā stāvēja pircēju rinda. Vienbrīd desmit, tad septiņi, vēlāk 15 cilvēki. Visi kārtīgi ievēroja distanci, nepukojās, ka jāpastāv ārā, pārrunāja, kādas preces jāsteidz nopirkt, dalījās pieredzē, kā iepirkties internetā. Vienlaikus šajā tirdzniecības vietā drīkst atrasties 70 pircēji. Apsargs sekoja, lai viss notiktu, kā prasa noteikumi.

Anita iepirkties bija atnākusi ierastajā dzīves ritmā. “Kāpēc rinda? Man neko tādu nevajag, lai stāvētu. Tikai krējumu,” izbrīnīta atklāja pensionāre, bet, redzot, ka rinda ātri virzās uz priekšu, piestāja tās galā.

“Cepuri bērnam vajag. Spelgonī staigāja ar rudens cepuri. Arī biezākas bikses vajag. Viņam neder standarta izmērs, nevar nopirkt internetā, ir jāpielaiko,” pastāstīja cēsniece Henriete un ar smaidu piebilda: “Kaut tik līdz šim laikam jau viss nebūtu izpirkts. Negaidījām ne tik aukstu ziemu, ne tādu vīrusu un ierobežojumus.”

Tajā pašā laikā lielveikalā “Solo” valdīja nesteidzīga rosība. Pircēju maz. Ikvienu uzraudzīja gan apsargs, gan pārdevējas steidza atgādināt, ka bez groziņa tirdzniecības zālē ienākt nedrīkst. Neviens pircējs gan nebija redzams pie saimniecības preču plauktiem, visi pirka pārtiku.

Veikalā “K- Senukai” pa vienām durvīm pircēji iegāja, pa otrām izgāja. Ne viens vien pircējs iepazinās ar piedāvājumu, kurā sīpoli, sēklas, substrāti, mēslošanas līdzekļi, kaļķošanas materi­āli un augu aizsardzības līdzekļi. No vakardienas tos var nopirkt klātienē. Kā jau pirmdienā un vēl pusdienlaikā veikalā pircēju bija maz. Tirdzniecības platība ļauj vienlaikus iepirkties 126 cilvēkiem.

“Zvaigznes grāmatu nama” durvis vaļā. “Cilvēki nāk smaidīgi, labestīgi. Ir gandarījums redzēt, ka viņiem vajag to, kas mūsu veikalā. Visi ievēro noteikumus,” stāstīja veikala vadītāja Saiva Kalniņa un uzsvēra, ka plauktos ir daudz jaunu izdevumu. Līdz šim grāmatas varēja iegādāties internetā un veikals bija izsniegšanas vieta. Arī tagad ir tāpat. Pircēji nesteidzoties pētīja jaunākos izdevumus, vētīja, ko pirkt. “Lielākā daļa nāk ne pēc grāmatām, bet kancelejas precēm. Zīmuļi, pildspalvas, krāsas, audekls māksliniekiem – pieprasītākās preces, jo tās nevarēja nopirkt,” pastāstīja veikala vadītāja.

Uz grāmatnīcu atnākusi cēsniece Dzintra. Šoreiz ne pēc kādas grāmatas, bet gan vēlējās nopirkt dziju. “Man zeķe nu jau labu laiku stāv pusadīta. Nevarēju iedomāties, ka dzija jāiepērk lielākā daudzumā,” pastāstīja cēsniece un aizsteidzās pie plaukta ar dzijām. Kāda pircēja tikmēr pārcilāja grāmatas, izvēloties, ko pirkt, kurš autors sirdij tuvāks, kura rakstītie vārdi šobrīd visvairāk uzmundrinās, iedvesmos, dos spēku. “Zvaigznes grāmatu namā” vienlaikus iepirkties drīkst septiņi pircēji. Pārdevējas seko līdzi, lai kāds neienāktu, nepaņēmis iepirkšanās groziņu.

Ekonomikas ministrija aicina iedzīvotājus rūpīgi sekot norādēm pie ieejām tirdzniecības vietās, kā arī iepērkoties vadīties pēc tirgotāju norādījumiem. Visās tirdzniecības vietās jāno­drošina efektīvāka apmeklētāju plūsmas kontrole un ļoti stingras fiziskās distancēšanās prasības. Ir pastiprināta tirgotāju atbildība un pienākumi apmeklētāju plūsmas kontrolei, nosakot atbildīgo personu un ieviešot iekšējās kontroles sistēmu epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanai tirdzniecības vietās vai tirdzniecības centros. Notiks pastiprināta kontrole un noteikta atbildība par epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu.