Ziņas

Sabiedrība

Uz pirmajām rezerves karavīru mācībām ieradušies 33 karavīri

Uz pirmajām šā gada rezerves karavīru mācībām, kas norisinās no 15. līdz 21.augustam 1.Zemessardzes novadā, ieradušies 33 karavīri, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Pavēstes uz pirmajām rezerves mācībām tika izsūtītas 139 rezerves karavīriem. Bruņotajos spēkos ir pieņemts izsūtīt trīsreiz vairāk pavēstu, nekā plānots apmācīt karavīru, rēķinoties ar situāciju, ka dati par rezerves karavīru adresēm un veselības stāvokli var būt neprecīzi un mainīties. Attaisnojošu iemeslu dēļ nebija ieradies 31 rezerves karavīrs.

Šogad notiks kopumā 12 rezerves karavīru mācības, un tās lielākoties ir iekļautas regulāro spēku un Zemessardzes vienību plānotajās mācībās, kas ir daļa no četru gadu cikla mācībām, lai sagatavotos cikla noslēdzošajām mācībām “Namejs 18”, kas notiks 2018.gadā. Mācības norisināsies visos spēku veidos, tostarp arī starptautiskajās sauszemes spēku mācībās “Sudraba bulta” šā gada oktobrī un Jūras spēku flotiles mācībās “Flotex” novembrī.

Pavēstes izsūtītas tiem rezerves karavīriem, kuri atbilst tām Apvienotā štāba pieprasītajām specialitātēm, kuras nepieciešamas vairāku bruņoto spēku vienību personālsastāva komplektēšanai. Tajās norādīts gan ierašanās laiks un vieta, gan arī izskaidroti rezerves karavīra pienākumi.

Pavēstē norādītajā laikā rezerves karavīram jāpaziņo Rekrutēšanas un atlases centram par to, ja viņš pavēstē minēto iemeslu dēļ noteiktajā laikā un vietā nevar ierasties uz militārajām mācībām. Rezerves karavīru uz kārtējām vai pārbaudes mācībām neiesauc veselības stāvokļa dēļ vai gadījumā, ja viņš ir apgādājamu ģimenes locekļu vienīgais apgādnieks vai viņa apgādībā ir ne mazāk kā divi pirmsskolas vecuma bērni.

Uz rezerves karavīru mācībām neiesauc arī rezerves karavīru, kurš dienē Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē. Tāpat neiesauc arī to rezerves karavīru, kurš ir aizdomās turētais vai apsūdzētais kriminālprocesā, ir sodīts par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Rezerves karavīram pēc pavēstes saņemšanas, bet ne vēlāk kā mēnesi pirms iesaukšanas aktīvajā dienestā jāinformē darba devējs par plānoto iesaukšanu aktīvajā dienestā. Militāro mācību laikā rezerves karavīrs pilda aktīvo dienestu, par ko saņem kompensāciju, viņam ir karavīra statuss, un mācību laiks tiek ieskaitīts viņa izdienas stāžā.

Rezerves karavīri ir karavīri, kas atvaļināti no profesionālā dienesta Latvijas bruņotajos spēkos un nav noņemti no militārā dienesta uzskaites, kā arī zemessargi pēc līguma par dienestu Zemessardzē izbeigšanas, ja viņi nav sasnieguši maksimālo vecumu dienestam bruņoto spēku rezervē.

Pērn NBS arī izsauca rezerves karavīrus uz militārajām mācībām. Daļa neattaisnotu iemeslu dēļ neierādās, un tiesa viņiem piemēroja nelielus naudas sodus.