Ziņas

Sabiedrība

Uz ledus pārgalvība neder

Vai tā nav pārsteidzība? Arī vakar pēcpusdienā uz Dubinskas dīķa ledus cēsnieki baudīja ziemas priekus. Cik tas droši, atliek vien minēt.Foto: Līga Salnite

Pirmais ledus vilina daudzus – zemledus makšķerniekus, slidotājus, pat autobraucējus, diemžēl katru gadu pacietības trūkums sagaidīt drošu ledus biezumu noved pie cilvēku bojāejas. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) informācija vēsta, ka ik gadu ziemā vairāki desmiti cilvēku ielūst ledū un noslīkst.

Šogad īpaši traģiska bija aizvadītā nedēļa, kad ledū ielūza un gāja bojā seši cilvēki. Vidzemē VUGD saņēma izsaukumu uz Valkas novadu, kur uz Gaujas upes attekas cilvēki pamanījuši divas makšķernieku kastes, pastāvēja iespējamība, ka makšķernieki ielūzuši ledū. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka aptuveni 20 metrus no krasta ledus ir salauzts. Pārmeklējot šo vietu, atrada un no ūdens izcēla divus noslīkušos.

Arī mūsu pusē cilvēki steidza izmantot aizsalušās ūdenstilpes, slidoja gan uz Niniera ezera, gan uz pilsētas dīķiem. VUGD brīvdienās saņēma divus izsaukumus uz Dubinska dīķi Cēsīs, kur uz ledus atradās bērni un pieaugušie. Neviens no gadījumiem gan nav bijis saistīts ar ielūšanu ledū. Vienā gadījumā zvanītājs vienkārši bija satraucies, ka cilvēki ir uz ledus, bet, kad ieradās ugunsdzēsēji glābēji, pieaugušie un bērni ledu jau bija pametuši. Otrajā gadījumā cilvēkam uz ledus bija radušās veselības problēmas, ugunsdzēsēji glābēji viņu nogādāja krastā, kur nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem.

Par slidošanas priekiem daudzi dalījās arī sociālajos tīklos, cits mierinot, ka ledus biezs, cits tomēr paužot zināmas bažas. Evita Smilga raksta: “Bijām pastaigā uz Ninieri, ļoti daudzi slidoja pa visu ezeru. Āliņģī, kur tikko viens peldējās, redzams, ka ledus aptuveni 10-12 cm biezs.”

Kāds norādīja, ka uz ezera brīvdienās bijis vairāk cilvēku nekā pilsētā.

Daiga Kajone raksta, ka arī Līgatnē Ratnieku ezers bijis liela slidotava zinātājiem: “Esmu ļoti piesardzīga , bet ledus ir tik biezs, ka slidot var.”

Linda Rudzīte, rakstot, ka uz Dubinskas dīķa arī gan mazi, gan lieli slido, pauž bažas, ka vēl par agru.

Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts, jautāts, vai viņi veic kontroli, kas notiek pilsētas ūdenskrātuvēs – Pils parkā, Dubinskas dīķī -, norāda, ka uzraudzība notiek, bet īsti nav mehānisma, kā cilvēkus atturēt no došanās uz ledus: “Brīdinām, cik tas bīstami, bet visu laiku pie ūdenskrātuvēm dežurēt nevaram. Varam izvietot informatīvos plakātus, ka uz ledus bīstami atrasties, bet, vai cilvēkus tas atturēs, ir cits jautājums.”

Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka apstiprina, ka NMPD mūspusē saņēmis vairākus izsaukumus, kas saistīti ar situācijām uz ledus: “Visbiežāk gadījumos, kad tiek sazvanīts vienotais ārkārtas palīdzības numurs 112 un šādos laik­apstākļos nepieciešama palīdzība uz ūdenstilpēm, kur iespējamas smagas sekas, tiek piesaistīts arī mūsu dienests. Par laimi, visi izsaukumi veiksmīgi beigušies, cietušo nav bijis vai arī paši tikuši galā. Tomēr vēlamies brīdināt, ka patlaban došanās uz ledus ir bīstama, ne velti aizvadītājā nedēļā Latvijā vairāki cilvēki ielūzuši ledū un viņiem tas beidzies letāli. Īpaši uzmanība jāpievērš bērniem, kuri vēlēsies katru brīvu brīdi izmantot, priecājoties par iespēju paslidināties.”
Ņemot vērā, ka laiks atkal kļūs siltāks, VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, redzot, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu. Vajadzētu brīdināt par bīstamību, bet, pamanot, ka cilvēki aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties, kā arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvanīt 112.