Ziņas

Sabiedrība

Uz laukiem! Tur miers un daudz jauna

Tepat blakus arī Amata. Drabešu pagasta lauku viesnīcas “Eglaines” saimniece Edīte Kanberga prot atklāt to īpašo, ko var izjust tikai senā lauku sētā.Foto: Sarmīte Feldmane

Nedēļas nogalē ikvienu aicina Latvijas apceļošanas un iepazīšanas pasākums “Atvērtās dienas laukos”.

Interesentus uzņems vairāk nekā 240 lauku tūrisma uzņēmēji: naktsmītņu nodrošinātāji, amatnieki, pirtnieki, pārtikas ražotāji, biškopji, stādu audzētāji, lielās lauku saimniecības, pilis un muižas, lauku krodziņi un restorāni, dabas takas un daudzi citi. Mūspusē durvis atvērtas teju 20 vietās – lauku saimniecībās un sētās, pilīs un muižās, lauku krodziņos, dabas takās, amatnieku un mājražotāju darbnīcās.

“Tā ir unikāla iespēja paviesoties pie tādiem saimniekiem, kas ikdienā vairāk laika velta ražošanai vai arī ir sastopami ar savu produkciju tirdziņos, taču šoreiz būs savās saimniecībās un uzņems ciemiņus.    Nevienā citā reizē tik daudz dažādu saimniecību nebūs atvērtas viesiem vienlaikus,” tā par akciju saka rīkotāji “Lauku ceļotājs” un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra.

Ejot vai braucot uz Ainavu krauju Amatas krastā, ceļš jāmēro garām lauku viesnīcai “Eglaines”. Tā ir sena, vecu koku ieskauta lauku viensēta Amatas senlejas krastā. Pagalmā ikvienu ar dziesmu sagaida gailis Levits, skraida kaķi, rušinās vistas, bet kārumus gaida truši.

“Nav divu vienādu lauku sētu un saimnieku. Katrai ir savs stāsts, tikai tas ir jāstāsta. Tie, kuri iegriežas, pajautā, cik sen mūsu dzimta te dzīvo, kā mākam saglabāt veco.    Kad pastāstu, ka īpašums savulaik iegūts par nopelniem Latvijas labā, viesu māja ir bijušajā kūtī, tas pārsteigums. Par biohumusa ražotni, kurā tagad var dzīvot bērnu nometnes dalībnieki, ir savs stāsts, tāpat kā      par ūdenstorni, kas darbojās ar trieci, bet nu vairs ne, jo kāds trieci iekāroja. “Eglainēs” dzīvo miega peles jeb lielie susuri. Un par apkārtni var stāstīt un stāstīt, tepat taču Zvārtes iezis, Vanaga iezis, Amata,” saka saimniece Edīte Kanberga. Viņa ir trešā paaudze “Eglainēs” un uzsver, ka te ir viņas vieta un sirds liek par to stāstīt un rādīt citiem.    Arī bērniem un trim mazbērniem šī vieta ir īpaša. “Saglabāt “Eglaines” – tāds bija manu vecvecāku novēlējums,” atklāj saimniece.

Edīte uzsver, ka “Eglaiņu” pagalms ir atvērts ikvienam ceļiniekam, te var atpūtināt kājas. Kad aizvien biežāk garāmgājēji iegriezās un vaicāja, vai saimnieki nevar piedāvāt padzerties vai kādu uzkodu, “Eglaiņu” saimnieki pagalmā atvēra brīvdabas krodziņu. Te var padzerties avota ūdeni, kafiju, pacienāties ar Edītes cepto maizīti un saimnieka ārstnieciskajiem uzlējumiem. “Interese vasarā bija ļoti liela, jo cilvēki noguruši, grib atpūsties. Citi vienkārši piesēst vai pastaigāt pa pagalmu, pasēdēt zem ozola, papriecāties par staltajām eglēm, kas aug “Eglainēs”,” teic saimniece un uzsver, ka latviešu sēta – tā ir daba visapkārt un te ikviens jūtas piederīgs. Arī tāpēc ģimene piedalās akcijā “Atvērtās dienas laukos”. Edīte ciemiņiem piedāvās savu īpašo maizi ar baravikām un septiņgraudu maizi. Rudeņos pie mājas aug daudz baraviku, diezin vai viņas baraviku strebēkli daudzi garšojuši, tāpat kā “Eglaiņu” pufīgo kārumu.

“Katrs gribam būt laimīgs, “Eglainēs” tāda esmu un gribu šo sajūtu dot ikvienam,” uzsver saim­niece. Svētdien te var būt interesanti jauniešiem, jo tiek piedāvāta darbošanās ar modernajām tehnoloģijām lauku vidē.

Skujenē vārītās ziepes ar zīmolu “Da` Ziepe” pamazām vien tirdziņos ne viens vien iepazinis. Tikai janvārī Dace Vilciņa tās sāka tirgot, bet sestdien un svētdien rīkos pirmās meistarklases.    Vasarā gan paredzēta piedalīšanās vairākos pasākumos. Dace ir rīdziniece, kura tikai divus gadus dzīvo Skujenē, ģimene atjauno māju, iekopj apkārtni, dārzu.    Viņas stāsts par pārcelšanos uz laukiem, savas vietas atrašanu un sapņu īstenošanu ir gana interesants. “Cilvēkiem ir svarīgi zināt, ka tas, ko piedāvāju tirdziņā, patiešām ir manu roku darbs. Var atbraukt un paskatīties, kopā gatavosim ziepes,” saka Dace un ar gandarījumu saka, ka interesenti ir pieteikušies.

“Akcija ir iespēja iepazīstināt ar sevi, ar to, ko daru. Arī apskatīt lauku sētu, kurā dzīvoju,” teic skujeniete.

Katrs uzņēmējs, kurš nedēļas nogalē atver durvis, ir gatavs rādīt, stāstīt, pārsteigt. Tikai jāpiesakās gan iepriekš. Visu var uzzināt celotajs.lv.