
Katru gadu rudenī, kad ātri satumst, pieaug bojā gājušo gājēju skaits. Tagad, kad pulksteņi pagriezti ziemas režīmā un vakarpusē satumsīs ātrāk, situācija vēl vairāk saasināsies.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) apkopotie dati liecina, ka šajā oktobrī uz ceļiem gājuši bojā jau septiņi gājēji, katru trešo dienu uz Latvijas ceļiem iet bojā gājējs, bet katru dienu tiek savainoti pāris gājēji vai velosipēdisti.
Aizvadītās nedēļas nogalē, 24.oktobrī, neilgi pirms septiņiem vakarā Augšlīgatnē automašīna notrieca 1954.gadā dzimušu gājēju. Kā informē Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore Sintija Virse, sākotnējā informācija liecina, ka vīrietis ceļa braucamo daļu šķērsojis pa gājēju pāreju, taču atradies stiprā alkohola reibumā – konstatēts 2,35 promiļu reibums. Cietušais gājējs ar traumām nogādāts slimnīcā.
S. Virse atgādina, ka cilvēkam pašam jādomā par savu drošību, gājēju pāreja viņu nepasargā: “Vispirms jāpārliecinās, vai autovadītājs cilvēku redz, vai gatavojas apstāties. Nevar tikai tāpēc, ka ir gājēju pāreja, mesties pāri, neskatoties ne pa labi, ne pa kreisi. Jābūt visu ceļu satiksmes dalībnieku atbildībai un sadarbībai.”
Viņa atgādina, ka arī apdzīvotā vietā, pilsētā ir jādomā par atstarojošajiem elementiem apģērbā: “Tumšajā gadalaikā, kad līst lietus, autovadītājiem ir apgrūtināta redzamība, būtu drošāk uzvilkt atstarojošo vesti, ja cilvēks domā par savu drošību. Ārpus apdzīvotām vietām tai jābūt obligāti, jo cilvēku bez atstarotājiem tumšajā laikā šoferis uz ceļa neredz. Īpaši bīstami, ja cilvēks vēl ir alkohola reibumā un pārvietojas pa braucamo daļu.”
Jau rakstījām, ka izsludināta CSDD kampaņa “Esi gaismas vest-nesis!” ar mērķi aicināt iedzīvotājus rūpēties par sevi un līdzcilvēkiem, diennakts tumšajā laikā lietojot gaismu atstarojošās vestes vai apģērbu ar atstarojošajiem elementiem.
Kampaņas laikā plānots bez maksas izdalīt vismaz 20 tūkstošus vestu visā Latvijā. Atstarojošo vestu saņemšanas punkti būs pieejami aptuveni 120 mobilajās vest-niecībās autobusos, tostarp, arī uzņēmuma “CATA” autobusos, savukārt iegādāties tās varēs 757 vest-niecību punktos visā Latvijā – “Latvijas Pasta” nodaļās, degvielas uzpildes stacijās “Statoil” un veikalos “MAXIMA”.
CSDD aicina arī uzņēmējus, pašvaldības, mācību iestādes, vecākus rūpēties par saviem tuvajiem un līdzcilvēkiem, ieģērbjot viņus gaismu nesošā un drošā apģērbā.
Arī šogad vestes tiks dalītas sadarbībā ar CSDD ilggadējo sadarbības partneri – Latvijas Samariešu apvienību. Kā “Druvai” pastāstīja apvienības pārstāve Baiba Pare, Cēsu pusē vestes dalīs ģimenes centrs “Mūsu nākotne”, kas ir apvienības sadarbības organizācija: “Viņi izdalīs aptuveni simts atstarojošo vestu. Palīdzam izdalīt vestes cilvēkiem, kuriem rocība nav tik liela, lai tām tērētu naudu. Piesaistām reģionālās organizācijas, jo tās zina cilvēkus, kuriem vestes nepieciešamas.”
Šobrīd Samariešu apvienība arī plāno reģionālos reidus kopā ar Valsts policiju un CSDD, iespējams, iegriezīsies arī vēsturiskā Cēsu rajona ceļos un, satiekot kādu neizgaismotu gājēju, iedos viņam atstarojošo vesti.
Daudzi joprojām neizprot, ka autovadītājam grūti saskatīt gājējus, kas tērpušies tumšās drēbēs bez jebkādiem atstarojošajiem elementiem. Šajās dienās “Druva” dzirdējusi vairākus stāstus no autovadītājiem, kuriem pamatīgu izbīli radījuši šie “tumšie ļautiņi”, kuri atradušies nevis ceļa malā, bet uz braucamās daļas, un tikai veiksme palīdzējusi izvairīties no sadursmes.
Atgādinām, ka autovadītājs gājēju bez gaismu atstarojošas vestes uz ceļa pamana vien 25 – 40 metru attālumā, bet, transporta līdzeklim braucot ar ātrumu 90 km/h, šo ceļa posmu mašīna veic pāris sekundēs, kas ir pārāk mazs laika sprīdis, lai reaģētu un apbrauktu gājēju. Atstarotāja atspīdināto gaismu autovadītājs pamana 140 metru attālumā, ja transportlīdzeklis brauc ar iedegtiem tuvās gaismas lukturiem, bet 400 metru attālumā – ja deg tālās gaismas lukturi. Atstarojošās vestes cilvēku padara 5 – 10 reizes pamanāmāku, kas ļauj autovadītājam gājēju pamanīt un nepieciešamības gadījumā nobremzēt, un apbraukt. Šādai informācijai vajadzētu gājējiem likt aizdomāties, diemžēl realitātē tas nav novērojams.
Valsts policijas Cēsu iecirkņa priekšnieks Aldis Pāže norāda, ka gājēji, kuri neievēro šīs prasības, tiek regulāri sodīti, diemžēl situācija uz ceļiem neuzlabojas. Acīmredzot, kamēr katrs savā prātā nesapratīs, ka pašam jārūpējas par savu drošību, tikmēr traģiski negadījumi uz ceļiem turpināsies.
Kopumā aizvadītās nedēļas nogalē Vidzemē reģistrēta informācija par 23 ceļu satiksmes negadījumiem, divos cietuši četri cilvēki. Reģistrēti septiņi gadījumi, kad automašīnas vadītājs pie stūres sēdies alkohola reibumā, tostarp naktī uz pirmdienu Cēsīs, Raunas ielā, 1948.gadā dzimis vīrietis pie automašīnas “Chrysler” stūres bija sēdies 2,46 promiļu reibumā. Par ātruma pārsniegšanu noformēti 99 administratīvo pārkāpumu protokoli, par dažādiem pārkāpumiem sastādīti 235 administratīvo pārkāpumu protokoli.