Ziņas

Sabiedrība

Unikāls projekts Latvijai

Pašu paveikts. RTU Cēsu filiāles studenti Anete DarģeFoto: Māris Buholcs

Cēsis atkal iegājušas Latvijas vēsturē, jo te pirmo reizi valstī atklāta publiskā mobilo ierīču alternatīvās enerģijas uzlādes stacija. Pagaidām tāda ir viena, bet jau tuvākajā laikā būs vēl četras.

Proti, tā ir vieta, kur ikviens bez maksas varēs uzlādēt savu mobilo tālruni vai planšetdatoru, izmantojot saules bateriju uzkrāto enerģiju.Tas

noticis, pateicoties RTU Cēsu filiāles studentu uzņēmībai, kuri savas idejas realizēšanai saņēma finansējumu Swedbank konkursā “OpenMind”.

Pirmā publiskā uzlādes stacija atklāta pie Cēsu Valsts ģimnāzijas stadiona, tās atklāšanā piedalījās visi četri idejas autori, studenti– Anete Darģe, Emīls Vītols, Armands Sīlītis un Ēriks Ciesnieks.

RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs pastāstīja, ka idejas pirmsākumi meklējami

kādā lekcijā par alternatīvās enerģijas avotiem: “Lekcijas laikā parēķinājām, cik

saules enerģijas nonāk līdz zemei, pārrunājām, kā to labāk varētu izmantot. Sarunā ar jauniešiem nonācām pie šīs idejas. Jāuzteic

jauniešu ieguldījums, kuri visu paveica saviem spēkiem. Kad mūsu filiālē ieraudzīju jau gatavās metāla konstrukcijas, biju patīkami pārsteigts, redzot, ka viņi to izdarījuši. Jo vairāk būs šādu jauniešu, jo vairāk attīstīsies mūsu pilsēta, reģions un Latvija kopumā.”

Idejas autori

iepazīstināja ar uzlādes staciju darbību. Ierīce darbojas no saules enerģijas, uzkrājot elektroenerģiju akumulatoros, kas ļaus mobilās ierīces uzlādēt arī diennakts tumšajā laikā. Studenti informēja, ka vienlaikus varot lādēt pat trīs mobilās ierīces.

Students Armands Sīlītis pastāstīja, ka akumulatoru uzlādei saule obligāti nav vajadzīga, enerģija tiek uzkrāta

diennakts gaišajā laikā: “Izstrādājot iekārtu, uzstādījām saules paneļu optimālo leņķi un novietojumu, lai tie spētu uzņemt maksimālo enerģijas daudzumu. Šo leņķi var pielāgot katras valsts vajadzībām, ja šī ideja aiziet tālāk pasaulē.”

Jaunieši neslēpj, ka ideja varētu pārtapt uzņēmējdarbībā, jo arī citās pilsētās Latvijā un arī ārpus valsts varētu piedāvāt šīs uzlādes stacijas. Pasaulē tas neesot jaunums, lai gan pārāk izplatītas šādas stacijas vēl neesot.

“Kad prezentējām

ideju žūrijai, viena no tās loceklēm stāstīja, ka Ņujorkā esot tādas redzējusi, bet mūsu modelis esot labāks,” piebilda A. Sīlītis.

Šādas uzlādes stacijas paredzēts uzstādīt arī Rožu laukumā, Stacijas laukumā pie Cēsu Centrālās bibliotēkas, Pils laukumā un Maija parkā. Šīs ir cēsnieku, arī tūristu iecienītas vietas, tāpēc tieši tajās nolemts uzstādīt šīs iekārtas.

Ceļš līdz uzvarai konkursā nav bijis viegls. Pirmajā kārtā, kad notika balsošana par ideju sociālajos tīklos, studentu ideja neguva lielu ievērību. Izstrādāts miniatūrs modelis, kas, starp citu, arī veic uzlādes funkcijas, un ar to stājušies žūrijas priekšā.

“Jautājumu bija daudz, un patiesībā paši īsti neticējām, ka projekts gūs atbalstu, tāpēc uz apbalvošanas ceremoniju pat neaizbraucām. Liels bija pārsteigums, saņemot paziņojumu, ka esam atzīti pat vieniem no trim labākajiem un projektam piešķirts atbalsts,” stāsta A. Sīlītis.

Kopumā saņemti 3000 eiro, par to izgatavotas un uzstādītas četras uzpildes stacijas. Metāla konstrukcijas izgatavojusi firma “Lat Met” no Rubenes. Studenti atzīst, ka grūtākais bijis uzkonstruēt pašu uzlādes staciju. Kopīgi modelējuši, zīmējuši, izstrādājuši vairākus risinājumus, līdz nonākuši līdz rezultātam, kāds redzams pilsētā. Taču ilgāko laiku projekta realizācijas gaitā aizņēmuši saskaņošanas darbi, un nācies izbaudīt birokrātiju.

Uzlādes staciju vājākā vieta šobrīd ir lādēšanas uzgaļi, jo garāmejot kāds tos var vienkārši noraut. Citviet pasaulē esot vienkāršāki risinājumi, piedāvājot tikai USB ligzdas, un katram mobilā tālruņa īpašniekam, lai uzlādētu tālruni, līdzi jābūt pārejas vadam. Tā kā retais to nēsā līdzi, izvēlējušies piedāvāt dažādus uzgaļus, lai derētu dažādiem tālruņu modeļiem. Zinot cilvēku vēlmi demolēt, uzlādes stacijas ierīkotas vietās, kur ir videonovērošana. Potenciālajam postītājam vajadzētu saprast, ka var pienākt brīdis, kad pašam vajadzēs uzlādēt tālruni, un kāda

būs reakcija, konstatējot, ka pats lādēšanas uzgali norāvis.

Jānis Gabrāns