Ziņas

Sabiedrība

Ukrainas lauksaimniekiem vizīte Latvijā šķitusi aizraujoša

Straupē. Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Straupe" ražotnē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Imants Balodis viesiem no Ukrainas stāsta par darbu piena pārstrādē.Foto: Māris Buholcs

“Vienkāršība, profesionalitāte, atklātība un pārredzamība,” šādi Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) aizvadītajā nedēļā organizēto vizīti Latvijā novērtēja Ukrainas lauksaimnieki.

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Rūtenberga-Bērziņa portālu eDruva informēja, ka vizītes ietvaros Ukrainas lauksaimnieki apmeklēja arī valsts iestādes – Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), Lauksaimniecības datu centru (LDC) un Zemkopības ministriju. Tiekoties ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu, delegācija iepazinās ar piena lopkopības saimniecībām, apmeklējot lauku saimniecības un kooperatīvās sabiedrības – PKS “Straupe”, z/s “Vienotnes”, z/s “Lejasriepji” . Viesi piedalījās arī praktiskos demonstrējumos. Īpašu atzinību izpelnījās LLKC konsultanta – veterinārmedicīnas eksperta Daiņa Arbidāna aizrautīgais demonstrējums MPS “Vecauce”.

Ukrainas sabiedriskās organizācijas “Sabiedrības attīstības veicināšanas centrs” vadītāja Rimma Oleksenko par redzēto stāsta: “Īpaši vērtīga mums šķita jūsu kooperatīvu pieredze kooperācijas pamatprincipos. Tieši tādēļ vērtīgas diskusijas raisījās tikšanās laikā ar Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētāju Induli Jansonu un kooperācijas eksperti Latvijā Edīti Strazdiņu. Viņi ļoti uzskatāmi demonstrēja kvalitātes standartu daudzveidību un nepieciešamību, ieejot ES tirgū.”

Lauksaimniecības eksperts Dainis Arbidāns pastastīja: “Ukraiņi atzina, ka pirmo reizi darbībā redz slaukšanas robotu – pie viņiem tādu neizmantojot. Patiesu pārsteigumu viņos raisīja arī piena kvalitāte pie tik liela izslaukuma, kāds ir Vecaucē – 11 tūkstoši tonnu gadā, kā arī manis demonstrētais barības sijātājs, ko izmantojam barības kvalitātes noteikšanai.”

Ukrainas delegācija apmeklēja Latviju, īstenojot LLKC projektu “Mazo un vidējo piena lopkopības saimniecību kapacitātes celšana ES kvalitātes standartu sasniegšanai Čerņigovas reģionā, Ukrainā”. Projektu finansē no Latvijas divpusējai attīstības sadarbībai paredzētajiem finanšu līdzekļiem un īsteno divos posmos – ar Ukrainas lauksaimniecības ekspertu vizīti Latvijā, kas notika no 3.–8.oktobrim un praktisku četru dienu semināru novembrī, kad Čerņigovas reģionā tiks izveidotas četras demonstrējumu saimniecības.

Andis Kursītis, LLKC Tālākizglītības nodaļas vadītājs: “Šajā projektā liekam akcentu uz praktisku un izmērāmu atbalstu Ukrainas lauksaimniekiem. Projekta galvenais uzsvars – palīdzēt Ukrainas mazajiem un vidējiem zemniekiem sasniegt ES līmeņa piena kvalitāti.”

“Ar nepacietību gaidām jūsu – LLKC speciālistus novembrī pie mums Čerņigovā, lai ierīkotu demonstrējumus konkrētās saimniecībās un paaugstinātu mūsu lopkopības speciālistu zināšanu līmeni kvalitatīvāka piena saražošanai,” tā pēc aizvadītās nedēļas viesošanās Latvijā atzina Ukrainas lauksaimnieki.

Kā viesiem no Ukrainas pagāja viesošanās PKS “Straupe”,
lasiet laikrakstā “Druva”, 12. oktobra numurā.