Ziņas

Sabiedrība

Ugunsgrēkā daļēji nopostīta Ruckas muiža; sākti darbi ēkas atjaunošanai

Postaža. Postošs ugunsgrēks aizvadītajā naktī piedzīvots Ruckas mākslas rezidenču centrā, Cēsīs, Piebalgas ielā 19.Foto: Māris Buholcs

Pirmdienas, 21.novembra, naktī Ruckas mākslas rezidenču centra ēkā Cēsīs, Piebalgas ielā, izcēlās ugunsgrēks. Kā norāda centra vadītāji, Kaspars un Ieva Gobas, patlaban svarīgākais ir nostabilizēt situāciju ēkā, apjaust ugunsgrēka radītos zaudējumus un sākt strādāt, lai rezidenču centrs pēc iespējas drīzāk atsāktu darbu, portālu eDruva informēja Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs Kārlis Pots.

Kā norāda apsardzes uzņēmuma “Taipans” speciālisti, plkst. 1.40 naktī ēkā nostrādājusi ugunsdrošības signalizācija, apsardze ieradusies trīs minūšu laikā un nekavējoties izsaukusi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Ugunsdzēsēji notikuma vietā ieradās pēc piecām minūtēm – tajā brīdī liesmas jau bija sasniegušas ēkas otro stāvu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemē Sandra Vējiņa informēja, ka naktī plkst. 1.48 tika saņemts izsaukums uz Piebalgas ielu Cēsīs, kur dega divstāvu sabiedriska ēka 350 m² lielā platībā. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka ēka jau deg ar atklātu liesmu – 250 m² platībā dega ēkas jumts, 75m² platībā mansarda siena, kā arī piebūve 25m² platībā. Ugunsgrēka tālāka izplatība tika ierobežota plkst. 5.16, bet darbi pie ugunsgrēka pilnīgas likvidēšanas vēl turpinājās.

Pēc Ievas un Kaspara teiktā, svarīgākais, ka ugunsgrēka brīdī ēkā cilvēku nebija un neviens nav cietis.

Iepriekšējā vakarā ar izstādi un darbu prezentāciju Ruckas mākslas rezidenču centrā noslēdzās biedrības “ISSP” organizētā Maijas Kurševas un Andreja Strokina vadītā darbnīca “Fotogrāfija un kolāža”, kas bija Ruckas šīs sezonas noslēguma pasākums. Ugunsnelaimes brīdī visi viesi bija aizbraukuši.

Patlaban, sadarbojoties ar AAS “BTA Baltic Insurance Company” speciālistiem, notiek negadījuma seku apzināšana un zaudējumu aplēses. Valsts policijas darbinieki sākuši izmeklēšanu, lai noskaidrotu ugunsgrēka cēloņus.

“Visgrūtāk bija ugunsgrēka laikā skatīties, kā dažās stundās sadeg vairāku gadu darbs. Tas ir ļoti sāpīgi. Taču mēs vēlamies pēc iespējas īsākā laikā atjaunot rezidenču centra darbību,” saka Kaspars Goba.

Uguns izpostījusi Ruckas muižas jumta konstrukcijas un otrā stāva telpas. Ugunsgrēka dzēšanas laikā no ūdens daļēji cietušas arī telpas pirmajā stāvā. Rezidenču centra darbiniekiem izdevās izglābt darba telpu aprīkojumu, un centra darbs atsākts uguns neskartajā daļā ēkas pirmajā stāvā.


Ruckas rezidenču centra darbinieki apņēmušies pēc iespējas ātri novērst uguns radītos postījumus, lai jau nākamgad rezidenču centrs varētu atsākt pilnvērtīgu darbu.

Kā norāda K.Pots, Cēsu novada pašvaldība, kuras īpašumā ir Ruckas muiža, sniegs visu iespējamo administratīvo, juridisko, materiāltehnisko un finansiālo atbalstu, lai Ruckas muiža un parks atdzimtu. Pirmie darbi saistīti ar ēkas iekonservēšanu, lai pasargātu to no tālākas nokrišņu iedarbības, vienlaikus sākot atjaunošanas projekta izstrādi – veicot ekspertīzes, novērtējumus, aprēķinus.

“Patlaban svarīgākais strādāt, lai Rucka atsāktu darbu. Darīsim visu iespējamo, lai tas notiktu un lai kopā ar Ruckas komandu atjaunotu ēku ne tikai kā kultūrvēstures pieminekli, bet arī kā to radošo industriju magnētu, par ko tā pēdējos gados bija kļuvusi un ko cēsnieki bija iemīļojuši atzinuši, kā savējo,” saka Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, piebilstot, ka “redzams, cik saliedēta par spīti nelaimei ir Ruckas komanda – esmu drošs, ka vietu izdosies atjaunot, un aicinu cēsniekus un visus, kuriem rūp radošums un jaunrade, piedalīties, nākt talkā, lai tas notiktu.”

Arī “Cēsu kultūras un tūrisma centrs” paudis apņemšanos palīdzēt un līdzdarboties kultūras pasākumu un koncertu rīkošanā ar mērķi atbalstīt Ruckas muižas atjaunošanu.

Tāpat ikviens tiek aicināts, ja ir vēlme palīdzēt Ruckas mākslas rezidenču centram atjaunot Ruckas muižas ēku, lūgums sūtīt ziņu uz rucka@rucka.lv vai zvanīt uz tālruni 29122272. Bankas konts centra atbalstam: nodibinājums “Elm Media”, AS Swedbank, LV90HABA0551033911343, ar norādi “Ruckas mākslas rezidenču centra atjaunošanai”.

Visdrīzākajā laikā tiks izziņota informācija par talku Ruckas sakopšanai.

Jāpiemin, ka Ruckas rezidenču centrs durvis vēra 2014.gadā, pamestas muižas, kas vēlāk kalpojusi kā tuberkulozes slimnīca, vietā izveidojot un attīstot vietu radošajiem profesionāļiem un mācekļiem. Centra vadītāji atjaunoja un labiekārtoja ne vien pašu muižas ēku, bet arī iekopa tai pieguļošo teritoriju papildinot to ar radošām instalācijām.