Ziņas

Sabiedrība

Turpinās vakcinācija pansionātos

Saņem vakcīnu. Četri speciālisti strādāja Cēsu pansionātā “Cīrulīši”, lai pret “Covid-19” būtu iespējams potēt 79 iemītniekus un 10 darbiniekus.Foto: no albuma

Vakar (18.02.) vakcinācija pret “Covid-19” notika Cēsu pansionātā “Cīrulīši”, pirmdien sāksies ilgstošās soci­ālās aprūpes centrā “Vecpiebalga”.

Cēsu pansionāta direktore Inga Gunta Paegle informē, ka no 114 klientiem paredzēts vakcinēt 79 cilvēkus, kā arī 10 darbiniekus. “Lai gan potēšana bija plānota divas un nepieciešamības gadījumā trīs dienas, viss raiti iet uz priekšu un pēc pusdienlaika vakcīnu saņems pēdējā, piektā, stāva 27 iemītnieki,” “Druvas” sazvanīta ap dienas vidu, teica Inga Gunta Paegle. Viņa arī skaidroja, ka pirms vakcinēšanas cilvēkiem mēra asinsspiedienu un skābekļa daudzumu asinīs, ja spiediens bija paaugstināts, to palīdzēja samazināt. Vakcināciju veica četri speciālisti, viens bija ārsts, kas pieņēma lēmumu par katra vakcinēšanu. Piektais komandas dalībnieks bija šoferis, kurš uzreiz arī ievadīja datorā informāciju. Revakcinā­cija plānota 29. aprīlī. Direktore vērtē, ka vakcinācija ir pozitīvs pavērsiens: “Varam priecāties. Pro­tams, redzam, ka kovidam ir ļoti daudz paveidu, arī Somijā tagad atklāts jauns, bet ir cerība, ka, pat ja saslimsti, slimošana būs vieglāka. Protams, laiks rādīs, kā būs.” Vaicāta par vakcinēto paš­sajūtu, direktore pauda, ka pagaidām neviens nav dalījies ar kādām sūdzībām, bet Labklājī­bas ministrijas seminārā bija skaidrots, ka pēc potes var būt dažādas reakcijas un tas ir normāli.

Vēsturiskajā Cēsu rajonā otrdien vakcīnu pirmie saņēma Raunas novada Drustu pagasta Gatartas pansionāta seniori un darbinieki. Direktors Aivars Damroze “Druvai” pastāstīja par vakcinēto pašsajūtu pēc potes: “Labā ziņa ir tā, ka tikai pāris senioriem bija kādas blaknes, toties apmēram pusei poti saņēmušo darbinieku pasliktinājās paš­sajūta, bija galvassāpes, paaugstināta temperatūra vai nelabums. Ka tādas blaknes iespējamas un līdzīgas mēdz būt visām vakcīnām, mediķi ir skaidrojuši. Turklāt vakcīnai “Astra-Zeneca” blakņu ir vairāk tieši pēc pirmās potes, atšķirībā no “Moderna” un “Pfizer”, kurām tās vairāk jūtamas pēc revakcinācijas. Mums, no šāda viedokļa skatoties, grūtākais posms ir aiz muguras.” Direktors arī teic, ka par iespējamo organisma reakciju regulāri Labklājības ministrija vada skaidrojošus seminārus: “Arī šodien visiem sociālās aprūpes centriem bija seminārs, kurā infektoloģe Dace Zavadska par to runāja.Vakcīna nav vitamīns, ko vienkārši paliek zem mēles, un tas iedarbojas. Katrs organisms ir individuāls un var reaģēt nedaudz citādāk. Bet tam nevajadzētu būt kā šķērslim, lai nevakcinētos, jo tas, ko pārdzīvojam šajā brīdī, atsver to, kas būtu jāpārdzīvo, ja būtu nepieciešams atrasties slimnīcā zem skābekļa maskām, cīnoties par savu dzīvību.” Šodien jau visi pansionāta darbinieki ir atsākuši strādāt ierastajā ritmā.

Ilgstošās sociālās aprūpes centrā “Vecpiebalga” vakcinācija notiks 22. februārī. Centra direktore Ilze Bukovska skaidro, ka no klientiem tiks vakcinēti gandrīz visi, izņemot tie, kuriem pēc ārsta vērtējuma to neļauj veselības stāvoklis. No darbiniekiem vēlmi vakcinēties izteikuši vairāk nekā puse. “Tas primāri nepieciešams veselības dēļ, un, protams, ar laiku, kad cilvēki kļūs neuzņēmīgāki pret vīrusu, lai varētu būt iespējama tikšanās klātienē, jo pie mums tāpat kā visur nenotiek klātienes tikšanās, kamēr pastāv inficēšanās draudi. Protams, daļā sociālo aprūpes iestāžu šobrīd vēl nav iespējama vakcinēšanās gan ierobežoto vakcīnu skaita dēļ, gan tāpēc, ka sociālās aprūpes centros ir saslimšanas gadījumi ar vīrusu, bet galvenais, ka process ir sācies.”

Nākamās nedēļas sākumā sākotnēji bija ieplānota vakcinēšana arī pansijā “Rauna”, tomēr pansijas direktore Iveta Līviņa skaidroja, ka šobrīd iestādē slimo ar “Covid-19” un situācija raksturojama kā smaga, tādēļ vakcinācija pārcelta, ātrākais, kad tā varētu notikt, ir marta beigās. Arī Līgatnes Senioru mājā, kā arī privātajā aprūpes centrā “Sēr­mūkši”, kas atrodas Amatas novada Skujenes pagastā, un “Mārsnēni”, kas darbojas Prie­kuļu novada Mārsnēnu pagastā, potēšana atlikta, jo klienti un darbinieki slimo vai nesen slimoja ar “Covid-19”. Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sin­tija Gulbe skaidroja, ka daļā sociālo aprūpes iestāžu vēl nav notikusi vienošanās par konkrētu vakcinēšanās laiku.

Sociālo aprūpes centru klientu un darbinieku vakcinācija tika uzsākta 10. februārī Rīgā. Tā ir otrā prioritārā grupa pēc mediķiem un ārstniecības personām, kuru vakcinācija sākās aizvadītā gada pēdējās dienās. Līdz vakardienai kopumā vakcīnas pret “Covid-19” pirmo devu Latvijā saņēmuši 24 285 cilvēki jeb 1,28% iedzīvotāju, bet abas devas – 16 603 cilvēki, 0,90%.