Ziņas

Sabiedrība

Turpinās deputātu kandidātu vētīšana

Viesis. Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars sasveicinās ar Cēsu un Vecpiebalgas novadu vēlēšanu komisiju priekšsēdētājiem Līgu Dzemido un Andi Balodi.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Novadu vēlēšanu komisijām darba netrūkst. Informācija par katru deputāta kandidātu tiek pārbaudīta Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā, vai pašvaldību vēlēšanām pieteiktie deputātu kandidāti nav bijuši Valsts drošības komitejas jeb “čekas” štata darbinieki. Tiek arī pārbaudīta informācija no Sodu reģistra.

“Vēl par visiem deputātu kandidātiem informācija no attiecīgajām iestādēm nav saņemta. Jau tagad zinām, ka viens kandidāts tiks izsvītrots. Viņš mēnesi par vēlu deklarējies Cēsīs,” stāsta Cēsu novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Līga Dzemido un piebilst, ka līdz šim viņa atceras vienu gadījumu, kad dokumentācijā bija neprecizitātes un tās netika izlabotas.

“Kandidātiem jārēķinās, ka viņi tiks pārbaudīti. Sodu reģistrā ir arī tie, kuri pārkāpuši braukšanas ātrumu, kāds kaut ko sastrādājis bērnībā, bet informācija jau paliek. Cilvēks sen izaudzis, pat aizmirsis, un tagad kādreizējais sods atkal tiek atgādināts,” bilst Līga Dzemido.

Līgatnes novadā no kandidātu saraksta tiks dzēsti divi vārdi. “Cilvēkam ir sodāmība, kas nav dzēsta vai noņemta. Likumā teikts, ka nedrīkst kandidēt personas, kas sodītas par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kandidāts savu noziegumu nevērtēja kā smagu vai sevišķi smagu, bet par kandidātu var būt tikai, ja persona ir reabilitēta, ja sodāmība dzēsta vai noņemta. Savukārt viens deputāta kandidāts vienam vēlēšanu sarakstam bija kā iesniedzējs, bet otrā pats kā kandidāts. Viņš tika svītrots no vēlēšanu listes, jo vienlaikus nedrīkst būt vienā sarakstā kā kandidāts, otram iesniedzējs. Viens līgatnietis bija parakstījies kā sarakstu iesniedzējs divu vēlētāju apvienību sarakstiem. Viņu izsvītroja no abiem sarakstiem. Lai iesniegtu sarakstu, tas jāparaksta 20 iesniedzējiem, tā kā abām apvienībām atbalstītāju bija vairāk, problēmas neradās,” pastāsta Līgatnes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Dāvis Lācis un piebilst, ka visi saraksti ir pārbaudīti, vairāk pārsteigumu nebūs.

Raunas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Linda Zūdiņa – Sivko atklāj, ka pieci kandidāti pārbaudīti Soda reģistrā, neviens no saraksta nav jāsvītro. “Biblio­tēkās, pašvaldībā, Drustu pagasta pārvaldē ir pieejami deputātu kandidātu saraksti un arī programmas,” stāsta priekšsēdētāja un atklāj, ka domē viens vēlētājs cītīgi izlasījis visu trīs sarakstu programmas. “Cilvēki prot izvērtēt, par ko balsot, svarīgākais, vai kandidāts ir darītājs vai runātājs,” bilst Linda Zūdiņa – Sivko.

Vecpiebalgas novadā no saraksta nav bijis jāsvītro neviens deputāta kandidāts. “Sarunās šķiet, ka cilvēkiem pavasaris ir svarīgāks nekā vēlēšanas. Gan jau tāpat pārspriež un zina, par ko balsot,” saka novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Andris Ba­lodis un uzsver, ka komisija nevar ietekmēt vēlētājus.

Jaunpiebalgas novada vēlēšanu komisija no valsts institūcijām vēl gaida atzinumus par diviem deputāta kandidātiem. “Vienam tiek pārbaudīta sodāmība, bet otrs deputāta kandidāts novadā deklarējies tikai dažas dienas pirms saraksta iesniegšanas, visticamāk, viņš būs no saraksta jāsvītro,” pastāsta novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Valdis Gansons.

Priekuļu, Pārgaujas un Amatas novada vēlēšanu komisijas vēl gaida informāciju no institūcijām, un tad būs pilnīgi droši, ka visi sarakstos ierakstītie drīkst būt deputāta kandidāti.

Cēsīs, lai pārrunātu gaidāmo paš­valdību vēlēšanu norisi, bija ieradies Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Viņš tikās ar vēsturiskā Cēsu rajona astoņu novadu – Amatas, Cēsu, Jaunpiebalgas, Līgatnes, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas un Vecpiebalgas – vēlēšanu komisiju un iecirkņu komisiju priekšsēdētājiem un locekļiem.

“Latvija ir viena no tām valstīm, kas tālu pavirzījusies vēlēšanu elektroniskā administrēšanā, balsu skaitīšana, plusu un mīnusu uzskaitīšana notiek elektroniski, kas citās valstīs nav,” atgādināja Arnis Cimdars un uzsvēra, ka juridiski likumu nosacījumi nav mainījušies. Pirms vēlēšanām komisijas ģenerālmēģinājumā varēs izmēģināt visu vēlēšanu dienas norises gaitu. Tas svarīgi, lai vēlēšanu dienā viss tiktu izdarīts pareizi un laikā.
“Vēlētājiem jāieplāno šī diena. Ja cilvēks kaut ko nolēmis darīt, tad tas jāizdara labi. Jāpadomā un jāiet balsot,” mudināja CVK priekšsēdētājs.