Ziņas

Uzņēmējdarbība

Turpina pieaugt bezdarba līmenis valstī

Reģistrētā bezdarba līmenis janvārī bija 9% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita, kas ir par 0,5 procentpunktiem vairāk nekā pērnā gada decembrī, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) apkopotie dati.

Zemākais bezdarba līmenis janvārī reģistrēts Rīgas reģionā – 5,5%, bet decembrī tas bija 5,2% liels.

Savukārt augstākais bezdarba līmenis janvārī bijis Latgales reģionā – 18,5%. Decembrī bezdarba līmenis Latgales reģionā bija par 0,7 procentpunktiem zemāks.

Kurzemes reģionā bezdarba līmenis janvārī bija 11,4%, bet decembrī – 10,7%. Vidzemē bezdarba līmenis janvārī bija 10,4%, bet decembrī – 9,9%. Arī Zemgalē bezdarba līmenis ir audzis no 8,3% decembrī līdz 9% janvārī.

Rīgā bezdarba līmenis janvārī bija 5,1%, Jūrmalā – 6,3%, Jelgavā – 6,9%, Valmierā – 7,2%, Ventspilī – 9,3%, Daugavpilī – 10,2%, Jēkabpilī – 11,2%, Liepājā – 13%, bet Rēzeknē – 15,8%.

Jau ziņots, ka NVA jau iepriekš prognozēja reģistrēto bezdarbnieku pieaugumu 2014.gada nogalē, pieļaujot, ka gada beigās reģistrētā bezdarba līmenis varētu tuvoties 9% līmenim.

“Bezdarba līmeni tradicionāli ietekmēja sezonalitāte: ziemas laikā samazinās būvniecības nozarē nodarbināto skaits, kā arī bezdarbnieku rindās nonāk daudzi lauksaimniecības darbu un kūdras ieguves strādnieki. Bezdarbnieku skaita samazināšanās varētu atsākties martā, bet visstraujākais samazinājums gaidāms no aprīļa līdz jūnijam,” skaidroja NVA Finanšu un attīstības departamenta direktora vietnieks Egīls Vidžups.

Vienlaikus viņš atzina, ka šoreiz, analizējot bezdarba līmeni, vērojams vēl viens būtisks faktors – sekas, ko rada Krievijas noteiktais aizliegums ievest no Eiropas Savienības valstīm vairākus pārtikas produktus.

“Neskatoties uz to, ka bezdarba rādītājos rudenī vēl nebija redzamas pārtikas produktu embargo sekas, daudzi pārtikas nozares uzņēmumi strādāja nogaidīšanas režīmā, un, situācijai neuzlabojoties, tajos var sākt atlaist nenoslogotos darbiniekus, kā tas decembrī notika ar AS “Ventspils zivju konservu kombināts”. Jāņem vērā, ka ar līdzīgām problēmām saskārušies arī citi Latvijas zivju apstrādes uzņēmumi, tāpēc pastāv risks, ka, neuzlabojoties situācijai Krievijā, par darbinieku atlaišanu varētu lemt arī citi zivju apstrādes vai piena pārstrādes uzņēmumi, kuriem galvenais noieta tirgus ir Krievija,” brīdina eksperts.

Kā aģentūrai LETA iepriekš norādījusi NVA direktore Inese Kalvāne, ziemas mēnešos tradicionāli, sākoties apkurei un beidzoties sezonas darbiem, bezdarbs varētu pieaugt.

LETA