Ziņas

Sabiedrība

Traģiska avārija Cēsu lidlaukā

Liktenīgā pietura. Tīmeklī publiskoti vairāki aculiecinieku video, no kuriem vienā redzams limašīnas kritiens nepilnas 15 sekundes pēc pacelšanās no Cēsu lidlauka.Foto: sadursme.lv

Traģiski Cēsu pierobežas lidlaukā aizvadītās nedēļas nogalē (07.08.-08.08.) aprāvās kāda lietuviešu pilota mājupceļš no Igaunijas.

Pēc nosēšanās vispārējās aviācijas lidlaukā Priekuļu pagastā un patstāvīgi veiktas degvielas uzpildīšanās sekojis liktenīgi neveiksmīgs pacelšanās mēģinājums – pats lidaparāta vadītājs gājis bojā, bet tā vienīgais pasažieris nodots mediķu aprūpē.

Svētdien, 8.augustā, pusdienlaikā trauksmes zvans par Cēsu lidlaukā notikušu nelaimes gadījumu atskanēja uzreiz vairākos glābšanas dienestos, un, ņemot vērā ziņu aprites ātrumu sociālajos medijos, visai drīz par ārkārtējo gadījumu zināja tīmekļa lietotāji visā Latvijā. Pie mācību un vizuālo demonstrāciju lidojumiem Cēsu pievārtē esošo abu lidlauku kaimiņi – Priekuļu pagasta iedzīvotāji – sen pieraduši, taču pirmo reizi šaipusē izvērtusies tik nopietna avārija. Privātā lidaparāta kritiena sekas likvidēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciālisti, nelaimes gadījumā cietušais pasažieris dziedē traumas, bet notikušā apstākļus turpina skaidrot Valsts policija (VP) un aviācijas eksperti no Transporta nelaimes gadījumu un incidentu izmeklēšanas biroja.

VUGD Vidzemes reģiona brigāde izsaukumu par nelaimes gadījumu, kurā iesaistīts kāds lid­aparāts, saņēmusi pulksten 13.25, ziņo dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Sandra Vējiņa. Ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka viena persona no lidmašīnas jau izkļuvusi. Otru personu no avarējušā lidaparāta izcēluši glābēji un nodevuši Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem, kuri savukārt konstatējuši šī cilvēka nāvi. Notikuma vietā strādājuši seši Cēsu daļas ugunsdzēsēji glābēji, avārijas seku likvidācijā piesaistītas divas autocisternas. Jau pēc nepilnas stundas – pulksten 14.30 – VUGD speciālisti darbu notikuma vietā beidza.

Burtiski piecas minūtes vēlāk kā VUGD – tieši pusdivos dienā – informāciju par Cēsu pusē notikušo avāriju saņēma arī policija, norāda VP Vidzemes reģiona pārvaldes (VRP) vecākā speciāliste Zane Vaskāne. Saskaņā ar policijā fiksētajām ziņām Priekuļu pagastā esošajā lidlaukā avarējusi lidmašīna, kurā atradušies divi Lietuvas pilsoņi. Li­kumsargi sākuši kriminālprocesu, negadījuma iemesli vēl tiek izmeklēti. Pēc sākotnējiem datiem policija vien atzīmē, ka lidmašīna avarējusi pie pacelšanās.

Nelaimes gadījums izvērties netālu aiz Cēsu pilsētas ziemeļ­austrumu robežas pie P20 autoceļa (Drabeši-Cēsis-Valmiera) esošajā vispārējās aviācijas lidlaukā, kas pieder uzņēmumam “Meža īpašnieku konsultatīvais centrs” (MĪKC) un atrodas turpat aiz padomju laikā izveidotā un patlaban Vidzemes aerokluba apdzīvotā vecā Cēsu lidlauka (saukts arī par Priekuļu lidlauku).

Mežsaimniecības un vides pārvaldības konsultāciju jomā strādājošais SIA savā darbā izmanto dažādas modernās tehnoloģijas attālinātai vides izpētei, un tam ir izveidota arī sava neliela aviācijas bāze (vairāki lidaparāti), kas atrodas pašu īpašumā esošajā lidlaukā, lasāms uzņēmuma mājaslapā. Taču šī vieta vienlaikus ir pieejama arī kā publisks vispārējās aviācijas lidlauks gaisa kuģiem ar noteiktu maksimālo pacelšanās masu līdz 5700 kg. Lidlaukā ir manevrēšanas teritorija, stāvvietas lidaparātiem un darba dienās darba laikā arī sakaru pakalpojumi. Lidlauks ir brīvi pieejams lidotājiem, taču tam nav paredzēts apkalpojošais personāls.

MĪKC Aviācijas daļas vadītājs Jānis Ontužāns “Druvai” atzina, ka viņu lidlauka atrašanās vieta arī civilajā aviācijā starptautiskai kustībai nav tā izdevīgākā, līdz ar to citu valstu civilie gaisa kuģi pēc novērotā mēdzot šeit piestāt tikai, lielākais, pāris reižu gadā. Piloti par saviem maršruta plāniem gan informē valsts akciju sabiedrību “Latvijas Gaisa satiksme”, taču tam nav pienākuma par to ziņot vietējo lidlauku apsaimniekotājiem.

Cik noprotams pēc jau publiski izskanējušās informācijas, kaimiņvalsts lidotāji devušies mājup no pasākuma Tartu, bet, tā kā ar vienu degvielas tvertnes uzpildīšanu nav iespējams mērot visu ceļu līdz Biržai apkaimei, nolaidušies mūspusē, lai tuvākajā degvielas uzpildes stacijā nopirktu degvielu un ceļu turpinātu. Meža īpašnieku konsultatīvā centra Aviācijas daļas speciālists avīzei apliecina – tas ir pirmais nelaimes gadījums šī lidlauka nepilnu 20 gadu vēsturē. Lai gan vietas saimnieki ar notikušo faktiski nav saistīti, izmeklēšanā paredzētajās standarta procedūrās piedalās arī MĪKC pārstāvji. J.Ontužāns pieļauj, ka nelaimes gadījums tomēr būs radījis bēdīgu slavu lidlaukam.