Ziņas

Sabiedrība

Top īpaša dabas taka

Domā par visiem. Sākušies darbi pie dabas takas izveides, kas būs piemērota cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Foto: Madara Ozoliņa

Lai cilvēkiem ar kustību traucējumiem uzturēšanos dabā padarītu ērtāku un baudāmāku, Amatas novadā, Spārē, iepretim skolai tiek veidota piemērota dabas taka. Domājot par vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, nu uzsākta takas izveide cil­vēkiem ar īpašām vajadzībām. Ja liela daļa cilvēku mežā nokļūst ātrā un ērtā veidā, turklāt tas šķiet tik pašsaprotami, tad ir sabiedrības daļa, kurai tas ir daudz problemātiskāk un laikietilpīgāk.

“Šīs idejas iniciatori ir skola sadarbībā ar pašvaldību. Mūsu mērķis ir izveidot tādu dabas taku, lai cilvēkiem ar dažādiem kustību traucējumiem būtu nodrošināta pieeja nokļūšanai dabā. Tagad ir sācies takas izgatavošanas pirmais posms. Ir izveidota aptuveni 500 metrus gara nobrauktuve – serpentīns, kuru plānots apzaļumot. Gar taku ir plānots iestādīt arī dažāda veida augus, bet blakus tiem – skaidrojošu informāciju par katru. Tā būtu saprotama trīs veidos: ar simboliem – cilvēkiem ar garīgas atpalicības problēmām; Brai­la rakstā, kas dod iespēju informāciju uztvert arī neredzīgiem vai vājredzīgiem cilvēkiem; kā arī parastā veidā,” stāsta Spāres skolas direktore Rita Bukovska.

Viņa arī atzina, ka idejas, kā šo taku izveidot par interesantu, noderīgu un nepieciešamu vietu, ir dažādas, atliekot vien šīs ieceres īstenot. Serpentīna nobrauktuve ved uz Spāres muižas Rakstnieku parku, kas ticis izveidots 1930. gada maijā, kad vairāki tā laika rakstnieki kopīgi stādījuši kokus. Tuvāk mežam nobrauktuve pārtapšot par sensitīvo sajūtu taku, kur ikviens varēs sajust priežu smaržu. Tā kā Spāres skola ir ieviesusi veselības stundu, kad bērni pusdienas laikā uz stundu dodas ārā, svaigā gaisā, tad šī taka būšot lieliski piemērota, lai līdztekus mācībām sajustu un iepazītu dabu – redzētu, kā aug dažādi augi un mainās dabas skaistums katrā gadalaikā. Atrašanās svaigā gaisā bērniem ir nepieciešama arī no veselības aspekta, jo lielākā dienas daļa tomēr tiek pavadīta tel­pās, apgūstot mācību vielu. Šo­brīd laikapstākļu dēļ darbi uz brīdi apstājušies, bet, tiklīdz iestāsies sausāks laiks, tie turpināsies. Apzaļumošanas darbos, sākoties jaunajam mācību gadam, iesaistīsies arī Spāres skolas skolēni, liekot lietā lauksaimniecības stundās iegūtās zināšanas.

Par takas lietderīgumu nešaubās arī garāmgājēja Maija, viņa domā, ka šāda taka būs svarīga ne tikai vietējiem, bet arī citu vietu iedzīvotājiem: “Protams, tas ir tikai apsveicami, ka pie mums kas tāds top. Te vasarās nereti notiek nometnes cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Nu būs vēl viena aktivitāte, ko bērni varēs izbaudīt. Jeb­ku­ras aktivitātes, kuras tiek veidotas, lai īpašo bērnu dzīvi padarītu krāsaināku un baudāmāku, vērtēju pozitīvi. Arī man pašai Rī­gā dzīvo radiniece, kura pārvietojas ratiņkrēslā. Kad izstāstīju viņai par šo taku, viņa uzreiz ieminējās, ka brauks ciemos, lai taku izmēģinātu arī pati. Viņa novērtē to, ka sabiedrība domā par cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Arī es uzskatu – kopā iespējams paveikt daudz, tik daudz, lai ikviena sabiedrības daļa justos ērti un komfortabli.”

Takas projekts top, pateicoties Amatas novada pašvaldībai, Ei­ropas Savienības struktūrfondam un Lauku atbalsta dienestam.