Ziņas

Uzņēmējdarbība

Tirgotāju asociācija rosina svētkos slēgt veikalus, ļaujot strādāt tikai mazajiem veikaliem

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) un Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrība (LTDA) izstrādā priekšlikumus likumdevējiem, lai svētkos slēgtu veikalus, aģentūru LETA informēja LTA prezidents Henriks Danusēvičs. Šodien tirdzniecības nozares Sociālā dialoga padome lēmusi par nepieciešamību likumos veikt grozījumus ar mērķi noteikt, ka veikali svētkos nestrādās. Tāpat perspektīvā paredzēts, ka ar laiku šis aizliegums tiktu paplašināts arī attiecībā uz darbu svētdienās, kā tas esot daudzās Eiropas Savienības valstīs, kur veikali ir slēgti arī svētdienās. LTA gan ir iecerējusi, ka ierobežojumi strādāt brīvdienās neattiektos uz mazajiem veikaliem.

Galīgo lēmumu, kādi priekšlikumi tiks iesniegti likumdevējiem, pieņems LTA konferencē 18.augustā un LTDA padomē 13.septembrī.

LTA prezidents pauda viedokli, ka sociālais ieguvums, ieviešot šādu ierobežojumu, tirdzniecībā strādājošajiem būtu iespēja svētkos veltīt laiku ģimenei, bērniem un atpūtai. Savukārt lielajiem darba devējiem ieguvums būtu no tā, ka augs darba ražīgums, jo “atpūties cilvēks spēj strādāt ar lielāku atdevi”.

“Uzskatu, ka nozares dominējošiem spēlētājiem darbs svētdienās peļņu nenes, jo ir mazāks apgrozījums, savukārt darba izmaksas ir divas reizes lielākas. Tomēr, lai nodrošinātu iespēju iegādāties pārtiku vai veikt citus nepieciešamos pirkumus tiem cilvēkiem, kuri nav paspējuši to izdarīt vai kuru darba grafiki sakrīt ar veikalu darba laiku darbdienās, jāatļauj mazajiem veikaliem strādāt arī brīvdienās. LTA uzskata un arī to ir pārrunājusi ar Ekonomikas ministriju, ka šādas izmaiņas veikalu darba laikā uzlabotu mazo tirgotāju konkurētspēju,” stāsta Danusēvičs.

LTDA priekšsēdētāja Maira Muceniece norāda, ka LTDA iestājas par veikalu darba laiku ierobežošanu, vispirms tos slēdzot valsts svētku dienās.

“Vēlamies panākt, lai mūsu valstī tiktu mainītas iepirkšanās tradīcijas un svētkos būtu slēgti visi veikali un tirdzniecības centri, nodrošinot brīvdienas to darbiniekiem, lai viņi varētu būt kopā ar savām ģimenēm un iegūtu svētku sajūtu. Galīgais lēmums tiks pieņemts LTDA padomes sēdē 13.septembrī,” teica Muceniece.

Iepriekš jau vēstīts, ka sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” aprīļa sākumā šogad sākta parakstu vākšana, lai svētdienās būtu slēgti tirdzniecības centri. Kā iniciatīvas iesniedzējs norādīts Ivars Mežinieks. Ar šādu ierosinājumu viņš plāno panākt, ka cilvēkiem radīsies iespēja vairāk pavadīt laiku ar ģimenēm, sev tuviem cilvēkiem un draugiem.

Līdz šim iniciatīvu parakstījuši vairāk nekā 1600 cilvēki.