
Ziemassvētku tirdziņi nav tikai vieta, kur nopirkt dāvanas, iegādāties ko savdabīgāku, novados tās ir vietējo amatnieku un rokdarbnieku izstādes. Tajās viņi parāda savas prasmes, izdomu. Līgatnes kultūras namā decembrī jau daudzus gadus tiek rīkots Ziemassvētku tirdziņš. Šajā reizē piedalās vairāk nekā 50 dažādu nozaru meistari. “Visi jau zina, ka tirdziņš būs, bet atgādinu, uzaicinu,” saka kultūras nama darbiniece, tirdziņa rīkotāja Daina Birne un piebilst, ka katrs tirdziņš ir citāds, jo meistari aizvien izdomā ko jaunu.
Tirdziņā pārsteidz dažādība, līdzās ļoti plašajam adīto cimdu, čību un zeķu klāstam ir arī šūtas un tamborētas rotaļlietas, zāļu tējas, sveces, dažnedažādas rotaslietas, arī eņģeļi, kuri vēsta par Ziemassvētkiem, kokamatnieku, tāšu meistaru darinājumi, piekariņi, šalles. Plašs piedāvājums bērniem – adījumi, arī šūts apģērbs. Te var nopirkt arī šūtas, siltas cepures. Tirdziņā var iegādāties arī Līgatnes Amatu mājas rokdarbnieču darinājumus, īpaši daudz ir filcējumu.
“Tirdziņā arī labi redzams, kā mainās tas, ko meistari gatavo, kuri nākuši klāt, kuru vairs nav. Pirms gadiem Līgatnē vairāki vīri greba karotes. Vairs nav neviena, un vairāki jautājuši, vai tad koka karošu vairs nav. Adītāju paaudzes mainās. Prieks, ka adītās zeķes atnesa Ingrīda Vutsone. Viņa vienmēr piedalās. Tagad Ingrīda dzīvo Senioru mājā un turpina adīt skaistas zeķes. Adītāju pulkam pievienojušās Ramona Vasiļjeva, Silvija Ozoliņa. Interesantas ir Sarmīte Kreitāles gatavotās rotaļlietas. Katrs darbs ir tikai viens, otru tādu nekur nenopirkt,” pārdomās dalās Daina Birne.
Daudzi no vasaras zaļā tirdziņa iecienījuši priežu čiekuru un citus sīrupus. Priežu čiekuru sīrups ir līgatniešu meistarstiķis, pamazām vien to sāk gatavot arī citos novados.
Uz tirdziņu līgatnieši nāk kā uz izstādi. Noskata, ko gribētu pirkt, aizrunā, tad atgriežas, lai nopirktu. Tirdziņā visu laiku grozās cilvēki.
Kristaps Bērziņš ir līgatnietis, bet tagad dzīvo Kuldīgā, darba darīšanās atbraucis uz dzimto pilsētu. “Ziemassvētku tirdziņi man ļoti patīk. Patīk, ka katrā izstrādājumā cilvēki ir ielikuši kaut ko no sevis, nevis noskatījušies, ko dara citi un arī mēģinājuši izgatavot ko līdzīgu. Te ir ļoti liela dažādība, dažkārt tirdziņos ir viens un tas pats, meistariem piedāvājums ļoti līdzīgs,” apskatījis novadnieku darinājumus, vērtē Kristaps. Viņš apskata šūtās bērnu bikses, skaidrs, tādas veikalā nenopirkt. “Gribas kaut ko nopirkt tirdziņā, šī taču ir mana Līgatne. Saprotu, ka Vecrīgā tirdziņā jau pati vieta dārgi maksā, bet cenas tur tomēr ir ļoti augstas,” bilst Kristaps.
Ziemassvētku tirdziņš dalībniekiem Līgatnē, protams, ir bez maksas. “Janvārī viņus aicinām kopā uz pasēdēšanu, lai pateiktu paldies. Tad arī zināms, cik zeķu un cimdu pāru pārdots, kam bijusi vislielākā piekrišana,” stāsta Daina Birne.
Tradīcija rīkot tirdziņu ir arī vecpiebaldzēniem. Decembrī novada domes ēkas zālīte pārvēršas par izstāžu zāli. “Tā ir izstāde, ne īsti tirdziņš. Novadā ir daudz rokdarbnieču, viņām tā ir iespēja parādīt jaunākos darbus,” stāsta tirdziņa rīkotāja Benita Zvejniece. Šogad izstādē ļoti daudz mazu darbiņu, protams, visplašākajā klāstā cimdi un zeķes, arī mauči, šalles, dažādas piespraudes. Vērību piesaista arī zosēnietes Lienes Prūses baltie darbi. Izstādē apskatāmi arī Piebalgas porcelāna fabrikas jaunie izstrādājumi. “Rokdarbi vienmēr bijuši laba dāvana Ziemassvētkos,” saka Benita Zvejniece.
Jaunpiebalgā jau vairākus gadus ir tradīcija rīkot labdarības akciju “Labo siržu Ziemassvētki”. Vietējie rokdarbnieki, amatnieki, zemnieki, mājražotāji Ziemassvētku labdarības tirdziņiem ziedo savus ražojumus, izstrādājumus, bet par tiem iegūtā nauda tiek labdarībai. Jaunpiebaldzēni ziedo gan adījumus, gan mājražojumus, gan pašu izaudzēto, ir arī tādi, kuri tirdziņam atdod, piemēram, datoru. “Cilvēki ir atsaucīgi. Protams, labdarības tirdziņam ir savi noteikumi. Par pārdotajiem ziedojumiem ieguvām vairāk nekā 200 eiro, to, kas netika nopirkts, varēs iegāties “Labo siržu Ziemassvētku” noslēguma pasākumā. Tas būs koncerts, kura laikā arī varēs ziedot. Tirdziņā iegūtā nauda, kā arī koncertā ziedotais tiks nodots sešām novada daudzbērnu ģimenēm, kurās vismaz trīs bērni ar labām sekmēm mācās Jaunpiebalgas vidusskolā,” stāsta viena no akcijas rīkotājām Maija Ķīķere.
Nedēļas nogalē Ziemassvētku pop – up jeb vienas dienas pasākums plānots Nītaurē. “Gatavojamies, bet interesentu ir ļoti maz,” stāsta kultūras nama vadītāja Kristīne Lāce. Nītaurē Ziemassvētku tirdziņi ilgus gadus nav rīkoti, par jaunumu pagasta ļaudis pagaidām maz ieinteresējas. “Nītaurieši gatavo ļoti skaistas lietas, kas var būt brīnišķīgas dāvaniņas Ziemassvētkos. Bet, ja interesējušies tikai daži, kuri vēlētos piedalīties, vēl vērtējam, varbūt šoziem tirdziņu nerīkot,” pārdomās dalās Kristīne Lāce, piebilstot, ka vairāki uzrunātie bilduši, ka sestdiena aizņemta.
Ziemassvētku tirdziņi, rokdarbnieču un amata meistaru izstādes, labdarības tirdziņi – tas ir tik ierasti gada nogalei un daudzviet kļuvuši par jauku tradīciju. Tādu, kuru cilvēki gaida, grib piedalīties. Dažviet tradīcija meklē jaunas izpausmes, citviet tiek mēģināts to iedibināt pirmoreiz.