Ziņas

Sabiedrība

Tikšanās ar Saeimas deputātu kandidātēm jeb muļķa dzīšana

Biedrība “Prieks” ikvienu aicināja uz neformālu tikšanos ar Saeimas deputātu kandidātiem. Notikumam bija dots nosaukums “Mana izvēle – mana dzīve”. Bija ieradušās astoņu partiju pārstāves, deputātu kandidātes ne tikai no Vidzemes vēlēšanu apgabala.

Sarunai bija izraudzītas ļoti aktuālas tēmas – veselības aizsardzība, izglītība un individuālā drošība. Tās arī ir galvenās tēmas, īpaši sievietēm, reģionos. Klausītājos bija nedaudz vairāk par 30 sievietēm un viens vīrietis. Katrs varēja uzdot jautājumus. Diskusija raisījās par medicīnas pakalpojumu un sociālā nodokļa sasaisti. Nākamās politiķes bija gana striktas, lielākā daļa pau­da pārliecību, ka tāda reforma nav vajadzīga.

Vārds “reforma” sarunā izskanēja bieži, galvenokārt divos kontekstos – reforma jāatceļ vai vecā sistēma jāmaina, tas attiecās uz jebkuru nozari, jo katram bija jākļūst skaidram, ka līdz šim viss darīts nepareizi. Tagadējās Saeimas partiju pārstāves neielaidās diskusijā, jo tāpat tiktu apgāzts katrs viņu arguments.

Saruna ar politiķēm telpu brīžam piepildīja skaļā murdoņā. Pār­steidza tas, ka iespējamās valsts likumu lēmējas, kaut zināja tēmas, par kurām tiks runāts, ne tikai mēģināja peldēt, atbildot uz kādu jautājumu, bet vienkārši runāja muļķības. Radās iespaids, ka viņas nez no kurienes ieradušās un neapjēdz, kāds sabiedrībā ir noskaņojums, kas tai svarīgs.

Lūk, daži kandidātu iecerētie darbi: pensijas jāpalielina; jārunā ar Briseli, lai varam pieļaut budžeta deficītu, šo naudu ielaižot ekonomikā, atgūsim pēc diviem gadiem. Vai zināt, cik bērnu slimo ar ērču encefalītu? Kāpēc valsts neapstrādā mežus? Izdzir­dot šādas ieceres, klausītāju neapmierinātība nebija apklusināma.

Arī saruna par izglītību bija tieši nekāda. Tāpat par drošību. Izskanēja gana daudz muļķību. Vienu gan kandidātes iemācījušās godam – iespējami biežāk pa­teikt savas partijas nosaukumu.

Ne viena vien klausītāja tika nokaitināta, jo vienam vakaram demagoģijas, nekompetences pie­tika. Ik pa laikam šķita, ka, satiekoties divām pensionārēm, kuras seko līdzi notikumiem Latvijā, pārliecinošu skaidrojumu būtu vairāk nekā dažai labai deputātu kandidātei.